دوشنبه, 17 بهمن,1401

تفاهم نامه احیای مکتب فرش قزوین به امضا رسید

تفاهم نامه احیای مکتب فرش قزوین به امضا رسید
تفاهم نامه احیای مکتب فرش قزوین نخستین گام در اجرای دستور کار«۲۱ محلی قزوین» میان مسئولان استانی و کشور در قزوین امضاء شد.

به گزارش مهر، در مراسمی با حضور حمیدرضا طیبی رییس جهاد دانشگاهی کشور تفاهم نامه ای احیای مکتب فرش قزوین بین نمایندگان استانداری، اداره کل راه و شهرسازی، شهرداری قزوین و جهاد دانشگاهی در حمام تاریخی حاج میرحسن به امضا رسید.

این تفاهم نامه در راستای اجرای دستور کار محلی ۲۱ قزوین با هدف بازآفرینی محلات ناکارآمد و همچنین بافت های ارزشمند و تاریخی قزوین بر اساس دستورالعمل بین المللی تهیه و تدوین شده و به امضا رسید.

محل پیش بینی شده برای اجرای این برنامه و بازگرداندن فرش قزوین به جایگاه تاریخی خود که در سالهای گذشته غبار فراموشی گرفته، حمام تاریخی حاج میرحسن در محله دیمج شهر قزوین بود.

منوچهر حبیبی معاون عمرانی استانداری قزوین در این نشست گفت: ظرفیت های مختلفی در حوزه های فرهنگی، اقتصادی و گردشگری در قزوین وجود دارد که یکی از آنها فرش سنتی قزوین است.

وی افزود: امیدواریم با انجام بازمهندسی و با کمک دستور کار محلی ۲۱ قزوین، نوسازی و بهسازی محلات تاریخی را به بهترین شکل پیش برده و گامهای موثری در این حوزه برداریم.

حامد مانی فر نیز در این مراسم گفت: محلات تاریخی استان محرک اصلی توسعه پایدار در شهرها هستند که دستور کار محلی ۲۱ قزوین با پیش بینی چنین طرح و برنامه هایی در دل این محلات، سندی جامع برای باز زنده سازی بافت های ارزشمند شهر است.

مدیرکل راه و شهرسازی با اشاره به علت انتخاب محله دیمج به عنوان پایلوت اجرای این دستورالعمل افزود:صدور فرش قزوین در حمام حاج میرحسن در دل این محله تاریخی آغازگر رویدادی است که نشاط و سرزندگی ناشی از آن علاوه بر این محله در شهر نیز تاثیرگذار شده و امیدواریم شاهد بازگشت فرش تاریخی قزوین به جایگاه بین المللی خود باشیم.

مانی فر بیان کرد: سند احیای بافت های ناکارآمد شهری که به تصویب هیات دولت رسیده می تواند پشتوانه ای قانونی و استوار برای اجرای این برنامه ها باشد.

وی گفت: تلاش می کنیم با تصویب دستور کار ۲۱ محلی قزوین در ستاد ملی بازآفرینی که به ریاست رییس محترم جمهور تشکیل می شود، امکان فعالیت و اقداماتی مشابه را بیش از پیش در استان فراهم کنیم.

این تفاهم نامه در حمام تاریخی حاج میرحسن محله دیمج قزوین با حضور منوچهر حبیبی معاون عمرانی استاندار، حامد مانی فر مدیرکل راه و شهرسازی، مسعود نصرتی شهردار قزوین و همچنین حمیدرضا طیبی رییس جهاد دانشگاهی کشور برای احیای مکتب فرش قزوین در راستای اجرای دستورالعمل ۲۱ محلی قزوین به امضا رسید.

اتاق خبر امتیاز به خبر :

ارسال نظرات

نام

ایمیل

نظرات شما

هم اکنون هیچ نظری ارسال نشده است. شما می توانید اولین نظردهنده باشد.