مرکز ملی فرش ایران

تاریخ: 08 آبان 1394

نشستی برای بررسی وضعیت مواد اولیه فرش

به گزارش روابط عمومی مرکز ملی فرش ایران؛ در این نشست که عصر روز سه شنبه پنجم آبان ماه با مدیریت معاون امور تحقیقات و آموزش مرکز ملی فرش ایران تشکیل شد، معاون امور تولید و مدیر آموزش مرکز و نیز روسای ادارات فرش استان های کرمانشاه، خراسان رضوی، گیلان و اصفهان حضور داشتند.

در این نشست با توجه به اهمیت چگونگی تامین و توزیع مواد اولیه مناسب و دارای کیفیت برای فرش دستباف، اعضای پنل به ارایه گزارشی از وضعیت مواد اولیه در استان خود و ذکر توانمندی ها و کاستی ها پرداختند.

وضعیت کنونی تولید پشم و ابریشم در استان های مختلف، واحدهای فراوری پشم و ابریشم در داخل کشور، ظهور و فراگیر شدن پشم های دباغی و گازوئیلی، طرح احداث واحد شست و شوی پشم در چرم شهر ورامین، مسایل مربوط به صدور پشم دستریس ایرانی به کشورهای رقیب، چگونگی واردات پیله ابریشم به کشور، نوع هماهنگی های لازم با پشتیبانی امور دام و وزارت جهاد کشاورزی از جمله موارد مطرح در این نشست بود.

در این نشست که با مشارکت و پرسش و پاسخ نمایندگان فرش دیگر استان های کشور نیز همراه بود، مقرر شد کارگروهی ویژه با مسوولیت معاونت تحقیقات و آموزش مرکز ملی فرش ایران و عضویت روسای ادارات فرش تشکیل شود و در نخستین گام ضمن احصا و گردآوری جدولی از وضعیت مواد اولیه در هر استان (تعداد و وضعیت واحدهای ریسندگی، رنگرزی،...) مباحث مطروحه در نشست برای دستیابی به راهکارهای عملیاتی پیگیری شود.

گفتنی است گردهمایی روسای ادارات فرش سازمان های صنعت، معدن و تجارت استانها با هدف بررسی مشکلات و موانع موجود، یافتن راهکارهای بهبود در هنر- صنعت فرش دستباف ایران و بیش از همه رسیدن به هماهنگی و وحدت رویه در عملکرد اداره های فرش در سراسر کشور برگزار شده است.

ویدیو