مرکز ملی فرش ایران

تاریخ: 10 تیر 1395

مستند«فرش به روایت خاک» به جشنواره محیط‌ زیستی لیما راه یافت

به گزارش خبرگزاری مهر از شیراز، مستند سینمایی «فرش به روایت خاک» ساخته حامد ذوالفقاری است که به داستان ساخت بزرگترین فرش خاکی جهان در جزیره هرمز می‌پردازد.

احسان رسول‌اف تهیه‌کنندگی این فیلم را بر عهده دارد و سجاد آورند و فرید دغاغله نیز به ترتیب تصویربرداری و تدوین این فیلم را بر عهده داشته‌اند.

حامد ذوالفقاری از مستندسازانی است که وقت خود را در ایل قشقایی صرف کرده و در زمینه تولید آثاری در پیوند با محیط زیست فعالیت سینمایی می کند.

داستان این فیلم زیر که پیرامون خلق بزرگترین فرش خاکی در جزیره هرمز خلیج فارس است؛ گروهی از جوانان هرمزگانی برای نشان دادن جاذبه‌های طبیعی جزیره هرمز، هنری محیطی خلق می کنند که به بزرگترین فرش خاکی جهان معروف است. اما بعضی از افراد ساکن در جزیره به روند تولید و ساخت این اثر هنر محیطی اعتراض دارند.

جشنواره بین‌المللی «سمبراندو سینه» که هر ساله همزمان با روز جهانی محیط زیست (۵ ژوئن) در لیما پایتخت پرو واقع در آمریکای جنوبی آغاز می‌شود و به مدت سه ماه در شهرهای مختلف این کشور ادامه دارد، میزبان نمایش مستند ایرانی «فرش به روایت خاک» ساخته حامد ذوالفقاری است.

این مستندساز متولد سال ۱۳۶۰ در ایل قشقایی استان فارس مهندسی کامپیوتر خوانده و تاکنون فیلم های «سیه بادهای روستای ابوالحسنی بهنام»، «خاله رخی و میراث قرن‌ها» و «زارهای ابرام» را کارگردانی کرده است.

این جشنواره غیر رقابتی و مختص فیلم‌هایی با موضوعات مرتبط با محیط زیست است که با هدف آگاه سازی عموم مردم در رابطه با موضوعات مختلف درباره محیط زیست، میراث و منابع طبیعی فعالیت می‌کند. در خلاصه داستان فیلم آمده است: گروهی از جوانان هرمزگانی برای نشان دادن جاذبه‌های طبیعی جزیره هرمز، هنری محیطی خلق می کنند که به بزرگترین فرش خاکی جهان معروف است. اما بعضی از افراد ساکن در جزیره به روند تولید و ساخت این اثر هنر محیطی اعتراض دارند.

در مستند سینمایی «فرش به روایت خاک»، فاطمه ذوالفقاری(دستیار کارگردان)، ساسان کاوه(صدابردار)، بهروزشهامت(صداگذار)، امین تیماس(مدیر تولید) و فرید دغاغله(عکاس) هستند.

این فیلم که چهارمین تجربه کارگردانی مستند ذوالفقاری است سال ۱۳۹۴ ساخته شده و در بخش مسابقه فیلم های بلند مستند جشنواره سینماحقیقت به نمایش در آمد، ۵۲ دقیقه است.

فیلم مستند «فرش به روایت خاک» در چهار نوبت در شهرهای مختلف پرو به نمایش گذاشته می‌شود.

ویدیو