مرکز ملی فرش ایران

تاریخ: 24 فروردین 1395

استقبال از مستند "نقش جان"

به گزارش روابط عمومی مرکز ملی فرش ایران، در آیین رونمایی این مستند حمید کارگر رییس مرکز ملی فرش ایران با ابراز خرسندی از پیوند هنر اصیل ایرانی با هنر- صنعت سینما گفت: ماحصل این پیوند باعث رویداد رسانه ای شایسته برای معرفی هنرماندگار ایرانی می شود.

وی فرش دستباف را رسانه ای قدرتمند عنوان کرد و افزود: بر این باورم که فرش دستباف ایرانی دارای ویژگی های رسانه ای بسیار تاثیرگذار است و اگر تصویر در کنار فرش قرار گیرد این پیام رسانی بسیار قوی تر می شود.

کارگر با اشاره به اینکه در فرش دستباف پیام ها به صورت مستقیم و غیر مستقیم جلوه گر می شود گفت: پیام های مستقیم در کتیبه ها ی فرش به شکل شعر و ادبیات حک شده اند و پیام های غیر مستقیم را می توان در باورها، اعتقادات و سبک زندگی ایرانی که در طرح ها و نقش های فرشی گنجانده شده اند دید.

رییس مرکز ملی فرش ایران افزود: فرش دستباف ایران چه در شکل عشایری و روستایی خود و چه در شکل کلاسیک بسیاری از نمادهای حک شده اش را به طور مستمر پیام رسانی می کند.

وی با اشاره به مشارکت مرکز ملی فرش در تولید این مستند گفت: در تهیه این نوع مستندها وجه هنری، فرهنگی و تاریخی فرش ایرانی باید برجسته شود.

در این آیین رضا رشیدیان تهیه کننده وکارگردان در خصوص این مستند و مراحل تولید آن گفت: قریب به 4 سال پیش هنگامی که ساخت مستندی با موضوع قالی ایرانی از سوی مدیران وقت شبکه مستند به من پیشنهاد شد باور نداشتم که برای رسیدن به امروز چنین راه پر فراز و نشیبی پیش رویم باشد. انتخاب موضوعی کمتر دیده و شنیده شده و مکاشفه برای یافتن روایتی مطلوب چالش های فراوانی پیش رویمان نهاد اما در نهایت پرداختن به موضوع، سیر تحول بخش مهمی از نقوش قالی اصیل ایرانی ما را به روایت نقش جان رساند. در بررسی سیر تحول نقش ها پس از مروری تاریخی به خاستگاه آن یعنی کرمان و تبریز که دو حوزه مهم قالی ایران هستند، رسیدیم و بیشتر فیلم به این دو استان اختصاص دارد.

وی تصریح کرد: هدف ما در این مستند آگاه کردن مخاطبین نسبت به پس زمینه عمیق و دیرپای نقوش اصیل در قالی ایرانی است تا ایرانی ها گاهی با نگاه زیر پایشان بخشی از سرشت ارزش های قومی و آئینی خود را تداعی کنند.

رشیدیان افزود: از فرصت پیش آمده استفاده می کنم و مدیران و دست اندرکاران اجرایی محترم در مرکز ملی فرش و وزارت صنعت و معدن و تجارت و شبکه مستند سیما را به اهتمام در تسهیل هرچه بیشتر مراحل اداری دست و پاگیر دعوت می کنم تا زمان و خلاقیت فیلم سازان در گذر از مشکلات بی حاصل صرف مطالعه و تولید آثار مفید گردد.

همچنین در این آیین با حضور رییس مركز ملي فرش، مدير توليد شبكه مستند، محسنی استاد پیشکسوت فرش و معاون آموزش و تحقیقات مرکز ملی فرش از عوامل تولید مستند تقدير شد و در ادامه مستند "نقش جان" برای حضار پخش شد.

شایان ذکر است مستند "نقش جان"  که تولید مشترک مرکز ملی فرش ایران و شبکه مستند می باشد روز پنجشنبه مورخ 26 فروردین ماه 1395 ساعت 20 از شبکه سیما پخش می شود و روز جمعه مورخ 27 فروردین ماه 1395 ساعت 12 از همان شبکه باز پخش خواهد شد.

ویدیو