شنبه, 12 آذر,1401

جز زیبایی در نمایشگاه فرش نمی‌بینم

جز زیبایی در نمایشگاه فرش نمی‌بینم
وزیر صنعت معدن و تجارت در حاشیه بازدید از نمایشگاه فرش دستباف با تشکر از مرکز ملی فرش ایران در ساماندهی ب این نمایشگاه، همه فرش های موجود در نمایشگاه را زیبا دانست.

به گزارش روابط عمومی مرکز ملی فرش ایران محمدرضا نعمت زاده وزیر صنعت معدن و تجارت امروز چهارشنبه چهارم شهریور در حاشیه بازدید از نمایشگاه فرش دستباف در جمع خبرنگاران و با حضور حمید کارگر رییس مرکز ملی فرش ایران با بیان اینکه ما و بازدیدکنندگان آنچه در این نمایشگاه می‌بینیم، جز زیبایی چیزی نیست، گفت: فرش دستباف هم هنر و ذوق است و هم صنعت؛ قدمت قالی ایرانی به چند هزار سال قبل برمی گردد و یک تکه قالی را چند سال پیش در سیبری در لابه لای یخ یافتند که هم اکنون در موزه ای در روسیه نگهداری می شود.

وزیر صنعت معدن و تجارت ادامه داد: قدمت فرش ایرانی که نشان دهنده قدمت صنایع ریسندگی، بافندگی و رنگرزی آن است و همچنین جنبه‌های هنری هم دارد، یک چنین تاریخی دارد؛ بنابراین خیلی از کشورها به خصوص بعد از انقلاب که مقداری حضور ایران در بازارهای جهانی ضعیف شده، تلاش کرده اند تا از فرش ایرانی تقلید کنند؛ ولی وقتی آنها را از دور هم می‌بینیم متوجه قلابی بودنشان می شویم.

وی با بیان اینکه تلاش هایی که برای تولید می شود جای تقدیر دارد، تصریح کرد: قرار شد هفته آینده نشستی بافعالان صادرکننده فرش داشته باشم زیرا آنچه باید همه دست به دست هم بدهیم و حل کنیم، بحث تحریک تقاضای بازار است؛ اگر چنین اتفاقی بیفتد همه مراحل تولید فرش نیز فعال می شود.

نعمت زاده با بیان اینکه فعالان تولید فرش آنچه در چنته داشتند را در طبق اخلاص گذاشته اند، اظهار امیدواری کرد: بهبود شرایط بین المللی به بهبود صادرات فرش کمک کند؛ اگرچه این اقدامات کافی نیست و باید خود صادرکنندگان برنامه ریزی کرده و ما هم به آنها کمک می کنیم تا کارها به پیش برود.

وی با اشاره به تغییر سلیقه مصرف کننده غربی خاطرنشان کرد: با توجه به اینکه فرش دستباف ایرانی عمر زیادی دارد و از سویی نیز مصرف کننده خارجی می خواهد هر دو سه سال یک بار چیدمان خانه اش را تغییر داده و رنگ کف پوش خانه را با رنگ مبلمان همانندسازی کند، بنابراین ما نیز باید کاری کنیم که تولید فرش دستباف ما با تقاضای بازار هماهنگ باشد یعنی نمی توانیم بگوییم چون این طرح، طرح اصیل ماست، از آن عدول نمی کنیم.

به گفته نعمت زاده خریدار نمی تواند خود را با ما تغییر دهد شاید نسل قدیم می توانست؛ اما نسل جدید با این سلیقه ها هماهنگ نیست و ما باید ضمن حفظ اصالتهای خود با او هماهنگ شویم.

وزیر صنعت معدن و تجارت تبلیغات برون مرزی فرش دستباف ایرانی را در حال حاضر اندک دانست و افزود: باید از دولت کمک بگیریم تا بودجه ای برای تبلیغات فرش در خارج اختصاص دهد؛ چون تولیدکننده و صادرکننده نمی تواند به صورت عمومی برای فرش تبلیغات کند.

فرش دستباف در خانه داریم

نعمت زاده گفت: چون اجداد من در کار تولید فرش بوده اند بنابراین همیشه در منزل خود فرش دستباف داشسته ایم که از اجدادمان به ارث رسیده است توصیه می کنم آنهایی که می توانند از فرش دستباف استفاده کنند فرش دستباف بخرند چون این فرش یک سرمایه گذاری است و شاید بعد از سال ها گرانتر از قیمت اولیه خریداری شود؛ فرش ما پنجاه سال عمر دارد.

وی ادامه داد: تولید کالای کیفی در فرهنگ ماست؛ فرش مانند تابلوی نقاشی خارجی هاست که بعد از صد یا دویست سال به قیمتی گزاف به فروش می رسد.

وی مهمترین خواسته تولیدکننده ها را رونق بازار و گذار از رکود دانست و افزود: اگر صادرات فرش افزایش یابد هم تولیدکنندگان و هم صادرکننده ها فعالیت بیشتری خواهند داشت. مثلا باید بتوانیم تسهیلات بانکی ارزان قیمت خرید فرش دستباف به مردم بدهیم همان کاری که در صنعت خودرو انجام شد.

گفتنی است؛ وزیر صنعت، معدن و تجارت ضمن بازدید از سالن های خلیج فارس، میلاد و سالن 38 با حضور در سالن 27 از غرفه های نمایش فرایند تولید فرش دستباف، نقاشی کودکان و همنشینی فرش و دکوراسیون بازدید کرد.

اتاق خبر امتیاز به خبر :

ارسال نظرات

نام

ایمیل

نظرات شما

هم اکنون هیچ نظری ارسال نشده است. شما می توانید اولین نظردهنده باشد.