جمعه, 11 فروردین,1402

راهکاری برای بهینه سازی پشم دباغی

راهکاری برای بهینه سازی پشم دباغی
وزیر صنعت، معدن و تجارت در نامه ای به مدیرعامل بانک صنعت و معدن، خواستار تسهیلات براي ايجاد يك واحد شستشوي پشم دباغي در چرم‌شهر ورامين شد.

به گزارش روابط عمومی مرکز ملی فرش ایران؛ محمدرضا نعمت زاده در این نامه با اشاره به لزوم بهبود کیفیت مواد اولیه چرخه تولید فرش دستباف نوشته است: ایجاد یک واحد شستشوی پشم دباغی در چرم‌شهر ورامین کمک کننده به رفع معضل پشم دباغی در هنر-صنعت فرش دستباف خواهد بود.

وزیر صنعت، معدن و تجارت در این نامه که به پیشنهاد مرکز ملی فرش ایران نگاشته شده یادآور شده است: حجم توليد پشم دباغي ناشور در كشور و ورود آن به چرخه توليد فرش دستباف موجب افت كيفي بخشی از تولیدات هنر- صنعت يادشده و وارد شدن لطمات جبران‌ناپذير به نام و جايگاه آن مي‌شود.

نعمت زاده افزوده است: آسيب‌هاي پشم دباغی، عمدتاً حاصل مجاورت طولاني‌مدت پشم و مواد قليايي پس از عمليات دباغي و دپوي طولاني آن در معرض نور خورشيد (که خود موجب تبخير آب و افزايش غلظت قليا مي‌شود) است. لذا قليازدايي، خنثي‌سازي و شستشوي هر چه سريعتر پشم، موجب کاهش اساسي آسيب‌هاي وارده و جلوگيري از افت کيفيت پشم مي‌شود و بهترين گزينه براي بهينه‌سازي كيفيت پشم حاصل از عمليات دباغي، "شستشوي آن بلافاصله پس از عمليات دباغي" است.

وی همچنین در این نامه با اشاره به اینکه بیش از 80 درصد پشم دباغی کشور در چرم شهر ورامین استحصال می شود، خواستار ارایه تسهیلات به متقاضی ایجاد واحد شست و شوی پشم دباغی شده است.

گفتنی است پیش از این، طرح بهينه‌سازي استحصال پشم در چرم‌شهرها مبني‌بر «شستشوي پشم در يک واحد متمرکز» در چرم‌شهر ورامين با توجيه فني و اقتصادي و زیست محیطی به همراه مجموعه زیرساختهای لازم براي پشتيباني اين طرح از جمله فضاي صنعتي آماده، امكانات تامين آب، سوخت و انرژي، تصفيه فاضلاب و دفع پساب برای ايجاد يك واحد صنعتي شستشوي پشم دباغي مهيا شده است.

اتاق خبر امتیاز به خبر :

ارسال نظرات

نام

ایمیل

نظرات شما

فریدون عزیزخانی
فریدون عزیزخانی چهارشنبه, 09 دی,1394 15:30
با سلام واحترام
به استحضار میرسانیم که پشم دباغی شود بدرد تولید فرش نمی خورید چون فلسهای آن از بین رفته وکیفیت خود را از دست داده است وباید این نوع پشم را برای کاری دیگر استفاده کرد