دوشنبه 05 تیر 1396  
آخرین اخبار:
اخبار مرکز, اخبار فرش | معافیت مالیاتی فرش حفظ شود
نمایشگاه ها, اخبار مرکز, اخبار فرش, بازرگانی, یادداشت | چهاردهمین نمایشگاه فرش شینینگ با حضور ایران برگزار شد
نمایشگاه ها, اخبار مرکز, اخبار فرش, بازرگانی | تداوم رایزنی برای تسهیل صادرات فرش ایران به روسیه
اخبار مرکز, اخبار فرش, پژوهش و نوآوری | تفاهم نامه ای برای پژوهش در فرش
اخبار مرکز, اخبار فرش | همراهی مجلس برای بهبود تولید و تجارت فرش
نمایشگاه ها, اخبار مرکز, اخبار فرش, امور استان ها | عاملان توسعه خوشه های فرش از دموتکس گفتند
اخبار فرش, بازرگانی, اخبار خبرگزاری | فرش ایرانی در آمریکا پس از شش سال تحریم
اخبار مرکز, اخبار فرش, فرهنگی و اجتماعی | آغاز تبلیغ برای فرش ایران در اروپا
نمایشگاه ها, اخبار مرکز, اخبار فرش | ایران در دموتکس 2016 درخشید
المپیاد ها, اخبار مرکز, اخبار فرش, امور استان ها | دهمین المپياد كشوري فرش به میزبانی خراسان رضوی برگزار مي شود
15

40 درصد از بیمه‌شدگان قالیبافی، قالیباف نیستند

40 درصد از بیمه‌شدگان قالیبافی، قالیباف نیستند

با گذشت پنج سال از تصویب قانون بیمه قالیبافی در مجلس شورای اسلامی که قرار بود آرزوی دیرینه هزاران نفر از قالیبافان سراسر کشور را برآورده کند، نه‌تنها نتوانسته مشکل این افراد را که مستحق این بیمه هستند برطرف کند، بلکه فقط برای افرادی که هیچ تخصصی در این زمینه ندارند سودمند بوده است. هرچند که به گفته سرپرست مرکز فرش ایران، این تسهیلات به تازگی به دلیل اتمام بودجه سالانه فعلا منتفی شده است.

قانون بیمه بافندگان فرش و شاغلان صنایع دستی شناسه دار در سال 1388 از تصویب نمایندگان مجلس گذشت تا جهت اجرای اصل 123 قانون اساسی پشتوانه ای برای قالیبافان و هنرمندان باشد. بر اساس این قانون، سهم حق بیمه پرداختی توسط گروه هدف یعنی قالیبافان 7 درصد و سهم دولت نیز 20 درصد حداقل دستمزد قانون کار مشخص شد و ملاک تحت پوشش قرار گرفتن بافندگان قالی، داشتن گواهی مهارت آموزی رسمی از سوی مراکز آموزش فنی و حرفه ای و اشتغال به کار تعیین شده و سازمان تامین اجتماعی نیز بر اساس مدارک فوق افراد را تحت پوشش بیمه قرار می دهد.

تعرفه پایین حق بیمه و برخورداری از خدمات درمان رایگان تامین اجتماعی، راه را برای سوءاستفاده برخی افراد جهت بهره مندی از مزایای این بیمه فراهم کرده است و باعث شده بیشتر بانوانی که در رشته های دیگری چون آرایشگری و خیاطی مهارت دارند و مشغول کار هستند با تهیه گواهی مهارت در زمینه قالیبافی از آموزشگاه های فنی و حرفه ای و اجاره دار های قالی نمایشی با چند «رج» بافته شده که هنگام مراجعه بازرس آن را نشان می دهند تحت پوشش بیمه قالیبافی قرار گیرند؛ اقدامی که به گفته سرپرست مرکز ملی فرش ایران باعث انحراف 40 درصدی بیمه قالیبافان شده است و برخی بدون این که قالیباف باشند در رسته این بیمه قرار گرفته اند.

حمید کارگر، با بیان این که اکنون سازمان صنعت، معدن و تجارت درصدد تصحیح این اشتباهات و زیر پوشش قرار دادن بافندگان حقیقی است، به اتمام بودجه سالانه بیمه قالیبافان و بیمه نشدن قالیبافان در نیمه دوم امسال اشاره می کند و می گوید: با توجه به این که بودجه بیمه قالیبافان سالانه تخصیص می یابد در شش ماه نخست امسال بودجه تمام شد و تامین اجتماعی اعلام کرد که امسال بافندگان جدید را بیمه نمی کند.

