شنبه, 12 آذر,1401

بافت 9000 متر فرش دستباف در استان همدان

بافت 9000 متر فرش دستباف در استان همدان
رئیس اداره فرش استان همدان گفت: در شش ماهه نخست امسال 9000 متر فرش دستباف در استان همدان بافته شده است.

"به گزارش ایسنا؛ احمدعلی بابایی"با بیان اینکه هم‌اکنون 30 هزار دار قالی در استان وجود دارد، اظهار کرد: 60 هزار نفر در زمینه فرش دستبافت در استان همدان فعالیت می‌کنند.

وی تصریح کرد: در مدت شش ماهه ابتدای سال 18 تن مواد اولیه تولید فرش دستباف توسط تشکل‌های فرش استان در بین بافندگان توزیع شده است.

بابایی خاطرنشان کرد: متأسفانه هنوز در دوران رکود تولید فرش به سر می‌بریم و آن‌طورکه باید و شاید حرکتی در تولید و صادرات فرش نشده است.

وی با بیان اینکه پیش‌بینی می‌شود آثار رفع تحریم‌ها تا پایان سال خودش را نشان دهد، عنوان کرد: از زمان آغاز تولید فرش تا نتیجه گرفتن یک سال زمان می‌‎برد که اگر از هم‌اکنون بازاریابی انجام شود می‌توانیم در سال آینده نوید خوبی به بافندگان دهیم.

بازار همدان برای تولید کنندگان فرش دستباف رضایت‌بخش است

بابایی با اشاره به برگزاری نمایشگاه فرش دستباف در همدان اظهار کرد: در این نمایشگاه که از 16 استان کشور حضور داشتند، شاهد استقبال خوبی بودیم به طوری‌که غرفه‌داران از وضعیت بازار همدان راضی بودند.

رئیس اداره فرش استان همدان ادامه داد: خوشبختانه همدانی‌ها از فرش دستباف استقبال خوبی دارند و وضعیت بازار همدان برای تولیدکنندگان فرش دستباف رضایت‌بخش است.

وی با تاکید بر استفاده مردم از فرش دستباف، گفت: فرش دستباف علاوه بر اینکه کالایی سرمایه‌ای محسوب می‌شود، از لحاظ کیفیت و سلامت نیز مورد توجه است.

وی از برگزاری نشست سراسری رؤسای فرش کشور در آبان‌ماه خبر داد و افزود: در آبان‌ماه نشست سراسری رؤسای فرش کشور در ارومیه برگزار خواهد شد که در این نشست مسائل و مشکلات فرش مورد بررسی قرار می‌گیرد.

بابایی با تاکید بر ساماندهی تشکل‌های صنفی اظهار کرد: در تشکل‌های صنفی سازوکار واحد و تعریف شده‌ای وجود ندارد و هرکسی به دلخواه عمل می‌کند که در نشست رؤسای فرش کشور مورد بررسی قرار خواهد گرفت تا بتوانیم فرش را با یک تشکل خصوصی و یک تشکل دولتی در سطح کلان مدیریت کنیم.

وی ادامه داد: در بخش دولتی فرش مدیران متعددی داشته که همین موضوع به ماهیت و تصمیم‌گیری در زمینه فرش آسیب می‌زند در حالی‌که در تعریف قانونی سال 82 فرش از جهاد منفک شده و به وزارت بازرگانی داده شد.

رئیس اداره فرش استان همدان یادآور شد: پیشنهاد استان همدان در این نشست تشکیل خانه فرش است و اساسنامه پیشنهادی خانه فرش را ارائه خواهیم داد تا سازمان ملی فرش تشکیل شده و خانه‌های فرش ابزار مدیریتی فرش شده و تمام فعالیت‌ها در خانه فرش متمرکز شود.

قطع 34 بیمه فرش غیرواقعی در استان

وی با اشاره به شمار بیمه‌شدگان واقعی فرش در استان، بیان کرد: در شش ماهه نخست امسال 935 مورد بازرسی در سطح شهرها و روستاهای استان صورت گرفته که 54 اخطار صادر شده و 34 مورد بیمه غیرواقعی قطع شده است.

بابایی با بیان اینکه 19 هزار نفر در استان همدان بیمه قالی‌بافی دارند، گفت: در گذشته متأسفانه برخی به ناحق بیمه شدند به‌طوری‌که در استان همدان 19 هزار بیمه شده وجود دارد که از این تعداد 38 درصد بافنده و مابقی غیرواقعی است.

وی خاطرنشان کرد: پالایش بیمه‌های قالی‌بافی کاری زمان‌بر بوده و بازرسی‌ها همچنان ادامه داد تا بافنده‌های واقعی شناسایی شوند.

مواد اولیه مرغوب تولید فرش نداریم

رئیس اداره فرش استان همدان در خصوص مشکلات پیش‌روی فرش استان نیز تاکید کرد: در بخش تسهیلات مدت‌هاست نتوانسته‌ایم حمایت‌های قوی مالی از تشکل‌های فرش داشته باشیم و تعاونی‌های فرش همدان هنوز اعتبار دریافت نکرده‌اند باید هر از چندگاهی حمایت شوند.

وی نبود مواد اولیه مرغوب را از دیگر مشکلات فرش استان دانست و گفت: اگر مواد اولیه مرغوب باشد تولیدکننده محصول با کیفیتی تولید کرده در نتیجه همه از آن سود می‌برند که تأمین مواد اولیه مرغوب نیازمند اعتبار است.

بابایی افزود: وقتی اعتقاد داریم فرش به عنوان حرفه‌ای که با کمترین اعتبارات در اشتغالزایی نقش بسزایی دارد باید به آن توجه کنیم و در بودجه‌بندی اعتبار ویژه‌ای به آن اختصاص دهیم.

اتاق خبر امتیاز به خبر :

ارسال نظرات

نام

ایمیل

نظرات شما

هم اکنون هیچ نظری ارسال نشده است. شما می توانید اولین نظردهنده باشد.