مرکز ملی فرش ایران

تاریخ: 27 بهمن 1395

نخستین نمایشگاه فرش دستباف استان گلستان آغاز به کار کرد

به گزارش روابط عمومی مرکز ملی فرش ایران؛ رئیس مرکز ملی فرش ایران در این آیین گفت: در 10 ماه نخست امسال 275 میلیون دلار فرش دستباف از کشورمان صادر شده که از لحاظ وزنی و ارزشی نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد داشته است اما بخش اعظم این رشد متاثر از آغاز صادرات مجدد فرش های ایرانی به آمریکاست و به معنای بهبود عمومی وضعیت صادرات در کشور نیست.
وی با اشاره به از سرگیری صادرات فرش به آمریکا گفت: در 10 ماهه نخست سال جاری 69 میلیون دلار صادرات مستقیم فرش به آمریکا انجام شده است، ولی لازمه بقا و ماندگاری بازار صادراتی آمریکا، شناخت مخاطب و نیازهای مصرف کنندگان این بازار هدف در کنار تبلیغات مناسب و رصد کردن وضعیت رقباست.
کارگر تصریح کرد: قرار نیست آمریکا همچنان پذیرای فرش ایرانی باشد اگر صادرات بدون برنامه و هدف باشد به زودی این وضعیت به حالت اشباع خواهد رسید.
حمید کارگر با اشاره به توانمندی استان گلستان در تولید فرش به ویژه فرش های ترکمنی، از ثبت جهانی فرش ترکمن گلستان سخن گفت و ایجاد نمایشگاه فرش در استان را آغازی برای اتصال بخش تولید به بازار دانست.

حسینقلی قوانلو رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت گلستان نیز در این آیین گفت: قرار بود نمایشگاه تخصصی فرش سال گذشته در استان برگزار شود که بنا به عللی این رخداد به امسال موکول شد. برگزاری اولین ها همواره سخت است برخی دستگاه های اجرایی کمک کردند تا امروز شاهد نمایشگاه تخصصی فرش در گلستان باشیم.

 قوانلو با بیان اینکه هفت استان برای شرکت در نمایشگاه فرش حضور دارند، اظهار داشت: سال آینده متراژ غرفه ها و افزایش شمار غرفه داران را به لطف خدا خواهیم داشت.

محمود ربیعی معاون هماهنگی و امور اقتصادی استانداری گلستان در این آیین اظهار داشت: این نمایشگاه نخستین نمایشگاه فرش در استان گلستان است اما آخرین نخواهد بود و در سال های آینده با کمیت و کیفیت بهتر و با حضور پر رنگ تر فعالان این عرصه برگزار خواهد شد.

وی تصریح کرد: فرش گلستان برندی ملی و جهانی است و گرگان به عنوان مرکز استان می تواند بخش اعظمی از این نمایشگاه را به خود اختصاص دهد.

معاون هماهنگی و امور اقتصادی استانداری گلستان ضمن گرامیداشت یاد و خاطره استاد نیازی پدر فرش ترکمن ایران اظهار داشت: نیازی های زیادی در استان گلستان وجود دارد که می توانند باعث پیوست فرهنگی فرش ترکمن و ایران شوند.

وی یادآور شد: نباید تنها به یک بازار در حوزه فرش اکتفا کنیم و باید به دنبال بازارهای جدید باشیم و امیدواریم هنرمندان و فعالان عرصه فرش دستباف استان گلستان در این حوزه و خوشه فرش با بهره گیری از فرصت های این نمایشگاه توانمدی های خود را به نمایش بگذارد.

لازم به ذکر است در حاشیه آیین گشایش نمایشگاه با حضور رییس مرکز ملی فرش ایران از 12 نفر از برگزیدگان جشنواره گره زرین این استان که در چهار رشته بافندگی، طراحی، رنگرزی و رفوگری برگزیده شده بودند تقدیر شد.

همچنین رییس مرکز ملی فرش ایرانی در نشستی جداگانه پاسخگوی برخی پرسش های فعالان فرش منطقه شد.

  قابل ذکر است؛ نخستین نمایشگاه فرش دستباف و صنایع وابسته از روز سه شنبه به مدت چهار روز با حضور 30 شرکت تولید کننده و ارائه هنردست های هنرمندان گلستانی در محل نمایشگاه های بین المللی استان در گرگان از ساعت 15 تا 21 آماده بازدید علاقه مندان است.

ویدیو