سرپرست مرکز ملی فرش ایران؛ درباره آمار بیمه شدگان می افزاید: تا پایان سال 92 بیش از 556 هزار نفر قالیباف و شاغلان صنایع دستی تحت پوشش خدمات این بیمه قرار گرفته اند. بر اساس ماده 3 قانون بیمه قالیبافان، اجرای این قانون منوط به تامین اعتبار در بودجه سالانه کشور است لذا مرکزملی فرش ایران پیگیر پیش بینی اعتبار لازم برای سال آینده و پایش و بازنگری در بین بیمه شدگان فعلی است.

کارگر، بخش زیادی از کسانی را که از خدمات بیمه قالیبافی استفاده می کنند قالیباف نمی داند و تصریح می کند: متاسفانه برخی از اتحادیه های فرش دستباف که مجوز صدور کارت شناسایی قالیبافی را دارند، دقت لازم را نداشتند و برخی از آنها اقدام به فروش این کارت کرده اند که موجب انحراف 40 درصدی در اجرای بیمه قالیبافی شده است. سازمان سنجش آموزش فنی و حرفه ای نیز تعامل و همکاری لازم را با متولی فرش کشور نداشته و گاهی بدون اطلاع مرکز ملی فرش، به عقد قراردادهای آموزشی و ابلاغ قوانین درون سازمانی در حوزه فرش اقدام کرده که این هم بخشی از انحرافات بیمه قالیبافان را در بر داشته است.

نایب رئیس اتحادیه تولیدکنندگان و صادرکنندگان فرش دستباف ایران نیز با انتقاد از نحوه اجرای طرح بیمه قالیبافان می گوید: به دلیل این که یک ساز و کار مشخص برای اجرای این طرح وجود نداشته است بعضی از اشخاص بدون این که قالیباف باشند خود را بیمه کرده اند.

رضی میری می افزاید: برای این که یک ساز و کار درست بر نحوه اجرای طرح بیمه قالیبافی تعریف شود، باید با بخش خصوصی که در عرصه تولید قالی فعال است مشورت شود و یک متولی صنعت فرش همچون اتحادیه های بافندگان فرش، قالیبافان واقعی را برای بیمه شدن معرفی کند و خودش بر نحوه فعالیت قالیبافان نظارت کند؛ اما متاسفانه این اتفاق نیفتاده است و معلوم نیست چند نفر از بیمه شدگان قالیبافی واجد شرایط بوده اند و شرایط آنها چگونه احراز شده است.

راستی آزمایی بیمه شدگان قالیبافی

آمار های ارائه شده از استان های مختلف کشور در حالی حاکی از بیمه شدن چند هزار نفر در قالب طرح بیمه قالیبافان است که مسئولان ذی ربط درصدد راستی آزمایی بیمه شدگان برآمده اند. ملاک تحت پوشش قرار گرفتن گروه های هدف از بافندگان قالی، داشتن گواهی مهارت آموزی رسمی از سوی مراکز آموزش فنی و حرفه ای و اشتغال به کار است و تامین اجتماعی نیز باید بر اساس مدارک فوق افراد را تحت پوشش قرار می داد، اما در عمل چنین رویه ای کمتر اجرا شده است، به طوری که گفته می شود تصویب این نوع بیمه، زمینه را برای برخی آموزشگاه های فنی و حرفه ای بخش خصوصی در صدور گواهی مهارت آن هم بدون رعایت ضوابط قانونی یا طی مراحل آموزشی فراهم کرده است.این آموزشگاه ها یا برخی افراد خبره در صنعت قالیبافی در قبال دریافت مبالغی گواهی مهارت به افراد می دهند، به گونه ای که به گفته رئیس شعبه تامین اجتماعی گنبد کاووس، اکنون بالغ بر 6200 قالیباف در این شهرستان دارای این نوع بیمه اجتماعی هستند.

حسین زنجانی با تاکید بر ضرورت نظارت بیشتر بر فعالیت آموزشگاه های فنی و حرفه ای بخش خصوصی از سوی مرکز آموزش فنی و حرفه ای این شهرستان می افزاید: این سازمان براساس قانون موظف است در قبال ارائه مدارک مستند نسبت به بیمه افراد اقدام کند.

