مرکز ملی فرش ایران

تاریخ: 28 اسفند 1398

فرش های زیبای صفوی در نقاشی های معروف اروپایی

به گزارش روابط عمومی مرکز ملی فرش ایران، فرش های اسلامی زیباترین هنر جهان اسلام به نمایش می گذارد. نمونه های بسیاری از این فرش ها در آثار نقاشان معروف، هلباین تا وارهول در Tudors to Windsors (گالری ملی پرتره های سلطنتی)  مشاهده می شود.

چه در سرزمین های اسلامی و چه در اروپا ، یک فرش دستباف گران قیمت نشانه ثروت، قدرت و حرمت است. در اوایل قرن چهاردهم میلادی، شاهد ظهور فرش های ایرانی در آثار هنرمندان ایتالیایی به خصوص در زیر پای مریم باکره یا بر فراز یک محراب هستیم.

تا قرن هفدهم ، نقاشی های اروپایی بازتاب تجارت روز افزون بین جهان اسلام و اروپا هستند که تعداد زیادی فرش از ترکیه، ایران و هند به نمایش گذاشته است. تزیین خانه های سلطنتی و اشرافی با فرش های اسلامی به خصوص ایران تا قرن بیستم و بیست و یکم ادامه یافت.

یک فرش بزرگ ایرانی در نقاشی گفت و گو در لژ سلطنتی خانواده سلطنتی در انگلیس اثر مشهود است (گالری ملی پرتره های سلطنتی).

قالی طرح باغ بهشت (واگنر) – گلاسکو اسکاتلند از جمله فرش هایی ست که بازدید کنندگان می توانند شکوه و جلال سلطنتی یک فرش ایرانی با کیفیت را تجربه کنند.

همانند بسیاری از فرش هایی که در Tudors to Windsors (گالری ملی پرتره های سلطنتی) به تصویر کشیده شده، فرش باغ واگنر متعلق به سر ویلیام بورل، در موزه هنرهای زیبا هوستون وجود دارد.

ویدیو