ﺳﻪشنبه 31 مرداد 1396
EN

اخبار

بافت نفیس ترین فرش های ابریشمی کشور در خلخال

بافت نفیس ترین فرش های ابریشمی کشور در خلخال
رییس اتحادیه فرش دستبافت استان اردبیل گفت: خلخال از قطب های تولید بهترین و مرغوب ترین فرش های کشور بوده و نفیس ترین فرش های ابریشمی صادراتی ایران در این شهرستان بافته می شود.
به گزارش ایرنا ، مالک اژدر حسنی در کارگاه آموزش ارتقای مهارت های قالیبافی در خلخال افزود: بیش از سه هزار بافنده تک باف فرش و قالی در این شهرستان در بافت فرش های نفیس از جمله فرش های ابریشمی نادر فعالیت دارند.
وی گفت: فرش های بافته شده توسط هنرمندان فرشباف خلخال از لحاظ کیفیت ، رنگ ، مرغوبیت ، رج شمار و نقشه های بکار رفته در بافت فرش از بهترین فرش های دستبافت تولیدی کشور و جهان بوده و به عنوان یک برند و هویت ایرانی در سطح بین الملی شناخته شده است.
وی از برگزاری نخستین دوره آموزشی ارتقای مهارت قالیبافی برای بافندگان با تجربه و فعالان این رشته در 6 شهرستان استان اردبیل خبرداد و افزود: در این دوره آموزشی که با شرکت بیش از 200 بافنده فرش با تجربه برگزار شد شرکت کنندگان با شیوه های جدید فرشبافی ، شناخت معایب فرش و چگونگی رفع آن ، حقوق اجتماعی فرشبافان ، نحوه استفاده از مزایای بیمه فرشبافی ، رعایت بهداشت محیط کار و نحوه بازاریابی فرش آشنا شدند.
وی اظهار کرد: اعتبار برگزاری این دوره های آموزشی از سوی مرکز ملی فرش ایران تامین شده و سیاست این مرکز گسترش دوره های آموزشی ارتقاب مهارت قالیبافی در روستاهای استان است که به زودی این امر محقق شده و فرشبافان روستایی نیز از مزایای دوره های آموزشی ارتقای مهارت بهره مند خواهند شد.
میر اعلا سیدی ، رییس اداره امور فرش و اشتغال اداره کل صنعت ، معدن و تجارت استان اردبیل نیز در این کارگاه قطع بیمه تامین اجتماعی 50 درصد از فعالان در بخش فرشبافی تک بافت استان را از جمله مشکلات این قشر تلاشگر ذکر کرد.
وی گفت: در حالی که 12 هزار متقاضی بیمه فرشبافان به تامین اجتماعی معرفی شده این بیمه از سال 93 تاکنون قطع شده و تقاضای جدیدی زیرپوشش بیمه تامین اجتماعی قرار نگرفته مضاف بر اینکه در این مدت بیمه 50 درصد از قالیبافان استان به بهانه غیر واقعی بودن فعالیت این افراد در کار فرشبافی از سوی تامین اجتماعی قطع شده است.
وی افزود: در صورت برقرار شدن مجدد بیمه فرشبافان 14 هزار متقاضی جدید برای استفاده از مزایای بیمه فرش بافان در انتظار قبول تقاضای خود هستند.
در این مراسم از 30 بانوی شرکت کننده در دوره سه روزه ارتقای مهارت قالیبافی در مرکز آموزش فنی و حرفه ای شماره 2 خلخال تجلیل شد.
خبرنگار آزمایشی امتیاز به خبر :

ارسال نظرات

نام

ایمیل

تصویر امنیتی
کد امنیتی را وارد نمایید:

نظرات شما

هم اکنون هیچ نظری ارسال نشده است. شما می توانید اولین نظردهنده باشد.