پنجشنبه, 13 مهر,1402

فرشبافی در کمیته امداد

فرشبافی در کمیته امداد
قائم مقام معاون اشتغال و خودکفایی کمیته امداد با بیان اینکه طی ۱۰ماهه نخست امسال بیش از ۷۳هزار طرح کسب و کار اجرایی شده است، گفت: این تعداد طرح با اعتباری بالغ بر۹۰۰ میلیارد تومان برای طرح‌های خرد، خانگی و زودبازده هزینه شده است.

به گزارش خبرگزاری فارس، منوچهر رزمجو در نشست تخصصی فرش که به منظور توسعه فعالیت‌های تولیدی مددجویان تحت پوشش در بخش فرش و گلیم برگزار شد، با اشاره به اینکه خودکفایی و توانمندسازی جامعه هدف تحت حمایت رویکرد اصلی در کمیته امداد است، افزود: از 900میلیارد تومان اعتباری که برای اجرایی کردن طرح‌های اشتغالزایی خرد و خانگی هزینه است بیش از 700 میلیارد تومان آن از تسهیلات بانکی تامین شده است. طی 10ماهه نخست امسال جذب منابع بانکی نسبت به مدت مشابه سال قبل 25درصد رشد داشته است.

وی با اشاره به فرمایشات رهبر معظم انقلاب مبنی بر توجه جدی به اقتصاد مقاومتی، تصریح کرد: ما معتقدیم که مددجویان مجری طرح‌های خودکفایی تحت حمایت در جهت اقتصاد مقاومتی می‌توانند نقش آفرینی و تولید محصول داشته باشند بطوری که بازارشناسی محصولات مددجویان نیز در همین راستا تدوین شده است.

رزمجو با بیان اینکه 70درصد جامعه هدف این نهاد در روستا ساکن هستند و 80درصد مجریان طرح‌های قالی و گلیم بافی را دختران و زنان شامل می‌شوند، اظهارکرد: باید با سرمایه گذاری بر روی این قشر از جامعه هدف آنان را در مسیر خودکفایی و توانمند سازی پیش ببریم.

وی با اشاره به اینکه این نهاد در حوزه آموزش به فرشبافان و تامین اعتبار در این بخش مشکلی ندارد، افزود: فرشبافان باید طرح‌های خود را مطابق نیاز جامعه ارائه دهند چرا که هر تولید در این حوزه را نمی‌توان به راحتی به فروش رساند.

قائم مقام معاون اشتغال و خودکفایی کمیته امداد، گفت: فرش و گلیم یک هنر و درآمد اقتصادی ارزشمند برای روستائیان محسوب می‌شود که امروزه فرش دستبافت به عنوان یک کالای سرمایه‌ای در بازارهای جهانی و بین المللی شناخته شده است.

رزمجو در ادامه در خصوص آموزش‌های فرش بافی امداد، گفت: آموزش فرش بافی در این نهاد با سایر آموزش‌های فنی و حرفه‌ای متفاوت و خاص است. نقشه‌هایی که فرشبافان تحت حمایت این نهاد می‌بافند منحصر به فرد و غیرتکراری هستند و مواد اولیه آنان نیز مرغوب و با کیفیت بالا تهیه و خریداری می‌شود.کمیته امداد دستبافته‌های بافنده‌ها را با قیمت کارشناسی و در صورت تمایل به فروش خود بافنده‌ها خریداری می‌کند.

مدیرعامل شرکت توسعه تجارت و سرمایه پایدار کمیته امداد نیز در این نشست با بیان اینکه این شرکت با هدف بازاریابی و فروش محصولات مددجویان تحت حمایت این نهاد تاسیس و راه اندازی شده است، بیان کرد: فعالیت این شرکت به نحوی است که نمایندگی‌های کمیته امداد در استان ها و شهرستان‌ها محصولات و تولیدات مددجویان را شناسایی می‌کنند و از طریق فروشگاه‌ها تحت حمایت آنها را به فروش می‌رسانند. همچنین این شرکت با شناسایی نیازهای بازار، تولیدات مددجویان را ساماندهی و هدایت می‌کند.

حسن غیوری زاده با بیان اینکه هم اکنون حدود 67 هزار تولید کننده فرش و دست بافته‌های داری در کشور تحت حمایت کمیته امداد هستند، افزود: فرش دستباف برای ما حکم تولید ملی و میراثی تاریخی را دارد لذا کمیته امداد در صنعت فرش باقی خواهد ماند و سرمایه گذاری‌های ارزشمندی را در این بخش خواهد کرد.

وی با بیان اینکه توانمندی در این حوزه بیشتر در استانها متمرکز شده است، تصریح کرد: باید تلاش کنیم تا بازارهای داخلی و خارجی را برای صنعت فرش مددجویان بیش از گذشته جذب کنیم. وجود نقشه و مواد اولیه مرغوب موجب خواهد شد این شرکت مشکلی در فروش این محصولات نداشته باشد لذا باید طرح‌های جدید و محصولات با کیفیت به بازار وارد کنیم.

غیوری زاده اظهارکرد: طبق آمار تا پایان دی ماه امسال 13هزار و 509 تخته فرش در فروشگاه‌ها و نمایشگاه‌های کمیته امداد موجود و آماده ارائه به بازار هستند.

طبق آمار وزارت کار، 45 درصد اشتغال‌های کوچک در سال گذشته توسط کمیته امداد و 55 درصد مابقی آن توسط 18 دستگاه دیگر ایجاد شد که این آمار، نشان دهنده موفقیت امداد در بحث اشتغال است.

اکنون کمیته امداد به طور مشخص دو محصول فرش و صنایع دستی تولیدی مددجویان را به طور مستقیم خریداری می‌کند. سال گذشته کمیته امداد220 هزار متر فرش به مبلغ 250 میلیارد تومان از 67هزار بافنده تحت حمایت خریداری کرد.

اتاق خبر امتیاز به خبر :

ارسال نظرات

نام

ایمیل

نظرات شما

هم اکنون هیچ نظری ارسال نشده است. شما می توانید اولین نظردهنده باشد.