یکشنبه 01 بهمن 1396
EN

اخبار

پرواز فرش ایرانی به ینگه دنیا

پرواز فرش ایرانی به ینگه دنیا
یادداشت منتشره رییس مرکز ملی فرش ایران در پایگاه اطلاع رسانی دولت(پاد)

ژانویه ۲۰۱۶ به نیمه رسیده بود و بازرگانان فرش در نمایشگاه دموتکس هانوور همسان با دیگر ایرانیان گوش و چشم به وین دوخته بودند تا فرجام مذاکرات دیپلماتیک بین ایران و کشورهای ۱+۵ را دریابند و سرانجام شامگاه سرشار از شادمانی فرا رسید و برجام کامشان را شیرین ساخت.

بازرگانان فرش صبوری نکردند تا زمان از کف برود و در واپسین روزهای همان ماه ژانویه، نخستین محموله از فرش های دستباف ایرانی از مبداء هامبورگ راهی ایالات متحده آمریکا شد.

بند ۲۲ برنامه جامع اقدام مشترک امکان صدور برخی اقلام از جمله فرش دستباف به آمریکا را پس از چند سال تحریم فراهم ساخت و دستبافته های ایرانی بار دیگر به سوی ینگه دنیا به پرواز درآمدند و برجام در این وادی خیلی زود ثمرات خود را نشان داد.

اگر در ماه ژانویه ۲۰۱۶ نخستین محموله به جای ارسال از ایران از مبداء آلمان راهی لوس آنجلس شد، در ماه فوریه ارسال مستقیم از ایران هم از سر گرفته شد و در همه ماه های بعدی این روند همچنان ادامه یافته است.

تحریم صادرات فرش ایرانی –بخوانید تحریم هنر و هنرمندان ایرانی و نیز تحریم شهروندان آمریکایی از امکان دسترسی به دستبافته های ایرانی(!)- تحفه ناموجه کنگره آمریکا بود که در سال ۲۰۱۰ مصوب شد و به امضای رییس جمهور ایالات متحده نیز رسید و شش سال سد و مانع در برابر بازرگانان فرش ایران قرار داد.

این تحریم بدخواهانه و غیرمنطقی در شرایطی رخ داد که آمریکا رتبه نخست واردکنندگان فرش ایران را با سهمی بیش از ۵/۱۶ درصد و ارزشی نزدیک به ۸۲ میلیون دلار در اختیار داشت و به ناگهان این عدد به صفر رسید.

پس از وقفه ای شش ساله و بسته ماندن درهای بازاری بزرگ به روی فرش ایران که مجالی مناسب را برای رقبای ما فراهم آورد، حالا یک سال است که صادرات فرش به آمریکا در حال انجام است.

در بهمن ماه ۹۴ حدود ۸۴ تن فرش دستباف به ارزش نزدیک به ۳ میلیون دلار از ایران به آمریکا صادر شد. این میزان در ماه بعد از آن با افزایشی قابل توجه به ۲۶۵ تن و ارزش بیش از ۹ میلیون دلار رسید و این روند همچنان با کمی افت و خیز دنبال شد تا آنجا که طبق آخرین اعلام گمرک جمهوری اسلامی ایران، در ۹ ماهه ابتدای سال جاری حدود ۱۲۹۰ تن فرش دستباف به ارزش بیش از ۶۴ میلیون دلار راهی ینگه دنیا شده است.

تردیدی نیست که برای بقا و ماندگاری در بازار آمریکا نیازمند رصد کردن وضعیت رقبا، سنجش سلایق مخاطبان تازه و بررسی تغییرات احتمالی در سبک زندگی آمریکاییان در کنار تبلیغات مناسب هستیم اما به هر روی نمی توان بر از سرگرفته شدن صادرات فرش ایرانی به آمریکا پس از چند سال تحریم آن هم به مدد برجام چشم پوشید.

حالا باز هم ژانویه است و باز هم بازرگانان فرش در دموتکس هانوور هستند و خبرهایی که از تجار فرش ایران در آمریکا به گوش می رسد نویدبخش و امیدآفرین است.

خبرنگار آزمایشی امتیاز به خبر :

ارسال نظرات

نام

ایمیل

تصویر امنیتی
کد امنیتی را وارد نمایید:

نظرات شما

هم اکنون هیچ نظری ارسال نشده است. شما می توانید اولین نظردهنده باشد.