چهارشنبه, 12 مهر,1402

فرش ایران به ینگه دنیا می رود

فرش ایران به ینگه دنیا می رود
یادداشت رییس مرکز ملی فرش ایران در مجله تجارت فردا

پس از به فرجام رسیدن برجام، فرش‌های دستباف ایرانی بار دیگر راه بازار سنتی و قدیمی خود را در پیش گرفتند و اولین محموله صادراتی فرش دستباف ایران از طریق بندر هامبورگ به لس آنجلس رسید.

ورود دستبافته های ایرانی به ایالات متحده پس از چند سال تحریم، نویدبخش رونق در بازار صادراتی این هنر- صنعت است و فعالان فرش ایران امیدوارند این بازار دیرین و از دست رفته را دیگر بار به دست آورند.

فرش ایرانی از سال 2010 با مصوبه کنگره آمریکا و تایید رییس جمهور آن کشور در فهرست تحریم‌های ورود به ‏آمریکا جای گرفته بود و در ماه های اخیر به ویژه پس از بیانیه لوزان و توافق وین، فعالان این حوزه برای بهبود بخشیدن به تولید و تجارت خود و رونق‌افزایی در عرصۀ صادرات به ‏فرجام یافتن برجام امید بسته بودند.

اکنون این امید به نتیجه دلخواه رسیده است و نخستین محموله فرش های ایرانی از آلمان راهی آمریکا شدند اما آیا همه مشکلات برطرف شده و آیا بازار آمریکا در تصاحب ما خواهد بود؟!

هرگز نباید چنین پنداشت.

نباید تصور کرد که بازاری آماده و در ‏دسترس فرا روی ماست. در این چند سالی که درهای ورودی آمریکا به‌شکل قانونی بر دست‌بافته‌های ایرانی بسته بود ‏رقبا بیکار نبوده‌ و خیلی خوب در میان خریداران آن کشور سهم‌خواهی کرده‌اند. نگاهی به آمار واردات فرش دست‌باف ‏به ایالات‌متحده نشان می‌دهد که هند به‌عنوان مهم‌ترین رقیب ما در آن کشور در سال پس از وقوع این تحریم بیش ‏از 80 میلیون دلار فرش به آمریکا صادر کرده است حال‌آن‌که سالی پیش از آن این عدد در تصاحب ایران بود.‏

در این چند سال ‏افزون‌بر آن‌که رقیبی پرتوان همچون هندوستان جایی فراخ در آن بازار برای خود دست‌وپا کرده اتفاق‌هایی دیگر نیز ‏رخ‌داده است.‏

آیا می‌توان دل ‌خوش کرد که پس از گذشت نزدیک به 5 سال همچنان نبض بازار آمریکا در دست ماست و سلیقه و نیاز ‏خریداران را می‌شناسیم؟ آیا می‌شود همچنان خرسند بود که نام و نشان تجاری فرش ایرانی در بازار آمریکا شهره است ‏و خریداران شیفته و تشنۀ آن هستند؟ آیا نباید در روزگار پرشتاب کنونی ـ که تغییر سلیقه نه از نسلی به نسل دیگر که ‏بارها در درون یک نسل نیز رخ می‌دهد ـ درصدی را برای تغییر نگرش‌ها و علاقه‌ها در نظر داشت؟ آیا نباید به پرهیز از ‏تولید انبوه و کور بر پایۀ شناخت پیشین از اقتضائات بازار آمریکا انذار و هشدار داد؟ آیا شایسته نیست که گوشه چشمی ‏هم به دگرگونی‌های احتمالی در سبک زندگی آمریکاییان در گذر این 5 سال داشته باشیم؟ آیا نباید قد و قوارۀ رقیبی ‏همچون هند و نیز پاکستان را که این چندساله در آن بازار جای‌گیر و پاگیر شده اند رصد کنیم و حال‌وهوای فرشی را که به ‏مشتریان پیشین ما عرضه کرده اند در نظر آوریم؟ آیا بهتر نیست که پیش از ورود سراسیمه به بازار هدف با تبلیغات ‏هوشمندانه نوعی تشنگی و کشش در میان خریداران احتمالی پدیدآوریم؟

بی گمان آمریکاییان از بهترین و شناخته شده ترین خریداران فرش دستباف ایران هستند و لغو تحریم ها گشاینده بازار و بهبود دهنده صادرات خواهد بود اما تأمل در پرسش های فوق ضروری است.

تردیدی نیست که سال 2016 سال ازسرگیری صادرات فرش دستباف ایران به آمریکا خواهد بود و در نتیجه بسیار امیدواریم که رکود کنونی این هنر- صنعت و کاهش اعداد صادراتی فرش در ماه های آتی جبران شود.

برگزاری نمایشگاه دموتکس 2016 که ماه گذشته در هانوفر آلمان به پایان رسید، نشانگر اشتیاق بازرگانان آمریکا به از سرگیری تجارت فرش دستباف ایران بود و فعالان فرش ایالات متحده با حضور در این نمایشگاه به بررسی، سفارش و خرید دستبافته های ایرانی پرداختند.