وی تصریح می کند: نتایج بازرسی ها نشان می دهد فقط یک سوم بیمه شدگان حوزه قالیبافی دارای دار قالی بوده و مشغول کار هستند ضمن این که دوسوم بیمه شدگان دیگر این حوزه نیز یا اصلا دار قالی ندارند یا دار قالی نمایشی با چند «رج» بافته شده دارند که هنگام مراجعه بازرس آن را نشان می دهند.

رئیس شعبه تامین اجتماعی گنبدکاووس خاطرنشان می کند: دولت هر سال میلیاردها ریال بابت حق بیمه این مشاغل به تامین اجتماعی پرداخت می کند، در حالی که برخی افراد واقعی این حوزه یعنی قالیبافی از نعمت بیمه محروم یا در انتظار هستند.به گفته رئیس اداره صنعت، معدن و تجارت گنبد کاووس نیز از مجموع 6000 قالیباف بیمه شده در این شهرستان، افزون بر 4000 نفر آنان فاقد مهارت لازم حتی برای گره زدن قالی هستند.

سعید میرزایی در عین حال می افزاید: بر اساس طرح راستی آزمایی و با همکاری تامین اجتماعی اقدامات خوبی برای حذف افرادی که بدون مهارت قالیبافی هستند اما موفق به کسب گواهی مهارت شدند، در حال انجام است.

رئیس اداره فرش استان یزد نیز با بیان این که تاکنون 18 هزار قالیباف یزدی که در بخش خانگی و کارگاهی مشغول بافت فرش هستند بیمه تامین اجتماعی شده اند، می گوید: امسال 1740 قالیباف را به تامین اجتماعی برای بیمه معرفی کرده ایم که 1088 مورد آن جدید و 650 مورد بیمه قبلی یا تمدید بوده است.

محمدمهدی نبی زاده، با اشاره به این که به تازگی سقف بیمه شدگان یزد کامل شده و امکان بیمه متقاضیان جدید وجود ندارد و در این مرحله در حال راستی آزمایی بیمه شدگان هستیم، تصریح می کند: برای راستی آزمایی، بیمه 200 نفر قطع شده است، چون معتقدیم این بیمه فقط متعلق به بافندگان واقعی فرش دستباف است و صرف این که فردی قالیبافی بلد بوده و فقط یک دار قالی در منزل به پا کند، نمی تواند از آن بهره مند شود.

رئیس اداره صنعت، معدن و تجارت شهرستان ساری نیز با تاکید بر لزوم رفع مشکلات صنعت فرش، از بیمه شدن 2200 بافنده فرش در نیمه اول سال جاری در این شهرستان خبر می دهد.

اسماعیل هادی نژاد می افزاید: بازرسان این اداره و سازمان تامین اجتماعی با همکاری بازرسان اتحادیه فرش دستباف به صورت موردی از فعالیت بافندگان خانگی فرش نظارت و بازرسی به عمل می آورند و در صورت مشاهده فعالیت نکردن بافندگان مراتب صورتجلسه شده و در مورد ادامه یا قطع بیمه آنان تصمیم گیری خواهد شد.

در همین حال رئیس اداره فرش سازمان صنعت، معدن و تجارت استان خراسان رضوی نیز با بیان این که با وجود تلاش این اداره برای بیمه بافندگان فرش در این استان، بیش از 60 درصد آنان زیر پوشش بیمه تامین اجتماعی نیستند، می گوید: از ۹۰ هزار بافنده فعال در خراسان رضوی تاکنون ۳۵ هزار نفر بیمه شده اند.

سعید کاظمی می افزاید: از ابتدای امسال تاکنون 1800 بافنده فرش از خراسان رضوی برای دریافت خدمات بیمه ای به تامین اجتماعی معرفی شده اند که اخیرا وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی اعلام کرده است به دلیل کسری بودجه تا اطلاع ثانوی از معرفی بافندگان جدید به تامین اجتماعی خودداری شود.


