جمعه, 21 مرداد,1401

برگزاری کارگاه مشکلات تدریس طراحی فرش

برگزاری کارگاه مشکلات تدریس طراحی فرش
در حاشیه بیست وچهارمین نمایشگاه فرش دستباف کارگاهی درباره مشکلات حوزه تدریس طراحی فرش در دانشگاه ها برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی مرکز ملی فرش ایران؛ در حاشیه بیست و چهارمین  نمایشگاه فرش دستباف ایران صبح امروز، پنجشنبه کارگاهی با عنوان «آسیب شناسی روش تدریس دروس طراحی فرش در دانشگاه ها»، از سوی انجمن علمی فرش با حضور استادان و دانشجویان این رشته برگزار شد.

بر اساس این گزارش؛ در خلال کارگاه های بیست و چهارمین نمایشگاه فرش دستباف، کارگاهی با عنوان آسیب شناسی روش تدریس دروس طراحی فرش در دانشگاه ها از سوی انجمن علمی فرش با حضور استادانی همچون علی کوهپایه حقی،جعفرقلی دادخواه، اکبر مهدی، علی خلیلی و کریم میرزایی برگزار شد. سوال اساسی این کارگاه حول این موضوع بود که چگونه می توان روش تدریس در دانشگاه ها را برای بالا رفتن بازدهی دانشجویان رشته فرش بهبود بخشید. استادان حاضر در این کارگاه نظرات خود درباره این موضوع را مطرح کردند و در ادامه دانشجویان به طرح سوال های خود پرداختند.

بر پایه این گزارش؛ یکی از مسائل مهم مطرح شده زیاد شدن رشته فرش در دانشگاه های مختلف و کمبود تعداد اساتید این رشته است. پایین بود تعداد استاد نتیجه ای جز پایین آمدن کیفیت تدریس را نخواهد داشت. موضوع دیگری که در این زمینه مطرح می شود پایین بودن انگیزه دانشجویان است چرا که برخی از دانشجویان این رشته بدون انگیزه وارد رشته فرش می شوند . هنگامی که انگیزه لازم در دانشجو وجود نداشته باشد، روش تدریس استاد هرچقدر هم درست باشد باز نتیجه ای در پی نخواهد داشت. علاقه مندی دانشجویان رشته فرش به کاری که می کنند از محوری ترین بحث های اساتید این کارگاه بود و در مقابل دانشجویان از نبود انگیزه برای ایجاد علاقه به فرش سخن می گفتند و اینکه با نبود بازار مناسب برای جذب این دانشجوها طبیعتاً انگیزه و علاقه دانشجو به فرش نیز به وجود نمی آید.

در ادامه گزارش، بحث بر سر دلیل به وجود نیامدن این انگیزه ادامه پیدا کرد و همچنین درباره جذب بیشتر دانشجویان فرش به بازار فرش های ماشینی صحبت شد. مشکلات حوزه فرش و مسائل دوره تحریم یکی از علت های عدم توانایی جذب دانشجوها در بخش فرش دستباف است. دلیل دیگر این موضوع ویژگی تولید انبوه بودن بخش فرش ماشینی است و اینکه حساسیت زیادی در این بخش نسبت به طراحی وجود ندارد. هرچند در ظاهر طرح های اجرا شده بر روی فرش های فرش ماشینی نیز همان طرح فرش دستباف است اما با دقت بیشتر بر روی طراحی در زمینه فرش ماشینی متوجه می شویم که ریشه و اساس آن سست است و کمبودهایی دارد.

در پایان این نشست به این موضوع نیز اشاره شد که از مشکلات بخش فرش دستباف نیز یکی این است که هنوز تولید فرش دستباف از نظر نوع نگرش به شکل سنتی است و هنوز پشتوانه علمی پیدا نکرده است، از سوی دیگر بافنده به دلیل بالا بودن میزان ریسک و سنگین بودن هزینه مواد اولیه به دنبال طراح مطرح می گردد و به دانشجو این رشته اعتماد نمی کند.

گفتنی است؛ بیست و چهارمین نمایشگاه فرش دستباف ایران تا هفتم شهریورماه همه روزه در محل دایمی نمایشگاه های تهران از ساعت 10 تا 20 در حال برگزاری است و کارگاه های مختلفی در زمینه مسائل مختلف فرش در آن در جریان است.

اتاق خبر امتیاز به خبر :

ارسال نظرات

نام

ایمیل

نظرات شما

هم اکنون هیچ نظری ارسال نشده است. شما می توانید اولین نظردهنده باشد.