مرکز ملی فرش ایران

تاریخ: 20 مهر 1394

برپایی نمایشگاه فرش دستباف استان مرکزی

به گزارش فارس؛ عزیز‌الله صدیقی اظهار داشت: با هماهنگی‌های صورت گرفته با تشکل‌های فعال در حوزه فرش دستباف نمایشگاه فرش دستباف استان مرکزی آذرماه امسال با حضور تولیدکنندگان و فعالان این عرصه برپا خواهد شد.

وی تصریح کرد: برقراری تعامل بین تولیدکنندگان و مصرف‌کنندگان، معرفی آخرین تولیدات فرش دستباف استان، دسترسی آسان متقاضیان به فرش‌های دلخواه، کمک به فروش واحدهای فعال، ایجاد رقابت سالم بین تولیدکنندگان، انتقال تجربیات از مهم‌ترین اهداف برپایی این نمایشگاه به شمار می‌رود.

معاون توسعه داخلی سازمان صنعت، معدن و تجارت استان مرکزی گفت: این نمایشگاه در محل دائمی نمایشگاه‌های استان برگزار می‌شود که برگزاری کارگاه‌های تخصصی از بخش‌های جنبی این نمایشگاه به شمار می‌رود.

صدیقی در بخش دیگری از سخنان خود از برنامه‌ریزی به منظور پرداخت تسهیلات به بافندگان واقعی فرش در سال جاری خبر داد و خاطر نشان کرد: سهم استان از تسهیلات بانکی بخش فرش در سال گذشته یک‌میلیارد و 400 میلیون ریال با بهره 22 درصد بود که به دلیل بالا بودن بهره مورد استقبال قرار نگرفت.

وی گفت: با پیگیری‌های انجام شده پیش‌بینی می‌شود در سال جاری تسهیلات ارزان قیمت در اختیار متقاضیان قرار گیرد تا فعالان این حوزه بتوانند به راحتی به امر تولید بپردازند.

معاون توسعه داخلی سازمان صنعت، معدن و تجارت استان مرکزی اظهار کرد: در سال گذشته مجوز پرداخت تسهیلات به 5 هزار نفر از متقاضیان مشاغل خانگی صادر شد و امسال نیز تلاش داریم کسانی که بافنده واقعی فرش هستند را شناسایی کرده و با پرداخت تسهیلات ارزان قیمت تحت حمایت‌های مالی قرار دهیم.

صدیقی افزود: تولید فرش یکی از مشاغلی است که با کم‌ترین کمک مالی و تسهیلات به متقاضیان این بخش به راحتی می‌توان اشتغال پایدار ایجاد کرد.

در ادامه با اشاره به تدوین سند راهبردی فرش استان اظهار داشت: تهیه و تدوین این سند توسط جهاد دانشگاهی در دست اقدام است که هم‌اکنون مراحل پایانی را طی‌ می‌کند و به زودی با تایید ناظران این پروژه نهایی خواهد شد.

معاون توسعه داخلی سازمان صنعت، معدن و تجارت استان مرکزی همچنین از رونمایی نشان جغرافیایی فرش ساروق خبر داد و گفت: این نشان قرار بود در هفته فرهنگی اراک رونمایی شود که پیش‌بینی می‌شود در آذر ماه امسال شاهد رونمایی از آن در مراسمی با حضور مسئولان کشوری و استانی باشیم.

ویدیو