مرکز ملی فرش ایران

تاریخ: 29 خرداد 1401

تولید سالانه ۳۰۰ هزار متر مربع فرش دستباف درآذربایجانغربی ۳۰۰ هزار متر مربع فرش دستباف سالانه در آذربایجان غربی تولید می شود.

به گزارش روابط عمومی مرکز ملی فرش ایران، به نقل از خبرگزاری صدا وسیما مرکزمهاباد؛ سرپرست اداره کل صنعت، معدن و تجارت آذربایجانغربی گفت: بیش از ۷۲ هزار نفر در استان در زمینه تولید فرش دستباف مشغول به فعالیت هستند که سالانه 300 هزار متر مربع فرش تولید و روانه بازارهای داخلی و خارجی می کنند.

عبدالحمید سرتیپی، بابیان اینکه فرش دستباف نماد تاریخ و جغرافیای این استان محسوب می شود،افزود: دو نقشه فرش آهنین افشار تکاب و ریز ماهی خوی که نماد دیرین تاریخی وجود این هنر در آذربایجانغربی است، ثبت جهانی شده و این نشانگر جایگاه ملی و جهانی فرش دستباف استان است.

سرتیپی، با بیان اینکه هنر صنعت فرش دستباف علاوه بر اینکه یک نماد هنری برای استان محسوب می شود و یک هنر صنعت اشتغال آفرین، ارزآور و سودآور نیز هست، گفت: اداره کل صنعت، معدن و تجارت استان به عنوان متولی این هنر صنعت از فعالان و دست اندرکاران فرش دستباف استان حمایت خواهد کرد و برای توسعه تولید و اشتغال فرش دستباف برنامه ریزیهای لازم را انجام خواهد داد.

وی، با بیان اینکه برای تحقق این برنامه ها پیگیریهای لازم در سطح ملی و استانی صورت  می گیرد، افزود: هدف اداره کل صنعت، معدن وتجارت برند سازی فرش دستباف استان است که این امر را با کمک فعالان این حوزه تا تحقق آن پیگیری و به سرانجام خواهد رساند.

سرتیپی، با اشاره به مشکلات بیمه ای فعالان و دست اندرکاران فرش دستباف استان هم گفت: در خصوص بیمه قالی بافان در سطح ملی و استانی اقداماتی صورت گرفته است و ما نیز در تلاش هستیم که این روند ادامه یابد و دولت نیز نسبت به پرداخت سهم خود در این زمینه اقدام کند.

سرپرست اداره کل صنعت، معدن و تجارت آذربایجانغربی،کمبود نقدینگی را ازدیگر مشکلات قالیبافان و دست اندرکاران فرش دستباف اعلام و اضافه کرد: متأسفانه افزایش قیمت مواد اولیه شامل نخ، ریسمان، تجهیزات و غیره بافندگان و تولید کنندگان فرش دستباف استان را با مشکل مواجه ساخته است که این موضوع را نیز در کارگروه تسهیل و رفع موانع تولید و کارگروه فرش استان پیگیری خواهد شد تا بتوان با مرتفع ساختن مشکلات مالی و نقدینگی فعالان فرش دستباف استان، شاهد شکوفایی هنر صنعت قالیبافی در استان باشیم.

 

ویدیو