تعداد امتیازات: (13) Article Rating
تعداد مشاهده خبر: (7675)
کد خبر: 795
  • 40 درصد از بیمه‌شدگان قالیبافی، قالیباف نیستند

نظرات ارسال شده

1
# گیسو الماسی (جمعه, 21 فروردین,1394 06:10 ب.ظ)
چگونه میتوان جواز قالی را اجاره داد و لطفا مراکز اجاره آنرا معرفی نمایید؟
2
# زهرا باوی (ﺳﻪشنبه, 07 مهر,1394 10:15 ق.ظ)
با عرض سلام .به نظر شما بیمه شدگان قالی بافی گزران زندگی خودشونو چطوری تامین کنن. درصورتی که هیچ منبع درامدی ندارن .و سوال دوم درصورتی که کاری داشته باشن با دستمزد کم مانعی برای ادامه بیمه شدن میباشد
3
# پریسا (جمعه, 13 فروردین,1395 03:04 ب.ظ)
با سلام
مادر من از زمانی که بچه بودم فرش باف بو داما الان که ناراحتی واریس شدید و اگزما دست گرفته به خاطر ارتباط با نخ فرش
مجبوره که مدتی استراحت کنه
عده ای متاسفانه بخاطر حسادت مادر من رو وادار کردن یا بیمه رو قطع میکنیم یا فرش ببافید
خدایی کارشناس های تامین اجتماعی بعضی هاشون بخاطر هر چیزی به ناحق اذیت میکنن فقط به خاطر اینکه پدر من فردی متمکن هستش و مادرم هم باید تنبیه بشه و
از پیشینه خودش استفاده نکنه
هرچند که مادر من فرزند و خواهر شهید هستش و ناراحتی روحی هم داره فرش میبافه اما به کندی
ای کاش موقع اجرای این قانون همه منصف باشن
باتشکر
4
# معصومه (پنجشنبه, 11 شهریور,1395 02:06 ق.ظ)
بسلام پدر من 50 سال هم که قالی بافت هست و تا الان و پدر از قالی بافی فقط کارتش رو داره و بیمه اش رو هم نکردن به خاطر اینکه گفتن سنتش زیاده و باید مبلغ هنگفتی پرداخت می کردیم و ما هم چنین پولی نداشتیم و به زور مخارج خودمون رو می رسوند . و خودمم نقشه کشی فرش انجام میدم الان و اونم که در حال حاضر بیمه قالی بافی قطع شده و واقعا در بیمه قالی بافی خیلی قانون شکنی ها و سواستفاده ها شده و این حق ما نیست که پدرم که نزدیک به 50 سال قالی می بافد هنوز بیمه نیست و بیماری دیابت هم داره و خودمم که چشامم روز به روز ضعیف تر میشه
خواهشا دوباره ثبت نام بیمه قالی بافی از سر بگیره و با کارشناسان دقیق تر و از هر چیزی الکی رد نکنن. و با دقت کارشون رو انجام بدن
بلکه خودم بیمه بشم و پدر و مادرم تحت تکلف خودم باشن . ممنون میشم

ارسال نظر جدید

نام

ایمیل

تصویر امنیتی
کد امنیتی را وارد نمایید:

اخبار پربازدید
شناسایی ظرفیت های آموزشی دانش آموختگان فرش دستباف شناسایی ظرفیت های آموزشی دانش آموختگان فرش دستباف

مرکز ملی فرش ایران برای شناسایی و دستیابی به توانمندی آموزشی دانش آموختگان و مرب...

تمدید مهلت دریافت طرح هاي پژوهشي سال 1396‏ تمدید مهلت دریافت طرح هاي پژوهشي سال 1396‏

مهلت دریافت طرح های پژوهشی 1396 تا 10 تیرماه تمدید شد.

انتصابهای تازه در مرکز ملی فرش ایران انتصابهای تازه در مرکز ملی فرش ایران

با صدور احکام جداگانه ای از سوی رییس مرکز ملی فرش ایران؛ قائم مقام، معاون امور ت...

سند راهبردی فرش دستباف ایران رونمایی شد سند راهبردی فرش دستباف ایران رونمایی شد

سند راهبردی هنر- صنعت فرش دستباف ایران توسط وزیر صنعت، معدن و تجارت رونمایی شد.

تلاش مضاعف برای بهبود وضعیت فرش دستباف تلاش مضاعف برای بهبود وضعیت فرش دستباف

وزیر صنعت، معدن و تجارت بر ضرورت برنامه ریزی و تلاش مضاعف برای بهبود صادرات، ایج...

فراخوان چهاردهمین نمایشگاه بین المللی فرش چین– شینینگ فراخوان چهاردهمین نمایشگاه بین المللی فرش چین– شینینگ

نام نویسی از علاقه مندان برای مشارکت در چهاردهمین نمایشگاه تخصصی بین المللی فرش ...

