مرکز ملی فرش ایران

تاریخ: 12 دی 1397

جلسه کمیسیون توسعه تجارت و تسهیل صادرات اتاق تهران با موضوع بررسی مسائل و مشکلات فعالان حوزه فرش در محل مرکز ملی فرش ایران برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی مرکز ملی فرش ایران، در این نشست، روند صادرات فرش دستباف در سال های اخیر و گزارش 8 ماهه صادرات فرش دستباف امسال مورد بررسی قرار گرفت. رئیس مرکز ملی فرش ایران ضمن تشکر از حاضرین تصریح کرد، عدم جذب فارغ التحصیلان فرش دستباف به چرخه تولید از پیامدهای نداشتن بیمه تامین اجتماعی و شناسنامه دار نبودن فرش دستباف می باشد که فقدان امنیت شغلی و اجتماعی را بدنبال دارد.

فرشته دستپاک ادامه داد : استفاده از ظرفیت مناطق آزاد کشور برای وارد کردن مواد اولیه ارزانتر که انعقاد تفاهم نامه با چابهار به همین منظور بوده، برپایی نمایشگاه بین المللی کیش برای استفاده از ظرفیت واردات کشورهای حوزه خلیج فارس و برخ کشیدن ویژگی های منحصر بفرد فرش های لاکچری دستباف ایران، توانمندسازی صنایع فرسوده در این حوزه ، برندسازی همگی از راهکارهایی هستند که در مرکز ملی فرش ایران دنبال می شوند.

وی افزود: در صدد هستیم با شناسنامه دار کردن و گسترش برندینگ اطمینان مشتریان داخل و خارجی را هر چه بیشتر جلب کنیم.

فرشته دستپاک ادامه داد : استفاده از ظرفیت مناطق آزاد کشور برای وارد کردن مواد اولیه ارزانتر که انعقاد تفاهم نامه با چابهار به همین منظور بوده، برپایی نمایشگاه بین المللی کیش برای استفاده از ظرفیت واردات کشورهای حوزه خلیج فارس و برخ کشیدن ویژگی های منحصر بفرد فرش های لاکچری دستباف ایران، توانمندسازی صنایع فرسوده در این حوزه ،تهاتر فرش دستباف با کالاهای وارداتی و برندسازی همگی از راهکارهایی هستند که در مرکز ملی فرش ایران دنبال می شوند.

وضعیت صادرات فرش دستباف، مطالبات ذینفعان، پیمان سپاری ارزی از جمله مواردی بود که مورد بررسی قرار گرفت و مباحثی را به خود اختصاص داد.

نیشابوری صادرکننده فرش دستباف عنوان کرد: باید به دنبال بازارهای جدید صادراتی باشیم. ما برای انتقال پول مشکل داریم و برای بازاریابی جدید نیازمند کمک دولت با متدهای جدید هستیم .

رضی میری عضو کمیسیون و از صادرکنندگان فرش دستباف گفت، مشکلات فرش دستباف تنها بر عهده بخش خصوصی نیست. دولت کمک کند ولی در اموری که به بخش خصوصی مربوط است ورود نکند.

صادق نجفی عضو اتاق تهران بیان کرد: کارگروه تخصصی فرش در کمیسیون تسهیل به ریاست رئیس مرکز ملی فرش ایران و شرکت سایر فعالان بخش خصوصی تشکیل شود و مطالبات بخش خصوصی را به همراه راهکارها بررسی کند تا توسط دولت پیگیری شود.

محمد لاهوتی عضو اتاق و رئیس کنفدراسیون صادرات ايران در ادامه جلسه به این نکته اشاره کرد، یکی از مواردی که به صادرات فرش و سایر کالاها آسیب می زند افزایش غیر منطقی حمل و نقل است  باید از بسته های حمایتی استفاده کرد و هزینه ها را کاهش داد.

وی ادامه داد: فرش دستباف نیازمند تجدید نظر در پیمان سپاری ارزی است . مشوق های صادراتی باعث جلب اعتماد صادرکنندگان می شود.

دکتر فیاض عضو دیگر اتاق خاطر نشان کرد، بخش دولتی و خصوصی باید به محورهای مشترک برسند رقبای ایران جمعیت زیادی دارند این که ما هنوز بالاترین صادرات را داریم بسیار قابل توجه است.

محسن بهرامي ارض اقدس رئیس کمیسیون توسعه تجارت و تسهیل صادرات اتاق تهران با موضوع بررسی مسائل و مشکلات فعالان حوزه فرش در محل مرکز ملی فرش ایران برگزار شد.  اظهار کرد، تحریم ها در کاهش صادرات نفش دارد و فرش دستباف فراز و فرودهای زیادی در این زمینه داشته است.

در خاتمه  بعد از اعلام نظر حاضرین رئیس کمیسون به جمع بندی موارد زیر رسیدند  ومقرر شد تصمیمات پس از نهایی شدن تصویب و اجرا گردد.

تشکیل کمیته تخصصی فرش با محوریت مرکز ملی فرش ایران برای پیگیری مطالبات بخش خصوصی، توسط دولت و با نگاه به شرایط فعلی

بررسی پیمان سپاری ارزی فرش دستباف و اثرات آن در صادرات

اولویت دادن به پرداخت های مشوق های صادراتی برای جبران ضرر و زیان های ناشی از نوسانات نرخ ارز

همراهی دیپلماتیک سفارت خانه ها با فعالان اقتصادی

ساماندهی تبلیغات با توجه به نیازهای بازارهای هدف صادراتی و  توجه به تبیلغات داخلی

بررسی ایجاد کنسرسیوم های صادراتی برای فرش دستباف

 

ویدیو