چهارشنبه, 12 مهر,1402

تابلو فرش؛ از دیدگاه هنری بررسی می شود

تابلو فرش؛ از دیدگاه هنری بررسی می شود
نشست "بررسی وضعیت تابلو فرش از دیدگاه هنری" روز سه شنبه 27 بهمن ماه در موزه فرش برگزار می شود.

به گزارش روابط عمومی مرکز ملی فرش ایران؛ این نشست با همکاری معاونت های تولید و آموزش و تحقیقات مرکز ملی فرش ایران با هدف آشنایی بیشتر با مبحث تابلو فرش از دیگاه هنری برگزار می شود.

بنا بر این گزارش؛ بیژن اربابی، علی خلیقی، فرهاد نامی، کاظم صحتی سردرودی، موسوی سیرت، تورج ژوله، شیرین صوراسرافیل، زاویه و کریم میرزایی در این نشست حضور خواهند داشت و به بیان نظرات خود خواهند پرداخت.

شایان ذکر است؛ نشست بررسی وضعیت تابلو فرش از دیدگاه هنری روز سه شنبه 27 بهمن ماه از ساعت 14 تا 17 در محل موزه فرش برگزار می شود و حضور همه علاقه مندان آزاد است.

گفتنی است؛ این سلسله نشست ها با موضوع بررسی وضعیت تابلوفرش از دیدگاه اقتصادی و اجتماعی نیز در آینده  نزدیک تداوم خواهد یافت.

اتاق خبر امتیاز به خبر :

ارسال نظرات

نام

ایمیل

نظرات شما

Cy
Cy یکشنبه, 25 بهمن,1394 13:03
مادامیکه تابلو فرش تولید شود و فروش داشته باشه کی تو این دنیا کمترین اهمیتی میده که چند نفری که شناخت درستی هم از 5 نوع انواع هنر ندارند آنرا هنری تشخیص بدهند یا خیر؟! البته بغیر از چند نفری در جمع میلیونی فرش دستباف جهان که اسب مرده "هنر" را شلاق میزنند تا سر حد از بین بردن این هنر صنعت.
ایکاش جلسه ای تشکیل میشد در رابطه با تلاش بیهوده معدود افرادی که مایل هستند فرش دستباف را فقط در قالب هنر بزور جا کنند، تا این امکان فراهم شود بی اطلاعی این افراد را که بانی استثمار بافنده و انقراض این هنر صنعت شده را و نهایتا" منتج به نابودی میلیون ها اشتغال در ایران و اضمحلال صادرات چند میلیارد دلاری میشد را به این جمع تفهیم کرد!
جالبه که متاسفانه فقر آگاهی بین المللی این افراد مانع از آنستکه بدانند مهم نیست با فرش دستباف و یا تابلو فرش کی چکار کند هنوز در قالب حداقل 3 نوع از 5 نوع طبقه بندی هنری قرار دارد! تابلو فرش جزء مبلمان و یا هنر های تزئینی، و یا طراحی داخلی، و یا محصولات پیشه وری، و یا پیشه ور با مهارت، و یا خیلی موارد دیگه به حساب میآید یا خیر؟! اگه میاد خُب دیگه با تعاریف جهانی هنره دیگه پس دنبال چی میگردید؟!
جهت اطلاع حتی خیلی از کارهای چاپ های هنری در زمره "هنر های عالی " جای دارند... تابلو فرش که دیگه از چاپ پوستر وانمونده!!!
دنبال چه هستید؟

ک.ک.میر
کیومرث خواجه باشی (شیواقلم)
کیومرث خواجه باشی (شیواقلم) چهارشنبه, 28 بهمن,1394 00:03
با سلام وعرض خسته نباشید با جمعی که بنده در این جلسه به اصطلاح هنر تابلو فرش که برای هنر بودن ویا نبودنش نظر دهی نمایند واز دیدگاه هنری بودنش فکر نکنم راهگشا باشد چون اساتیدی که در انجا حضور داشتند هیچکدام در تابلو فرش تخصص ندارند و با دوتا تابلوی کدبندی شده که هنر زیبای تابلو فرش شناخته نمیشود تابلو فرشیکه بصورت فله‌ای تولید وبه بازار راه می یابد که نشست نمی خواهد در ان جلسه جای اساتید تابلو باف که عمرشان را در این راه گذاشتند باید میبودند که نبودند اساتیدی که هنرشان در موزه ها ویا در دست کلکسیون داران است .تابلو فرشی که امروز در بازار ما وجود دارد ارزشش از یک بوم نقاشی شده هم کمتر است .چون خبرگان ودلسوخته گان این هنر را دیگر کسی نمی شناسد .در تعجبم که پس چرا خبره ها در این تجمع ها چندین ساله که خالیست از برگزار کننده گان محترم استدعا دارم حداقل سراغی از این خاک خوردگان این هنر ارزشمند بگیرند ودر جلساتشان از وجود غنی ایشون بهره ببرند .با سپاس این دردی است که به ان گرفتار شدیم باید خلاص شویم .
سعید رونقیان تبریزی
سعید رونقیان تبریزی چهارشنبه, 28 بهمن,1394 00:50
تا زمانیکه بینش عوض نشود ، نگرش عوض نخواهد شد ، و تا چنین است برنامه ای راهبردی که حاصل از اندیشه ای نو باشد ، وجود نخواهد داشت .
امروز در نگاه بین المللی ، محصول در شبکه ارزش تعریف میشود .
مصرف دلیل هوشمندانه تولید نیست .
اشتغال تنها هدف تولید نمی باشد .
هر سودی قابل توجیه نخواهد بود .
و.........
امروز پارادیم های نوین جهانی از قبیل : توسعه پایدار ، کار شایسته ، صنعت سبز و ........ مورد توجه افکار عمومی جهان است .
یعنی دیگر به این راحتی نمیتوان مخاطبان بین المللی و حتی داخلی را با واژه ها فریب داد .
محصولات اقتصادی با صبغه فرهنگی ـ هنری ، باید در چهارچوب عرف معقول و مقبول فرهنگ مربوطه ، در سازگاری با استانداردهای جهانی قابل تبیین و توجیه باشند .
قطعا ؛
لباس بومی عشایری با پارچه « لی » ، هرگز هویت لباس سنتی عشایری را نخواهد داشت ، ولو آنکه برترین دوزندگان با بهترین مواد اولیه دوخته و در بالا ترین مرکز مد عرضه شود .
لکن مع الاسف بسیاری از محصولات حوزه صنایع دستی ما ، مصداق مثال فوق اند .