مرکز ملی فرش ایران

تاریخ: 13 اسفند 1399

معاون اول رئیس جمهور اعلام کرد:وزارت صنعت معدن و تجارت جلسات ستاد راهبری فرش را به صورت مستمر برگزار کند/ وزرای صمت و کار منابع مالی برای کارگاه‌های قالیبافی پیش‌بینی کنند

به گزارش روابط عمومی مرکز ملی فرش ایران، دکتر اسحاق جهانگیری در نشست هم‌اندیشی ذینفعان فرش دستباف که با عنوان نشست شورای راهبری فرش دستباف ایران برگزار شد، با بیان این مطلب، افزود: در این ستاد مسایل زنجیره تولید فرش، موضوعات مرتبط با فروش، آموزش، مهارت و ارتقاء کیفیت و تنوع در تولید و صادرات مورد بحث و بررسی قرار می‌گیرد.

حمایت از هنرصنعت فرش دستباف برای ارتقای مزیت رقابتی آن
وی، صنعت فرش دستباف را از هنر صنعت های مهم ایران دانست و تصریح کرد: از این هنر صنعت باید حفاظت گردد و موانع پیش روی آن برطرف شود تا فرش دستباف ایران مزیت رقابتی خود را در بازارهای صادراتی از دست ندهد.

ارتقای سهم صادراتی فرش با همت وزارت صمت و بخش خصوصی
معاون اول رییس جمهور با یادآوری اینکه در برهه‌هایی صادرات فرش دستباف ایران تا بیش از یک میلیارد دلار و در حدود نیمی از صادرات غیر نفتی ایران بوده است، گفت: اکنون این سهم صادراتی به حدود ۶۰ میلیون دلار رسیده است که با همت و تلاش وزارت صمت، مرکز ملی فرش ایران، اتحادیه‌ها و تشکل‌های بخش خصوصی سهم صادراتی فرش دستباف باید ارتقا یابد.
دکتر جهانگیری از دستگاه‌های مرتبط خواست که به موضوع فرش به عنوان مسئله ای جدی نگاه کنند و تصریح کرد: هنر صنعت فرش به زندگی بخش وسیعی از مردم وابسته است، به خصوص عشایر و روستاییان بخشی از درآمد خود را از این راه به دست می آورند.

وزاری صمت و کار منابع مالی برای کارگاه‌های قالیبافی پیش‌بینی کنند
وی از وزیر صنعت، معدن و تجارت و وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی خواست که منابع لازم را برای سرمایه در گردش و سرمایه ثابت کارگاه‌های فرش پیش‌بینی و اختصاص دهند.
معاون اول رییس جمهور همچنین بر تحریک بازار داخلی برای ارتقاء تولید تاکید کرد.
ارایه تسهیلات برای خرید فرش دستباف با برنامه‌ریزی وزارت صمت
دکتر جهانگیری بیان کرد: باید تسهیلات مرتبط برای خرید فرش با تعامل بانک مرکزی و بانکهای عامل و با برنامه‌ریزی وزارت صمت ارائه گردد.

گفتنی است در این جلسه علاوه بر اسحاق جهانگیری «معاون اول رییس جمهور»،علیرضا رزم حسینی« وزیر صمت»، فرح ناز رافع «رییس مرکز ملی فرش»، محمد امید« معاون توسعه روستایی و مناطق محروم ریاست جمهوری» و محمد شریعتمداری «وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی» نیز حضور داشتند.

فعالان حوزه فرش دستباف در این نشست مهمترین مسایل و دغدغه های خود در حوزه های تولید، صادرات، بیمه، مالیات، تامین مواد اولیه و... را مطرح کردند.

ویدیو