چهارشنبه, 12 مهر,1402

لزوم ورود انجمن طراحان استان لرستان

 لزوم ورود انجمن طراحان استان لرستان
رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت لرستان گفت: در شرایط کنونی حتی یک نقشه ثبت شده در خصوص فرش لری وجود ندارد.

به گزارش مهر، رضا صفی خانی در حاشیه برگزاری کارگاه آموزشی فرش دستباف در خرم آباد، با اشاره به اینکه فرهنگ مردم لر در تاروپود فرش لری نسل به نسل منتقل شده است، اظهار داشت: حفظ فرهنگ، اصالت و آیین مردم لرستان باید به عنوان یک هدف مهم در دستورکار فعالان حوزه فرش استان قرار گیرد.

وی با اشاره به اینکه فرش لرستان یکی از مظلوم ترین ارزش های این استان است بیان داشت: سال های سال مردم لر تمام اعتقادات، فرهنگ و باور خود را در فرش های دست بافت خود به منصه ظهور می رساندند ولی در شرایط فعلی این ارزش در شرایط خوبی قرار ندارد در حالیکه فرش لری می توانست جایگاه خیلی بهتری در کشور داشته و خود را در تجارت بین المللی به خوبی نشان دهد.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت لرستان با بیان اینکه در شرایط کنونی حتی یک نقشه ثبت شده در خصوص فرش لری وجود ندارد ادامه داد: این درحالی است که در گذشته نقشه های بسیار اصیلی در حوزه فرش لری وجود داشت که می توانستیم با ثبت این نقشه ها از فراموش شدن آن ها جلوگیری کنیم.

صفی خانی بر لزوم حمایت جدی از فرش لرستان تاکید کرد و گفت: علاوه بر اینکه باید در سیاست گذاری خود یک نگاه اقتصادی به حوزه فرش داشته و به این حوزه به عنوان یک گزینه قوی در توسعه اقتصاد استان توجه کنیم همچنین باید یک نگاه منطقه ای و بومی به این مقوله داشته باشیم.

وی بر ضرورت احیای فرش لری تاکید کرد و افزود: سیاست گذاری عمده ای که در حوزه فرش توسط سازمان صنعت، معدن و تجارت لرستان در حال پیگیری برای احیای فرش لری بوده که در خصوص راهکارهای آن با حوزه های مرتبط بحث و تبدل نظر خواهد شد.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت لرستان با اشاره به اینکه برای احیای فرش لری لازم است تشکل های تجاری و صادراتی حوزه فرش تقویت شوند، عنوان کرد: با قوی کردن این تشکل ها می توان برای فرش لرستان و بافنده های آن سفارش بگیریم تا این افراد بهتر به بازار ورود پیدا کرده و میزان فروش آن ها بالا رود.

صفی خانی به وجود ۲۳ هزار بافنده فرش در لرستان اشاره کرد و بیان داشت: این ظرفیت می تواند به تقویت فرش استان به عنوان یک ثروت باارزش کمک کند.

وی با تاکید بر اینکه باید نقشه های فرش استان ثبت شده و طرح های جدیدی با آن ها تلفیق شوند اضافه کرد: از انجمن طراحان استان انتظار داریم به طور جدی به این قضیه ورود پیدا کنند.

صفی خانی تصریح کرد: علاوه بر ساماندهی وضع موجود باید بتوانیم کارگاه های بزرگ فرش بافی در استان راه اندازی کنیم و برای هر شهرستان برنامه ای میان مدت برای ایجاد نمایشگاه دائمی فرش داشته باشیم.

اتاق خبر امتیاز به خبر :

ارسال نظرات

نام

ایمیل

نظرات شما

هم اکنون هیچ نظری ارسال نشده است. شما می توانید اولین نظردهنده باشد.