مرکز ملی فرش ایران

تاریخ: 20 شهریور 1402

فرهنگ، هنر و فرش دستباف ، مکمل مناسبات تجاری ایران و برزیل

به گزارش روابط عمومی مرکز ملی فرش ایران، در این مراسم «حسین قریبی» سفیر جمهوری اسلامی ایران در برزیل اظهار داشت که طی دهه‌ها، برزیل و ایران شراکتی سازنده و مثمرثمر به نفع دو ملت را دنبال نموده‌اند که دارای وجوه اقتصادی، دیپلماتیک و فرهنگی مستحکمی بوده است. تردد کشتی‌های تجاری ایرانی در بندر سان فرانسیسکو الزام می نماید که مردم این شهر با خاستگاه و شرایط تاریخی، فرهنگی و هنری ایرانی- اسلامی آشنایی بیشتری پیدا کنند.

به گفته سفیر، زبان بین المللی فرهنگ و هنر همواره از موانع جغرافیایی و تفاوت‌ها می‌گذرد و عامل پیوند پایدارتر بین ملت‌ها می‌شود.

 حسین قریبی سفیر ایران در برزیل به جمعی از بازدیدکنندگان گفت: بافت هنری متعلق به ایرانیان است و استفاده از رنگ و طرح های مختلف در فرش دستباف با توجه به عناصر فرهنگی و جغرافیایی ایران دارای معانی خاصی است.

سفیر ایران خاطرنشان کرد: هنر فرش دستباف ایران تنها متعلق به ایران نیست و پدیده ای جهانی فراتر از مرزهای ایران است که جایگاه ویژه ای در جهان دارد.

بازرگانان ایرانی چندین دهه است که فرش را به بزرگترین کشور آمریکای جنوبی صادر می کنند و به همین دلیل برای مردم برزیل شناخته شده هستند.

با توجه به لزوم آشنایی نسل های جدید برزیل با زیبایی های صنعت فرش دستباف قدیمی ایران، اهمیت برگزاری نمایشگاه در سائوپائولو دوچندان شده است.

در ادامه شهردار این شهر که میزبان این رویداد فرهنگی به مدت یک ماه می‌باشد، با ابراز خرسندی از تحقق این برنامه، آن را زمینه‌ساز شناخت بیشتر مردم و نزدیکی دو ملت با یکدیگر دانست. وی ضمن اشاره به سابقه طرح موضوع برای برگزاری این رویداد با سفیر، طرف‌های تجاری ایرانی را چهارمین شریک حمل و نقل این شهر بندری در جنوب برزیل نامید و اینکه گسترش مناسبات با ایران موجبات تامین منافع دو طرف خواهد بود.

ویدیو