مرکز ملی فرش ایران

تاریخ: 28 اسفند 1395

بازدید استاندار آذربایجان شرقی از کارگاه های بافت تابلو فرش در شهر سردرود

به گزارش روابط عمومی مرکز ملی فرش ایران؛ به نقل از اتحادیه تابلو فرش سردرود استاندار آذربایجان شرقی و هیئت همراه ، فرماندار مركزي تبريز و بخشدار ضمن بازديد از كارگاهاي  توليد تابلو فرش و صنوف مربوطه اظهار داشت : سردرود در راستاي اقتصاد مقاومتي ،اقدام و عمل  با توليد تابلو فرش و ايجاد اشتغال نقش مهمي را ايفا كردند .

 دكتر جبارزاده ضمن بازديد از پروژه در حال احداث مركز تجارت جهاني تابلو فرش ايران-سردرود  ،افزود : انشالله در سال آتي بتوانيم از پروژه بهره برداري كنيم و شاهد رونق بيش از پيش اين هنر -صنعت بومي اين شهر باشيم .

رئيس اتحاديه تابلو فرش سردرود در حاشيه بازديد از اين پروژه در حال ساخت  با تاكيد بر اين كه اين مركز تجارت جهاني تابلو فرش  با شاخصه  و معيارهاي جهاني در حال ساخت است، افزود: اين مركز تنها مركزي در كشور خواهد بود كه فقط تابلو فرش ارائه خواهد نمود .

صحتي سردرودي گفت :با احداث و تكميل اين مركز تجارت جهاني گامي بلند در راستاي عرضه نوين ارائه تابلو فرش خواهيم برداشت و سعي بر آن است تمام برند هاي مطرح تابلو فرش كشور و شهر سردرود در يك مجموعه تجميع و آثار برجسته خود را به نمايش بگذارند .
 
پس از بازديد از پروژه مركز تجارت جهاني تابلو فرش و چندين كارگاه توليدي تابلو فرش سردرود، نشست صميمي دكترجبارزاده استاندار محترم استان آذربايجان شرقي با مسئولين اتحاديه  و فعالان عرصه تابلو فرش سردرود در محل اتاق جلسه شهرداري برگزار شد.

در اين نشست ابتدا فرماندار مركزي تبريز ضمن خيرمقدم به استاندار ،افزود: انشالله اين جلسات موجب ترقي و پيشرفت تابلو فرش سردرود شده و شاهد درخشش هنر اين شهر در عرصه هاي بين الملي باشيم.

پس از ايشان، كاظم صحتي سردوردي به بيان مشكلات و پتانسيل موجود در تابلو فرش پرداخت و گفت: امروزه بخش اعظمي از بازار فرش تبريز و  قسمتي از كشور را تابلو فرش سردرود به خود اختصاص داده  و اگر برنامه ريزي مدوني انجام گيرد ،مي توان از اين فرصت استفاده بهينه كرد.

صحتي با اشاره به اينكه تابلو فرش به نوعي كمكي براي فرش كشور شده تصريح كرد: اين انتظار مي رود تابلو فرش بيش از پيش به دنيا معرفي شود و اگر ترتيبي از طرف استان اتخاذ شود مي شود با اعزام هيت هاي تجاري تحقيقي  به خارج از كشور بازار هدف جديدي را براي تابلو فرش سردرود تعريف كرد .

صحتي بعد از بيان مشكلات عديده  بيمه قالي بافان  و كج سليقگي بعضي مسئولين استان در رابطه با اعطاي تسيهلات از طرف صندوق اميد و كارآفرين پرداخت و اشاره كرد: اين اعمال سليقه هاي نه چندان خوب باعث شده ، صندوق اميد و كارآفرين، اميد كارآفرينان تابلو فرش سردرود را به ياس و نااميدي تبديل كند و نبايد با اعمال سليقه تلاشگران عرصه توليد را نااميد ساخت.

استاندار آذربایجان شرقی، گفت:  سال 96، سال رونق و صادرات تابلو فرش  و فرش در راستای اقتصاد مقاومتی  است.
دکتر اسماعیل جبارزاده استاندار آذربایجان شرقی در نشست تخصصی بررسی مسایل و مشکلات صنعت – هنر تابلو فرش سردرود با اعلام مطلب فوق افزود: شعار ما در سال آینده، رونق تولید تابلو فرش  و فرش در راستای اقتصاد مقاومتی و حضور فعال  تابلو فرش در بازارهای جهانی است.
وی با اشاره به اینکه،هنر-صنعت  فرش و تابلو فرش باید در کنار هم مورد حمایت جدی قرار گیرند،تصریح کرد: در سالهای گذشته به دلیل عدم داشتن ارتباطات با برخی کشورها موانع بسیاریی در راه توسعه این دو هنر-صنعت بود که الحمدالله برجام و موفقیت دیپلماسی کشور کمک بزرگی بود که یکی از موانع عمده صادرات فرش و تابلو فرش را از میان برداشت و بازرگانان ما امروز از نزدیک می‌توانند بازارهای جهانی را ارزیابی کنند.
استاندار آذربایجان شرقی، خواستار معرفی بیشتر تابلو فرش شده و اضافه کرد:  تولیدکنندگان و فعالان این هنر باید همت کنند و در جهت برندسازی و معرفی تولیدات خود اقدام کنند و دولت نیز به نوبه خود آماده هرگونه حمایت برای حضور در بازارهای جهانی است که یکی از راهها حضور در نمایشگاههای داخلی و خارجی است.
جبارزاده از تصویب برگزاری اولین نمایشگاه فرش دستبافت تبریز در تیرماه سال آینده خبر داده و ادامه داد: همزمان با برگزاری اجلاس شهرداران شهرهای جهانی صنایع دستی در تیر ماه سال آینده، نمایشگاه ملی فرش دستباف  تبریز برگزار می‌شود که تولیدکنندگان و فعالان صنعت – هنر تابلو فرش سردرود نیز می توانند به صورت فعالانه در این نمایشگاه شرکت و توانمندیها و پتانسیل های خود را به معرض نمایش بگذارند و نسبت به بازاریابی و فروش اقدام نمایند.

ویدیو