مرکز ملی فرش ایران

تاریخ: 14 بهمن 1398

شیراز میزبان شانزدهمین نمایشگاه فرش دستباف

به گزارش روابط عمومی مرکز ملی فرش ایران، به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان شیراز، حمید رضا ایزدی در جمع خبرنگاران با اشاره به این که برگزاری هرچه بهتر این نمایشگاه در استان نیاز به هم افزایی بخش دولتی و خصوصی دارد، افزود: برگزاری این نمایشگاه، در حمایت از تولیدکنندگان و ارتقای سطح تولید و آگاهی به بافت کشور، نقش بی بدیلی به همراه خواهد داشت و زمینه ارتقاء و توسعه فرش را در بازار‌های بزرگ داخلی و خارجی را نیز فراهم می‌کند.

او گفت: حدود ۵۱ تولید کننده، صادرکننده و فعال حوزه فرش دستباف از استان‌های آذربایجان شرقی، قم، فارس، اصفهان، خراسان رضوی، گیلان، گلستان، بوشهر، کرمان، یزد، چهارمحال و بختیاری، سمنان، کهگیلویه و یویر احمد و تهران محصولات و تولیدات خود را در زمینه فرش‌های تمام ابریشم، گلیم بافی، گبه، جاجیم، نمد فرش بیجار، قالی‌های روستایی و عشایری، فرش بختیاری، ملزومات بافت فرش و ... خود را در فضایی به مساحت ۶۰۰۰ متر مربع در معرض دید مخاطبان قرار می‌دهند.

ایزدی حمایت از هنرمندان و تولیدکنندگان فرش دست‌باف را از مهمترین اولویت‌های استان برشمرد و افزود: ضرورت دارد؛ در راستای گسترش و تقویت این هنر- صنعت که نقش بسزایی در ارزآوری و اشتغال دارد مقوله برند سازی ورقابت در بازار‌های جهانی و حضور در نمایشگاه‌های بین الملی مورد توجه قرار گیرد.

او اضافه کرد: فرش‌های دستباف استان فارس متنوع و جز نفیس‌ترین فرش‌های ایرانی است که در سطح جهانی نیز طالب بسیاری دارد که شامل فرش‌های قشقایی، خمسه، باصری، افشار، آباده و لری وعربی باف است که این تنوع برتری استان را نسبت به مابقی استان‌ها را نشان می‌دهد.

ایزدی تصریح کرد: حمایت از تولیدکنندگان و ارتقا سطح تولید و کیفیت این هنر – صنعت فاخر و نفیس می‌تواند گامی مؤثر در جهت ارتقا و توسعه در بازار‌های بزرگ جهانی باشد.

او با اشاره به ۲۷۵ تولید کننده فرش دست باف اظهار داشت: از این تعداد تولید کننده در فارس، حدود ۱۷۰ هزار بافنده سالانه بیش از یکصد و ۸۰ هزار مترمربع فرش دستباف تولید و تاکنون برای یکصدو بیست و شش هزار و ۳۹۰ نفر در فارس کارت قالیبافی در استان صادر شده است همچنین تعداد بیش از ۳۱ هزار نفر از قالی بافان در فارس تحت پوشش بیمه بافندگان قرار دارند و بیشترین تعداد بیمه شدگان در این بخش با ۷ هزار نفر مربوط به شهرستان شیراز است.

ایزدی با یادآوری اینکه فارس سال گذشته ۲۰ درصد از سهم کل صادرات فرش کشور را به خود اختصاص داد، افزود: در دنیا به دلیل ذهنی بافی و رنگ‌آمیزی‌های طبیعی فرش فارس، خریداران و طرفداران بسیار دارد و به کشور‌های چین، پاکستان، گرجستان، آذربایجان، آلمان، استرالیا، انگلستان، اندونزی، ایتالیا، ترکیه، یونان و سایر کشور‌ها سهم فوق الذکر را صادر کرده است.

شانزدهمین نمایشگاه تخصصی فرش دستباف همه روزه از ساعت ۱۶ تا ۲۱ پذیرای، تولیدکنندگان، سرمایه گذاران، هنرمندان، متخصصین، دانشگاهیان و علاقمندان است.

ویدیو