مرکز ملی فرش ایران

تاریخ: 20 تیر 1397

امضای تفاهم نامه برای تقویت و توسعه خوشه‏ های فرش دستباف

به گزارش روابط عمومی مرکز ملی فرش ایران؛ تفاهم نامه همکاری بین مرکز ملی فرش ایران و سازمان صنایع کوچک و شهرک های صنعتی ایران به منظور گسترش همکاری‏های علمی، پژوهشی و اجرایی در زمینه توسعه خوشه‏ های فرش دستباف کشور و استفاده بهینه از منابع، ظرفیت‏ها و توانمندی‏های بین بخشی امضاء شد.

در آیین امضای این تفاهم نامه همکاری مشترک رییس مرکز ملی فرش ایران با اشاره به اینکه امسال سال «حمایت از کالای ایرانی» است بر ضرورت حمایت از فرش دستباف به عنوان ایرانی ترین کالا تاکید کرد.

وی با اشاره به ظرفیت بالای اشتغالزایی فرش دستباف خاطر نشان کرد: این هنر- صنعت از سرمایه گذاری های کلان بی نیاز است و با کمترین هزینه می توان ایجاد اشتغال کرد این درحالی است که بخش زیادی از مواد اولیه مصرفی آن نیز در داخل کشور قابل تامین است.

وی با اشاره به تحریم آمریکا و محدودیت های صادراتی ایجاد شده برای صادرات فرش دستباف گفت: با توجه به شناخته شده بودن فرش دستباف ایران در جهان با برنامه ریزی مناسب و با کمک فعالان این عرصه می توانیم بازارهاي صادراتي بيشتر و جدیدی را براي توسعه صادرات فراهم کنیم. 

در این آیین معاون وزير و مديرعامل سازمان صنايع كوچك وشهركهاي صنعتي ايران ضمن تاكيد بر مشاركت در اجرای پروژه ‏های توسعه خوشه ‏های فرش دستباف کشوراعلام كرد: فضای کارگاهی و زیرساخت‏های مناسب در نواحی و شهرک‏های صنعتی در اختيار ذینفعان  خوشه هاي فرش دستباف كشور مطابق با دستورالعملهاي موجود قرار خواهد گرفت.

نجفي خاطر نشان كرد: سازمان صنایع کوچک و شهرک های صنعتی ایران با ارائه مشوق های مختلف از جمله در اختیار گذاشتن زمین و کارگاه های خود با هزینه های پایین آب، برق، گاز و غیره، آماده کمک برای توسعه خوشه های صنعتی فرش دستباف است.

معاون وزير صنعت ، معدن وتجارت به مصوبه سال گذشته مجلس شورای اسلامی برای برداشت يك میلیارد و نيم دلار از منابع صندوق ذخیره ارزی با رویکرد توسعه اشتغال بویژه در مناطق روستایی و عشایری اشاره کرد و گفت: صنایع کوچک مستقر در مناطق محروم و شهرهای زیر 10 هزار نفر جمعیت می توانند از این منابع استفاده کنند.

به گفته  نجفي، نرخ این تسهیلات تا چهار درصد برای روستاهای مرزی و 6 درصد سایر روستاها و شهرهای کمتر از 10 هزار نفر جمعیت است.

معاون وزير صنعت ،معدن وتجارت ادامه داد: از این ظرفیت برای توسعه خوشه های فرش دستباف استفاده خواهیم کرد .

نجفی همچنين در خصوص استقبال فعالان فرش دستباف از حضور در شهرک های صنعتی، خاطرنشان ساخت: بخش اعظم تولید فرش دستباف بویژه فرش های صادراتی و سفارشی در کارگاه های بزرگ انجام می شود.

 مدیرعامل سازمان صنایع کوچک و شهرک های صنعتی ایران تاکید کرد: در صورت هدایت فعالان این هنر- صنعت به سمت کارگاه های مستقر در شهرک های صنعتی که با کاهش هزینه های آنان همراه خواهد بود، شرایط بهتری را برای تولید کنندگان متصور خواهیم بود.

گفتنی است؛ این تفاهمنامه در چارچوب قوانین و مقررات موجود و در جهت سیاست‏های کلی کشور در محورهای مشارکت طرفین در اجرای طرح ‏های توسعه خوشه ‏های فرش دستباف کشور، مشارکت طرفین در تأمین هزینه های برنامه های عمل طرح های توسعه خوشه‏ های فرش دستباف کشور، حمایت از اجرای پروژه‏های تکمیل حلقه ‏های مفقوده زنجیره ارزش خوشه‏ های فرش بین صادق نجفی مدیرعامل سازمان صنایع کوچک و شهرک‏ های صنعتی ایران و فرشته دستپاک رییس مرکز ملی فرش ایران منعقد شد.

ویدیو