مرکز ملی فرش ایران

تاریخ: 20 بهمن 1395

نمایشگاه دائمی فرش دستباف در زنجان افتتاح شد

به گزارش روابط عمومی مرکز ملی فرش ایران؛ در این مراسم درویش امیری استاندار زنجان با اشاره به اصالت فرش دستباف استان زنجان افزود: فرش های بافته شده در هر یک از نقاط استان شناسنامه ویژه خود را دارد.
استاندار زنجان یادآور شد: نمایشگاه دائمی فرش زنجان ایجاد شده است تا بخشی از سابقه فرش ایران و شناسنامه تاریخی و فرهنگی این کشور را به نمایش بگذارد.
در ادامه علی وقفچی نماینده مردم زنجان و طارم در مجلس شورای اسلامی گفت : فرش از مهمترین ابزارهای انتقال فرهنگ ایرانی است و همه تمدن، تاریخ و فرهنگ ایرانی در قالب این محصول به نمایش در می آید.
وی یکی از بهترین راه های انتقال فرهنگ ایرانی را فرش دانست و گفت: فرش زبان گویای فرهنگ و تمدن کشور است و در کمترین زمان بسیاری از مشکلات کشور، به ویژه اشتغال را رفع می کند.
نماینده مردم زنجان و طارم در مجلس شورای اسلامی نیز اظهار کرد: موضوع فرش نیازمند توجه جدی است.
شایان ذکر است؛ ابتدا محل نمایشگاه تحت مالکیت سازمان تعاون مصرف شهر و روستا بود و مدتی هم به عنوان خوابگاه در اختیار دانشگاه زنجان قرار داشت که براساس مصوبه سفرهای استانی ریاست جمهوری و با رایزنی و پیگیریهای مرکز ملی فرش به عنوان پایگاه فرش استان در اختیار تشکل های فرشی قرار گرفت.
همچنین در ادامه با حمایت های سازمان توسعه تجارت ایران و پیگیریهای مشترک مرکز ملی فرش ایران، استانداری و سازمان صنعت، معدن و تجارت استان زنجان مقرر شد نمایشگاه دایمی فرش دستباف استان در این مکان ساخته شود.
گفتنی است نمایشگاه و موزه دائمی فرش دستباف زنجان در فضایی به وسعت 550 مترمربع ایجاد و هم اکنون 150 تخته فرش در این محل در معرض نمایش و فروش گذاشته شده است.

ویدیو