پنجشنبه, 13 بهمن,1401

فرش ایرانی در آمریکا پس از شش سال تحریم

فرش ایرانی در آمریکا پس از شش سال تحریم
لوس آنجلس تایمز گزارش داد: نخستین محموله فرش که از ایران وارد شده بود، پس از آنکه پنج روز در گمرک آمریکا ماند آماده تحویل شد.

به گزارش لوس آنجلس تایمز، حدود ساعت 10:30 صبح روز چهارشنبه بود که تلفنی به فرش فروشی شد: نخستین محموله فرش این مغازه که از ایران وارد شده بود، پس از آنکه پنج روز در گمرک آمریکا مانده بود، آماده تحویل شد.

الکس هلمی، صاحب مغازه خیلی سریع کارگران خود را صدا کرده و از آنها خواست که به فرودگاه بروند تا محموله را تحویل بگیرند: 40 فرش دست بافت به ارزش حدود 500 هزار دلار.

هلمی در اینباره گفت: دلم می خواست گریه کنم.

فرش ایرانی در آمریکا پس از شش سال تحریم

تحریمی که در سال 2010 بر واردات فرش ایرانی اعمال شد، شرایط سختی را بر فروشندگانی چون هلمی ایجاد کرده بود که می دیدند فرش هایشان در میانه برخوردهای ژئوپولتیک و درگیری های هسته ای گرفتار شده است. با این حال توافق هسته ای بین المللی که در تابستان نهایی شد، مسیر واردات فرش ایران را به جایی که روزی بزرگترین بازار خارجی فرش ایرانی بود، هموار کرد.

مقامات ایران و آمریکا ماه گذشته در وین اعلام کردند که ایران به توافقی که محدودیت هایی را بر برنامه هسته ایش اعمال می کرد، پایبند بوده و تحریم هایی که اقتصاد این کشور را تحت فشار قرار داده، برداشته خواهد شد. این اقدام امکان دسترسی دولت ایران به بیش از 50 میلیارد دلار از دارایی های مسدود شده و درآمد نفتی را فراهم کرد.

این توافق همچنین تحریم های تجاری بر برخی اقلام از جمله فرش ایران را لغو کرد.

هلمی در حالی که به مجموعه رنگارنگ فرش های وارد شده دست می کشید گفت: امروز یک روز بسیار ویژه است. واقعا شرم آور است که مانع ورود چنین هنری به آمریکا شوند. هنر هیچگاه مرزی ندارد.

به جز نفت، این فرش بود که بیشترین ضربه را از تحریم ها خورد. کارشناسان می گویند پیش از این تحریم ها، آمریکا یک پنجم صادرات فرش ایرانی را به خود اختصاص می داد.

در میان محموله ای که هلمی وارد آمریکا کرد، 13 فرش بزرگ بود که قدمت برخی از آنها به بیش از 100 سال می رسید. وی گفت که برخی از فرش ها با ابریشم خالص بافته شده اند و برخی دیگر ترکیبی از ابریشم و نخ های آغشته به طلا هستند.

این فروشنده فرش نزدیک به شش ماه در انتظار این محموله بود. زمانیکه توافق هسته ای در تابستان اعلام شد، او با بافندگانی در ایران تماس گرفت و به آنها گفت می خواهد لحظه ای که تحریم ها برداشته می شود، فرش های آنها را وارد آمریکا کند.

هلمی گفت امیدوار بوده که پایان تحریم ها منجر به شکل گیری روابطی بهتر میان ایران و آمریکا شود. او گفت: کسانی که 100 سال پیش این فرش ها را بافته اند، هیچ ربطی به سیاست نداشته اند.

هلمی در ادامه افزود که مشتریان ماه ها است که در انتظار فرش های ایرانی جدید هستند و خواستار رنگ ها و اندازه های خاص هستند. بسیاری از آنها قصد دارند طی هفته جاری نگاهی به فرش های جدید بیاندازند.

هلمی قصد دارد واردات فرش از ایران را ادامه دهد. وی گفت: بالاخره، درها باز شد.

منبع: لوس آنجلس تایمز

اتاق خبر امتیاز به خبر :

عکسهای مرتبط

ارسال نظرات

نام

ایمیل

نظرات شما

سعید رونقیان تبریزی
سعید رونقیان تبریزی پنجشنبه, 15 بهمن,1394 20:45
سلام
ورود فرش به آمریکا ، آغاز مجدد یک اتفاق تجاری است نه چیز دیگر .
لکن گفته های آقای هلمی در مورد فرش های وارداتی شان ، چندان معقول بنظر نمیرسد ، فرش های ۱۰۰ ساله طلا و نقره باف یعنی فرش های آنتیک قاجاری ، که بعید میدانم به این راحتی از گمرک ایران قابل خروج باشد ، که اگر شده باشد قابل تامل است ،