مرکز ملی فرش ایران

تاریخ: 30 بهمن 1396

اعتراض به نمایشگاه های متفرقه فرش

به گزارش روابط عمومی مرکز ملی فرش ایران، در این درخواست که خطاب به اتاق اصناف ایران صادر شده و رونوشت آن نیز در اختیار مرکز ملی فرش ایران قرار گرفته است، بر لطمات شدید این نمایشگاه ها در سطح شهر تهران بر صنف فروشندگان فرش تاکید شده است که در شرایط دشوار کنونی بازار، موجب رکود مضاعف در این صنف می شود.

شایان ذکر است مرکز ملی فرش ایران و وزارت صنعت، معدن و تجارت نیز بارها مخالفت خود را با برگزاری این نمایشگاه های آسیب رسان اعلام داشته اند اما همچنان نمایشگاه های متعددی به میزبانی کاخ ها و موزه های زیر نظر سازمان میراث فرهنگی یا دیگر اماکنی همچون برج میلاد و مصلای تهران برگزار می شوند و متولیان این مراکز به راحتی با در اختیار قرار دادن فضای نمایشگاهی خود موجب خسران فروشندگان فرش و نیز خریداران می شوند.

پیش از این نیز در همین زمینه رییس مرکز ملی فرش ایران گفته بود: شاهد هستیم که نمایشگاه هایی در تهران برای عرضه انواع فرش، تابلوفرش و زیراندازها برگزار می شود که مورد تایید این مرکز و اتحادیه های فرش دستباف نیستند و شهروندان نباید به این نمایشگاه های کوچک و متعدد اعتماد کنند.

حمید کارگر ادامه داد: بارها نمایشگاه هایی در اماکنی همچون مصلی تهران، کاخ های سعدآباد و نیاوران، موزه فرش و تالار حجاب برای عرضه انواع فرش دستباف برگزار شده اند که فاقد مجوزهای لازم از سوی سازمان صنعت، معدن و تجارت بوده و مورد تایید این مرکز به عنوان متولی فرش دستباف کشور نیز نیستند.

به گفته وی اتحادیه فروشندگان فرش دستباف تهران نیز نسبت به این رویه معترض است اما متولیان اماکن یادشده بی توجه به انذارها و هشدارها اقدام به برگزاری این نمایشگاه ها می کنند که حاصلی جز از بین رفتن اعتماد شهروندان به دستبافته های ایرانی و تخریب بازار نخواهد داشت.

کارگر معتقد است برخی دلالان و واسطه ها فرش هایی را به صورت امانی گردآوری کرده و در این نمایشگاه ها عرضه می کنند که در صورت معیوب بودن آنها، گران فروشی یا هر نوع مغبون شدن خریدار، امکان پیگیری آن و جلوگیری از متضرر شدن شهروندان وجود ندارد زیرا مشارکت کنندگان در این نمایشگاه ها لزوماً دارای مجوزهای لازم یا پروانه کسب نیستند.

ویدیو