دوشنبه, 17 بهمن,1401

نگران نباشيد، فرش قرمز ايراني است

نگران نباشيد، فرش قرمز ايراني است
رئیس سازمان سینمایی در پیامی از مراسم فرش قرمز جشنواره فیلم فجر دفاع کرد.

به گزارش هدانا؛ حجت الله ایوبی رئیس سازمان سینمایی در کانال تلگرامی خود درباره حواشی فرش قرمز جشنواره فیلم فجر پیام گذاشت.

زیبایی، سادگی و ایرانی بودن می تواند با هم باشد. و جشنواره  فجر می تواند  زیبا،  باشکوه و در اوج سادگی  باشد. سینماگرانی که سینما و جشنواره فجر را دوست دارند حق دارند که جشنواره ای متفاوت با جشنواره کن و ونیز از ما بخواهند. سینما هنری باشکوه است و شکوه و جلال، بخش جدایی ناپذیر برزگترین رویداد فرهنگی کشورمان یعنی جشنواره فیلم فجر است. جشنواره فجر نوروز سینما و جشن برداشت کاشته های یک سال سینمای ایران است. جشن پایان یک سال سینمایی و آغاز سال نوی هنرهفتم. مانند همه جشن های دیگر ملی جا دارد برای جشنواره فجرهمه آیین یک جشن بزرگ را را بجا آوریم. البته شکوه و سادگی می تواند با هم باشد. مانند بسیاری از آیین هایمان که چنین است.

فرش یعنی خلاصه هنر ایران. قدیمی ترین فرش جهان ایرانی است. و کلمه کارپت، تاپی و مانند آن ریشه در فرهنگ و تمدن ایرانی دارد. به تقلید از تمدن ایرانی 458 سال پیش از میلاد، یونانیان برای نخستین بار در غرب از این سنت ایرانی پیروی کردند و برای پیشواز از یکی از قهرمانانشان در کاخ، فرش قرمز گستردند. در لغت نامه ها و فرهنگ نامه های اروپایی، قرمزی فرش به عنوان نشانه زندگی، سلامت، شکوه و ابدیت  آمده است.  در این متون  فرش قرمز به عنوان نشانه ای از نور و شکوه الهی ریشه در فرهنگ شرق و ایرانی دارد.

فرش قرمز برگرفته از فرهنگ ایرانی و روم شرقی به کلیساهای غرب نفوذ کرد و به عنوان نماد شکوه و عظمت الهی نخست در مراسم و جشن های دینی و سپس در آیین های بزرگ مورد بهره برداری قرار گرفت. خلاصه آنکه بدانیم که  فرش ایرانی است و قرمزی آن هم ریشه در سنتهای ما دارد. اینکه غربیها از ما این سنت نیکو را به عارییت گرفته اند باید خوشحال باشییم. و مدیران جشنواره فیلم فجر با افتخار فرش قرمز ایرانی را زیر پای سفیران شایسته فرهنگ و تمدن ایرانی بگسترانند و هنرمندان عزیزمان با سربلندی از سنت دیرین ایرانی پیروی کنند. چه کسی شایسته تر از سینماگر ایرانی برای راه رفتن بر فرش قرمز جشنواره فیلم فجر.

اتاق خبر امتیاز به خبر :

ارسال نظرات

نام

ایمیل

نظرات شما

هم اکنون هیچ نظری ارسال نشده است. شما می توانید اولین نظردهنده باشد.