مرکز ملی فرش ایران

تاریخ: 15 اسفند 1395

مستند «سوزنگرد» در جشن تصویر سال

به گزارش روابط عمومی مرکز ملی فرش ایران؛ این مستند در چهاردهمین جشن تصویر سال در خانه هنرمندان در تالار شهناز روز سه شنبه مورخ 17/12/1395 در سانس 16 الی 18 به نمایش در می آید و حضور برای عموم آزاد است.

براساس این گزارش؛ این مستند قصه فرش معروفی از دوره صفویه را که از ایران به ژاپن رفته به تصویر کشیده است.

تهیه کننده و کارگردان این مجموعه در این باره می گوید: فیلم مستند «سوزنگرد» فرشی بسیار نفیس و زیبا متعلق به دوره صفویه است که به کشور ژاپن راه پیدا می کند و پس از آن هر ساله در مراسم آیینی به نام «گیون ماتسوری» در شهر کیوتو به ارابه ای آویخته و به عنوان نماد زیبایی و قدرت به نمایش گذاشته می شود.

معصومه نورمحمدی افزود: این فیلم مستند 30 دقیقه ای در پی بیان اسم واقعی این دسته از قالی هاست که به پولونز در جهان شناخته می شوند و همچنین نقش، طرح و نوع تکنیک خاصی که در این گروه از قالی ها بکه ار رفته است را بررسی می کند.

 وی افزود: مسئله مهمی که در این فیلم قابل توجه و بیان است؛ گره های فرش است که باعث پیوند میان افراد و ملت ها می شود و این پیوند از ازدواج تا روابط فرهنگی و اقتصادی را شامل می شود.

نورمحمدی تصریح کرد: در ژولای ۲۰۱۴ برای ساخت فیلم سوزنگرد به ژاپن سفر کردیم و البته چندین سفر نیز در ایران به شهرهای مختلفی که مراکز قالی بافی هستند داشتیم تا رد پایی از سوزنگرد پیدا کنیم.

گفتنی است؛ این فیلم مستند به تهیه کنندگی و کارگردانی معصومه نور محمدی، تصویر برداری رضا محمدی و تدوین حمید نجفی راد با همکاری مرکزملی فرش ایران و همت مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی تولید شده است.

ویدیو