مرکز ملی فرش ایران

تاریخ: 10 اسفند 1392

فرش دستباف نیازمند حمایت وزارت تعاون

مدیرعامل اتحادیه سراسری فرش ایران با انتقاد از عملکرد وزارت تعاون در حمایت از تعاونی‌های فرش دستباف گفت: اشتغال زایی۱۱۸ هزار نفری قالیبافان نیازمند حمایت وزارت تعاون است.

به گزارش تسنیم؛عبدالله بهرامی درباره مشکلات تعاونی‌های فرش گفت:بیش از سه هزار تعاونی و اتحادیه فرش دستباف ظرف دو دهه در وزارت تعاون تشکیل شده و به نظر می رسد که فقط وظیفه وزارت تعاون در تشکیل و به ثبت رساندن این تعاونی ها بوده است.

وی درباره تعداد تعاونی‌های ثبت شده در سامانه وزارت تعاون افزود: در حال حاضر 118 هزار عضو درکارگاه های این تعاونی در حال فعالیت هستند و این اتحادیه سراسری بدون اخذ بودجه کافی توانسته امکانات آموزشی، فروشگاهی و نمایشگاهی و تهیه و توزیع مواد اولیه و تجهیزات را در حد توانایی خود برای زیر مجموعه ها مهیا کنند و با معضلاتی که در طی سه سال اخیر اعم از  ادغام وزارت تعاون ، مشکلات اتاق تعاون و تغییر چهار وزیر پیش آمده، تعاونی ها و اتحادیه ها همین که توانسته اند سهم 5 درصدی در اقتصاد کشور را حفظ کنند شاهکار کرده اند .

بهرامی بیان کرد: در صورتی که از اتحادیه سراسری تعاونی‌های تولید کنندگان  فرش دستباف ایران حمایت نشود حفظ اشتغال 118 هزار نفری در قالی بافی ممکن نیست. مگر می شود برای این مجموعه کلان کشوری بودجه و حمایت لازم انجام نگیرد و توقع هم داشته باشیم که همه امور اشتغال و تولید و صادرات در بخش تعاون به خوبی انجام بگیرد.

مدیرعامل اتحادیه سراسری فرش دستباف ایران اظهار کرد: مسئولیت حفظ اشتغال این اتحادیه سراسری به اندازه یک وزارت است اما منابع و حمایت‌ها در حد یک سوپر مارکت کوچک هم نیست. در حالی که ظرف همین چند سال گذشته برای تعاونی ها و اتحادیه های روستایی که در پوشش تعاونی ولی تحت  نظر وزارت جهاد کشاورزی قبلی و هم اکنون مرکز ملی فرش ایران هستند و کمتر از 260 تعاونی و اتحادیه در کشور هستند، مبالغ ده ها میلیارد تومان تسهیلات بلاعوض و میلیاردها تومان تسهیلات قرض الحسنه و مبالغ بسیاری برای حمایت‌های آموزش و نمایشگاهی و تولید توسط نهادهای تابعه به این تعاونی‌ها پرداخت شده است .

وی گفت: ضمن اینکه رشد و توسعه این تعاونی ها همواره برای ما افتخار است اما این ظلم که  در حق تعاونی ها و اتحادیه های وزارت تعاون انجام گرفته و این بی مهری ها که وزارت تعاون و نمایندگان مجلس و سایر دستگاههای مسئول در حق قشر بزرگ مولد و شرافتمند تعاونی های فرش دستباف شهری این اتحادیه سراسری روا داشته اند بسیار سنگین و ملال آور است .

بهرامی بیان کرد:در صورتی که وزارت تعاون کار و رفاه اجتماعی برای حمایت و توسعه کیفی این مجموعه نتواند برنامه ریزی و مساعدت لازم  راداشته باشد، ناچار هستیم جهت اصلاح اساسنامه و  پیوستن به مرکز ملی فرش یا سازمان صنایع دستی اقدام کنیم و با جایگاه بسیار مطلوبی که این مدیریت و مجموعه بزرگ تعاونی ها و اتحادیه ها در سطح کشور دارند مطمئن هستیم که با افتخار وآغوش باز از این مجموعه استقبال می‌کنند.

ویدیو