پانزدهمین نمایشگاه فرش مراغه برگزار می شود پانزدهمین نمایشگاه فرش مراغه برگزار می شود

پانزدهمین نمایشگاه فرش دستباف مراغه به مدت یک هفته دراین شهر برگزار می شود.

کتابچه معرفی مواد اولیه فرش منتشر شد کتابچه معرفی مواد اولیه فرش منتشر شد

کتابچه ای برای شناخت مواد اولیه فرش دستباف به همت مرکز ملی فرش ایران و به زبان ا...

برگزاری 236 دوره آموزشی برای فرش دستباف برگزاری 236 دوره آموزشی برای فرش دستباف

در سال گذشته 236 دوره آموزشی (تخصصی و عمومی) فرش دستباف با تلاش مرکز ملی فرش ایر...

اختصاص غرفه به دانشگاههای دارای رشته فرش در نمایشگاه 26 اختصاص غرفه به دانشگاههای دارای رشته فرش در نمایشگاه 26

مرکز ملی فرش ایران در بیست و ششمین نمایشگاه ‏فرش دستباف ایران غرفه هایی را به دا...

صفحه 1 از 6ابتدا   قبلی   [1]  2  3  4  5  6  بعدی   انتها   
معافیت مالیاتی فرش حفظ شود معافیت مالیاتی فرش حفظ شود

رییس مرکز ملی فرش ایران از نمایندگان مردم در مجلس شورای اسلامی خواست تا در بررسی...

تمدید مهلت دریافت طرح هاي پژوهشي سال 1396‏ تمدید مهلت دریافت طرح هاي پژوهشي سال 1396‏

مهلت دریافت طرح های پژوهشی 1396 تا 10 تیرماه تمدید شد.

چهاردهمین نمایشگاه فرش شینینگ با حضور ایران برگزار شد چهاردهمین نمایشگاه فرش شینینگ با حضور ایران برگزار شد

چهاردهمین نمایشگاه تخصصی بین المللی فرش چین– شینینگ با مشارکت 14 تولیدکننده و صا...

نشستى براى بهبود كيفيت الياف پشم وارداتى نشستى براى بهبود كيفيت الياف پشم وارداتى

در راستاى توجه به الیاف پشم وارداتی با کیفیت به سود فرش دستباف ایرانی، گفت و گوه...

مجوز راه اندازی رشته فرش در دانشگاه اراک مصوب شد مجوز راه اندازی رشته فرش در دانشگاه اراک مصوب شد

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان مرکزی گفت: راه اندازی رشته فرش بافی از سال ...

اختصاص غرفه به دانشگاههای دارای رشته فرش در نمایشگاه 26 اختصاص غرفه به دانشگاههای دارای رشته فرش در نمایشگاه 26

مرکز ملی فرش ایران در بیست و ششمین نمایشگاه ‏فرش دستباف ایران غرفه هایی را به دا...

تداوم رایزنی برای تسهیل صادرات فرش ایران به روسیه تداوم رایزنی برای تسهیل صادرات فرش ایران به روسیه

در راستای تداوم رایزنی برای تسهیل صادرات فرش ایران به روسیه رییس مرکز ملی فرش ای...

تفاهم نامه ای برای پژوهش در فرش تفاهم نامه ای برای پژوهش در فرش

تفاهم نامه همکاری مشترک بین مرکز ملی فرش ایران و پژوهشکده فرش ایران (دانشگاه کاش...

تدبیر برای نمایشگاه 26 تدبیر برای نمایشگاه 26

نشست هماهنگی بیست و ششمین نمایشگاه فرش دستباف در محل مرکز ملی فرش ایران برگزار ش...

امضای تفاهم نامه ای از جنس آموزش امضای تفاهم نامه ای از جنس آموزش

تفاهم نامه همکاری مشترک بین مرکز ملی فرش ایران و مرکز آموزش بازرگانی موسسه مطالع...

ورود به برنامه عملیاتی برای ایجاد پایگاه فرش در کرمان ورود به برنامه عملیاتی برای ایجاد پایگاه فرش در کرمان

در جلسه ای با حضور وزیر صنعت، معدن و تجارت، طرح ایجاد پایگاه فرش جنوب شرق کشور م...

رایزنی برای تولید و اشتغال در هرمزگان رایزنی برای تولید و اشتغال در هرمزگان

رییس مرکز ملی فرش ایران در دیدار با استاندار هرمزگان و فرمانداران بشاگرد و میناب...

