شنبه 30 دی 1396
EN

اخبار

بررسی چگونگی تامین ابریشم مصرفی در فرش دستباف

بررسی چگونگی تامین ابریشم مصرفی در فرش دستباف
سومین نشست علمی- تخصصی با موضوع «طرح واردات تخم نوغان و چشم انداز آن در تامین ابریشم مصرفی در فرش دستباف ایران» با هماهنگی مرکز ملی فرش ایران و به میزبانی موزه فرش ایران برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی مرکز ملی فرش ایران؛ در این نشست تخصصی علی اصغر داداش پور (رییس مرکز توسعه نوغانداری کشور)، مهدی پورحسین (سرپرست شرکت سهامی پرورش کرم ابریشم)،  مجید اخوان (مدیر عامل اتحادیه فرش دستباف روستایی قم) و صورتی ( ریس مرکز تحقیقات نوغانداری) درباره چشم انداز تامین ابریشم مصرفی در فرش دستباف با تکیه بر واردات تخم نوغان بحث و تبادل نظر کردند.

در این نشست علی اصغر داداش پور با اشاره به اهداف مرکز توسعه نوغانداری کشور به تشریح رسالت و برنامه های این مرکز پرداخت.

رییس مرکز توسعه نوغانداری کشور: سیاست ها و برنامه های وزارت جهادکشاورزی را حفظ وضع موجود، احیاء و توسعه نوغانداری به عنوان یکی از مشاغل جانبی و مکمل بخش کشاورزی عنوان کرد.

وی افزود: سیاست های حمایتی وزارت جهاد کشاورزی ارایه نهال توت که یکی از ملزومات پرورش کرم ابریشم محسوب می شود؛ است و در این راستا یارانه ویژه ای برای این منظور از طرف معاونت باغبانی در نظر گرفته شده است.

داداش پور به درخواست افزایش تعرفه واردات نخ ابریشم پس از کار کارشناسی برای حمایت از تولید داخلی اشاره کرد و گفت: از آنجا که تولید کشاورزان داخلی، کفاف نیاز کارخانه ها را ندارد، نزدیک به 359 تن انواع نخ ابریشم در سال گذشته به کشور وارد شده که در کنار آن واردات 183 تن پیله خشک نیز با تعرفه 5 درصد صورت گرفته است.

در ادامه این نشست؛ رییس مرکز تحقیقات نوغانداری نیز احیای زیرساخت های نوغانداری را ضروری دانست و از طرحی برای توسعه ذخایر ژنتیکی و احیای ژن در این حوزه خبر داد.

صورتی گفت: تا به امروز تولید داخلی تخم نوغان و نخ ابریشم نتوانسته نیاز کشور را مرتفع سازد، بطوری که در دوران های اوج تولیدکنندگان تخم نوغان و همچنین رونق صادرات فرش دستباف کشور نیازمند به واردات تخم نوغان و نخ ابریشم بود.

وی پیشنهاد کرد: واردات نخ ابریشم باید اولویت آخر باشد و بجای آن واردات پیله صورت گیرد، همچنین تامین تخم نوغان از تولید داخل باید اولویت داشته باشد و در مرحله بعد از تخم نوغان خارجی استفاده شود.

رییس مرکز تحقیقات نوغانداری همچنین پیشنهاد کرد: گستره دامنه واردات تخم نوغان از کشورهای مختلف را باید افزایش داد و ضمن فعال سازی کارخانه های ابریشم کشی درکشور، ارتباط مستقیم کارخانجات تولید کننده و تامین کننده تخم نوغان را باید بشتر کرد.

همچنین در این نشست مهدی پور حسین با اشاره به اینکه شرکت سهامی پرورش کرم ابریشم نقش تصدی گری در این حوزه را برعهده داشت عنوان کرد: پس از تحقیقات و مطالعات گروههای تخصصی تصمیم بر این شد این شرکت از تصدی گری خارج شود.

سرپرست شرکت سهامی پرورش کرم ابریشم افزود: در صورتی که واگذاری این شرکت درست انجام پذیرد می تواند زمینه ساز حضور خوب و قدرتمند بخش خصوصی در این عرصه شود.

مجید اخوان از دیگر اعضای پنل علمی تخصصی با اشاره به ضرورت اهمیت دادن و توجه کردن به تولید داخل گفت: ما در حوزه تولید نخ با کیفیت ابریشم در کشور با خلاء روبرو هستیم.

مدیر عامل اتحادیه فرش دستباف روستایی قم با اشاره به اینکه تنها 15 درصد از نخ ابریشم مصرفی از تولید داخلی است و بقیه از کشورهای چین و آسیای میانه وارد می شود تصریح کرد: این درحالی است که با برنامه ریزی و حمایت مناسب می توان 70 درصد از نخ ابریشم مصرفی را در داخل کشور تولید و تامین کرد.

وی افزود: تنها با بالا بردن کیفیت نخ های ابریشم تولید داخل آن هم با احیای صنایع فراوری ابریشم می توان نخ ابریشم ایرانی را جایگزین نخ ابریشم خارجی کرد.

در این نشست حاضران نیز ضمن بیان دیدگاهها و سوالات و دغدغه های خود بر ضرورت برگزاری دوره های آموزشی برای فعالان این حوزه تاکید کردند.

گفتنی است چهارمین نشست علمی– تخصصی با عنوان «گفتمان باغ ایرانی در فرش دستباف» روز دوشنیه 9 اسفندماه 1395 ساعت 15 الی 17 در موزه فرش ایران برگزار می شود.

خبرنگار آزمایشی امتیاز به خبر :

ارسال نظرات

نام

ایمیل

تصویر امنیتی
کد امنیتی را وارد نمایید:

نظرات شما

هم اکنون هیچ نظری ارسال نشده است. شما می توانید اولین نظردهنده باشد.