یکشنبه 02 اردیبهشت 1397
EN

اخبار

همایش ملی فرش دستباف در شهرکرد برگزار شد

همایش ملی فرش دستباف در شهرکرد برگزار شد
همایش ملی فرش دستباف چهارمحال و بختیاری با حضور پژوهشگران و علاقه مندان فرش از سراسر کشور در سالن همایش های اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی این استان در شهرکرد برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی مرکز ملی فرش ایران؛ این همایش با رویکرد تولید و صادرات و در راستای ارتقای جایگاه این هنر- صنعت در استان چهارمحال و بختیاری به همت سازمان صنعت، معدن و تجارت این استان و همراهی دیگر نهادها برگزار شد.

رییس مرکز ملی فرش ایران در آیین گشایش این همایش با اشاره به توانمندی چهارمحال و بختیاری و نام آشنا بودن فرش جغرافیای بومی این استان در خارج از مرزهای کشور گفت: ثبت جهانی فرش منطقه بر پایه همین توانمندی رخ داده است و لازم است تا ضمن پاسداشت تلاشهای گذشته در تقویت و تداوم آن بکوشیم.

حمید کارگر در این همایش گفت: یکی از مهمترین چالش های فرش دستباف کمبود یا نبود آگاهی و شناخت است که این امر در ابعاد مختلف این هنر- صنعت چه در داخل و چه در خارج و چه در میان فعالان و ذینفعان آن و چه در میان مخاطبان مشهود است.

وی با تقدیر از برگزارکنندگان این رویداد گفت: برگزاری همایش هایی از این دست به شرط دور شدن از کلیشه های موجود می تواند دریچه و زاویه دید تازه ای برای نگریستن به این هنر- صنعت کهن ایجاد کند.

استاندار چهارمحال و بختیاری نیز بیان اینکه فرش ارزش افزوده بالایی دارد، تصریح کرد: فرش و کارگاههای فرش بافی در کشور و همسو با آن فرش چهارمحال و بختیاری باید احیا شود.
قاسم سلیمانی دشتکی با بیان اینکه توافق برجام و ارتقای روابط بین الملل باعث رونق صادرات و بازرگانی در کشور شد، ادامه داد: با تفکر غلط برخی افراد نمی توان ارتباطات بین المللی را محدود کرد و رونق تولید و رفع بیکاری تنها با ظرفیت های داخلی امکان پذیر نیست.
در این همایش رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت چهارمحال و بختیاری گفت: این همایش با رویکرد تولید و صادرات در راستای ارتقای جایگاه این هنر- صنعت در استان برگزار می شود.
سید نعیم امامی اظهار کرد: 64 مقاله از سراسر کشور به دبیرخانه این همایش ارسال شد که از این تعداد 30 مقاله با محوریت بازاریابی و 34 مقاله با محوریت تخصصی تولید فرش است.
به گفته وی، 10 مقاله به صورت شفاهی در کارگاه های علمی و 49 مقاله نیز به صورت پوستر در حاشیه این همایش ارایه می شود.
رئیس مجمع نمایندگان چهارمحال و بختیاری نیز در آیین گشایش این همایش خواستار معرفی بیش از پیش فرش استان به جهان شد و بیان کرد: فرش، تاریخ چهارمحال و بختیاری است و اکنون که استان درگیر خشکسالی است باید به هنرهایی مثل فرش توجه بیشتری کرد.

گفت: ایران در بخش گردشگری، معدن و کشاورزی مزیت های فراوانی دارد که برای رونق آنها نیاز به تکنولوژی روز است.
علی کاظمی باباحیدری تصریح کرد: اگر بخواهیم صنایع آلاینده در استان نداشته باشیم باید از هنر حمایت کنیم، فرش هم سفیر فرهنگی است و هم صنعت و باید آن را حمایت کرد. مجلس نیز آمادگی دارد کمک‌های لازم در این زمینه را انجام دهد.

گفتنی است در حاشیه این همایش رونمایی از لوح ثبت جهانی فرش دستباف چهارمحال و بختیاری، رونمایی از مستند فرش منطقه و نیز رونمایی از آلبوم رنگ های گیاهی استان صورت پذیرفت.

همچنین پس از آیین افتتاحیه، در پنلهای تخصصی و جداگانه، مقالات برگزیده همایش ارایه و مورد داوری و بررسی قرار گرفتند.

خبرنگار آزمایشی امتیاز به خبر :

فیلم

ارسال نظرات

نام

ایمیل

تصویر امنیتی
کد امنیتی را وارد نمایید:

نظرات شما

هم اکنون هیچ نظری ارسال نشده است. شما می توانید اولین نظردهنده باشد.