اما عقل حکم می کند که برای ورود موفق به این بازار باید نیاز کنونی خریداران -به ویژه نسل جوان- رصد شود، و از سوی دیگر یادآوری برند «پرشین کارپت» به شهروندان آمریکایی و انجام تبلیغات هوشمندانه در بازار آمریکا در کنار رصد سلیقه مشتریان و نوع فعالیت رقبا می تواند بازاری بزرگ و بلندمدت را برای فرش ایران فراهم سازد.

یکی از نکاتی که نباید از ذهن دور داشت اینست که آمریکا نه تنها از این پس پذیرنده فرش های ایرانی است، بلکه می تواند ارجاع دهنده فرش های برگشتی نیز باشد. در واقع بخشی از فرش های اشباع شده در بازار آمریکا که در این سال ها به فروش نرفته اند از این پس امکان بازگشت به ایران یافته و با فرش های دیگری جا به جا می شوند. به بیان دیگر تجارت دو سویه دارد و صرفاً نباید پنداشت که فرش ایرانی بدون بازگشت به آمریکا می رود. توجه به چنین نکاتی ما را از خوش بینی مفرط برحذر می دارد.

ما از بازار آمریکا انتظار خلق معجزه و ایجاد جهش چشمگیر در اعداد صادراتی نداریم اما انتظار رشد صادرات و رونق بازار را می توان داشت.

البته لغو عمومی تحریم های اقتصادی نیز برای بهبود صادرات فرش دستباف امیدبخش هستند و به بهبود فرایند صادرات در دیگر کشورها نیز امید داریم.

صادرات کنونی فرش دستباف درخور توجه و مناسب نبوده و نیست و بخشی از علل آن را در افزایش هزینه ها و ریسک صادرات باید جستجو کرد و از این رو لغو تحریم ها که به آسان شدن شرایط نقل و انتقال ارز و نیز کاهش هزینه های بیمه و حمل و نقل می انجامد، کمک کننده رونق صادرات خواهد بود.

همین که تورم داخلی به کنترل درآمده و از افسارگسیختگی دور شده است، همین که انتقال پول در حوزه بین المللی آسان تر رخ خواهد داد، همین که نگاه منفی و سیاست زده نسبت به کشورمان کمرنگ شده است، همین که ترس و دلواپسی از تجارت با ایران و ایرانی از میان برود، همین که اروپا -به عنوان یکی از مشتریان اصلی فرش ایران- تا حدی از رکود اقتصادی که منجر به کاهش اشتیاق به خرید بود فاصله می گیرد، و نشانه هایی از این دست می توانند امید به بهبود را در حوزه صادرات تقویت کنند.

مذاکرات و گفت و گوهایی با برخی از فعالان فرش دستباف ایران در بازار آمریکا از سوی مرکز ملی فرش ایران به انجام رسیده است و گزینه هایی همچون سفر بازرگانان آمریکایی به ایران و اعزام بازرگانان فرش ایران به ایالات متحده و شرکت در نمایشگاه های آن کشور در دست بررسی است.

از یاد نباید برد که پیش از وقوع این تحریم از سوی ایالات متحده در سال ۱۳۸۸، رتبه نخست واردکنندگان فرش ایران با سهمی بیش از ۱۶.۵ درصد و به ارزش نزدیک به ۸۲ میلیون دلار از آن آمریکا بود و از سوی دیگر ظرفیت پذیرش فرش دستباف آمریکا حداقل 200 میلیون دلار است که به شرط داشتن تبلیغات مناسب و تولید ‏هدفمند و برنامه ریزی شده می توانیم دوباره سهم بیشتری از بازار صادراتی فرش دستباف ‏داشته باشیم‎.‎

ولی در عین حال نباید فراموش کرد که کاهش صادرات فرش در سال‌های اخیر متاثر از ‏عوامل متعدد داخلی و خارجی بوده و تحریم ها تنها یکی از عوامل کاهش صادرات فرش ایرانی ‏بوده اند.

بروز و ظهور کفپوش های صنعتی و جایگزین مانند فرش های ماشینی، دگرگونی در سبک زندگی و تغییر در نوع نگاه به فرش از یک کالای سرمایه ای به یک کالای مصرفی، کاهلی برخی تولیدکنندگان داخلی فرش در توجه به سلایق، نیاز و خواست مصرف کنندگان برون مرزی، اشباع شدن برخی بازارهای سنتی از دستبافته های کلاسیک ایرانی، کم توانی در تولید متمرکز و سفارش پذیری های کلان، بی توجهی به مقوله تبلیغات و بازشناساندن ویژگی های فرش ایرانی به افکار عمومی و عللی از این دست نیز از عوامل کاهنده صادرات در سال های اخیر بوده اند.

به هر روی امیدواریم وضعیت ناشایست صادرات فرش بهبود یابد و ورود مجدد به بازار آمریکا راهگشای افزایش اعداد صادراتی و رونق دهنده بازار فرش دستباف ایران باشد.

حمید کارگر

رییس مرکز ملی فرش ایران

اتاق خبر امتیاز به خبر :

ارسال نظرات

نام

ایمیل

نظرات شما

هم اکنون هیچ نظری ارسال نشده است. شما می توانید اولین نظردهنده باشد.