گام های نهایی برای راه اندازی نمایشگاه دایمی فرش قم گام های نهایی برای راه اندازی نمایشگاه دایمی فرش قم

با حضور معاونان وزارتخانه های صنعت، معدن و تجارت و راه و شهرسازی در محل نمایشگاه...

برگزاری همایش « فرش دستباف؛ بازاریابی و کیفیت» در مراغه برگزاری همایش « فرش دستباف؛ بازاریابی و کیفیت» در مراغه

همایش یک روزه «بررسی وضعیت فرش دستباف؛ بازاریابی و کیفیت» در اتاق اصناف مراغه بر...

خوزستان میزبان 4 دوره آموزش ارتقای مهارت قالیبافان خوزستان میزبان 4 دوره آموزش ارتقای مهارت قالیبافان

4 دوره آموزشی ارتقای مهارت قالیبافان در شهرستان های استان خوزستان در حال برگزاری...

برگزاری دوره آموزشی ارتقای سطح مهارت طراحان فرش در کاشان برگزاری دوره آموزشی ارتقای سطح مهارت طراحان فرش در کاشان

نخستین دوره آموزشی ارتقای مهارت طراحان فرش دستباف کاشان در دانشگاه کاشان برگزار ...


  علی اصغرشیرسپهر: باسلام وتشکر.بنده شیرسپهر هستم دبیر انجمن طراحان فرش اصفهان.وباسابقه ایی نزدیک به چهل سال فعالیت درط...


  سهیلا تیموری: همه چی خیلی عالی و با برنامه ریزی و بسیار خوشایند برگزار شده بود, به همه شرکت کنندگانی که در این مسا...


  طیبه رحیمی : با سلام،
ببخشید، عنواین تحقیق برای سال 96 کی اعلام میشه؟


  ک.م.: ... و بعد کل صنف از هزینه کردن این بیت المال بهره مند میشوند یا معدود تولید کنندگانی؟!زمان مناسبی هس...


  عبدلی: من نمیدونم آخه بازاریابی فرش به چه درد کارکنان میخوره. یا اصلا چندتا ازاین کارکنان رشته فرش خوندن.


  فرامرز خوشاب: بادرود
بحث مالیات وبیمه قالیبافان به چه نتیجه ای رسید. لطفا در این زمینه اطلاع رسانی فرمایید. با سپاس


  ش. صادقی.موسسه گفتمان جهان گردشگری: Oxبا سلام و احترام.دوره سه روزه اشنایی با فرش دستباف بلحاظ کاربردی بودن مطالب برای آشنایی راهنمایان ...


  فریبا عباسی: با عرض سلام خدمت شما وهمه دست اندر کاران خدمت به عرصه فرش دستباف خدا قوت .از شنیدن این خبر بسیار خو...


  فاطمه رجبي: با سلام و احترام ضمن تشكر از تلاش هاي شما در مركز ملي فرش ايران، خواهشمند است اطلاع رساني هاي اين بر...


  بصام: سلام. مناسب است که فرم نیازسنجی پژوهشی را به صورت فایل ورد قرار دهید که قابل تکمیل کردن باشد.


  Mahdi Omidi Jafari: سلامالبته برگزاری نمایشگاه ها جای خوشحالی دارد.ولی همزمان بودن آنها در استانهای مختلف جای تعجب دارد،...


  sdsd: ssdsd


  معصومه: بسلام پدر من 50 سال هم که قالی بافت هست و تا الان و پدر از قالی بافی فقط کارتش رو داره و بیمه اش رو...


  عذرا: بااهدای سلام وخداقوت درفهرست پذیرفته شدگ...


  نسرین: سلام نمایشگاه خیلی خوبی
ایا تو رفسنجان اموزشگاهی که تابلو فرش یاد بدهند هست

گزارش های تصویری
جهت نمایش آلبوم کلیک نمایید: چهاردهمین نمایشگاه تخصصی بین المللی فرش چین - شینینگ
جهت نمایش آلبوم کلیک نمایید: حضور رییس مرکز ملی فرش ایران در استان هرمزگان- دیدار با استاندار و بازدید از کارگاه های بافت فرش در شهرستان های بشاگرد و میناب
جهت نمایش آلبوم کلیک نمایید: بازدید وزیر صنعت، معدن و تجارت از مرکز ملی فرش ایران