جمعه, 12 خرداد,1402

پیام رییس مرکز ملی فرش ایران در آغاز سال نو

پیام رییس مرکز ملی فرش ایران در آغاز سال نو
رییس مرکز ملی فرش ایران در آغاز سال تازه در نوشتاری پیام شادباش نوروزی خود را پیشکش جامعه فرش دستباف ایران کرد.

متن این نوشتار بدین شرح است:

بانگ نوروز نوای بیدار باش طبیعت است و جانی تازه به زمین و زمان می بخشد. باد بهار بر گستره خاک، رنگی تازه و پرنشاط می نشاند و فرشی جذاب و دلفریب با طرح و رنگی چشم نواز گرداگرد ما می گستراند.

در چنین هنگامه ای شایسته است تا آفرینشگر فرش خوش نقش و نگار طبیعت را به یاری بجوییم تا سالی نیکو و سرشار از کامیابی را برای فرش دستباف ایران و همه فعالان آن رقم زند.

سالی که گذشت برای جامعه فرش دستباف ایران سخت و دشوار بود. رخوت در صادرات و دور بودن از رونق تداوم داشت، کم مهری سازمان تامین اجتماعی در گسترش چتر حمایتی بیمه قالیبافی تداوم داشت، کمبود منابع مالی و اعتبارات همچنان آزاردهنده بود، کم لطفی یا برخوردهای سلیقه ای دارندگان برخی منابع از جمله برخی شعب استانی صندوق کارآفرینی امید در ارایه تسهیلات به پشتیبانان تولید فرش مشهود بود،... اما امیدواری ها و خبرهای خوب هم کم نبودند که شاخص ترین آنها لغو تحریم ورود فرش ایرانی به ایالات متحده آمریکا در همین ماه های پایانی سال بود.

مرکز ملی فرش ایران نیز در سالی که گذشت کوشید تا با همراهی فعالان و دلسوزان این هنر- صنعت گام هایی هرچند کوچک در برابر وسعت و عظمت فرش ایرانی و اصحابش بردارد و برگزاری بیست و چهارمین نمایشگاه فرش دستباف ایران، چهارمین جشنواره گره زرین، پنجمیندوره آموزش ضمن خدمت ذبیران کاردانش فرش، دهمین المپیاد فرش ایران، اجرای دوره های آموزشی متعدد در سطح کشور با کاستن از کمیت و افزودن بر کیفیت نسبت به دوره های پیشین، بازپس گیری ساختمان تاریخی شرکت سهامی فرش ایران در کرمان به سود فرش و برای ایجاد پایگاه فرش جنوب شرق کشور، اقدام نهایی و اخذ مصوبات لازم برای آغاز پروژه تبلیغ فرش ایرانی در اروپا، تیزرسازی و خوراک دهی تصویری به شبکه های اجتماعی، تدوین نهایی سند راهبردی فرش کشور، حضور متفاوت و رایزنی های دامنه دار در دموتکس 2016 آلمان، و... در همین راستا به انجام رسیده است.

حال در آستانه سالی تازه، دگرگون کننده دلها و دیده ها و تدبیرکننده روز و شب را فرا می خوانیم تا بهترین حال را برای همه ایرانیان به ویژه کنشگران و دلسوزان عرصه فرش دستباف پدید آورد و امید که در سال نو با تلاش پیگیر و پردامنه همه ما، این هنر- صنعت راه بهبود را آن چنان که شایسته نام بلند ایران است بپیماید.

نوروز اگرچه پایانی است بر یک سال تلاش جامعه فرش ایران، اما سرآغازی است برای یک سال کوشش و خدمتی دیگر. سالی که باید با امید به فردایی بهتر، بر تلاش و همت خویش بیفزاییم تا با اراده ای قوی، دشواری ها و سختی های پیش رو را از میان برداشته و با اتکال به خدای مهربان و توانا و اعتقاد به توانایی و خلاقیت خود در شکوفایی این سرزمین و همه داشته هایش سهیم باشیم.

امید که درسال پیش رو فرش ایرانی بیش از پیش به شاخصه های ارزشمندش در جای جای دنیا آوازه یابد، هنرمندانش بیش از گذشته قدر بینند و بر صدر نشینند، تولیدکنندگانش کم دغدغه تر از ایام پسین خلق اثر کنند، بازرگانانش سهل تر از پیش ارزآوری این دستبافته های گرانمایه را به رخ بکشند، دانشجویان و پژوهشگرانش استوارتر از قبل رویکرد علمی در این حوزه را پی بگیرند و... و شهروندان ایرانی بیش از پیش امکان یابند که بر این دستبافته های ایرانی گام نهند.

چنین باد.

حمید کارگر

رییس مرکز ملی فرش ایران

اتاق خبر امتیاز به خبر :

ارسال نظرات

نام

ایمیل

نظرات شما

مجید عباسی
مجید عباسی یکشنبه, 08 فروردین,1395 08:11
ما کارگزاران فرش دستباف دراستانهای کشور سال نو را به آقای دکتر کارگر ریاست محترم مرکز ملی فرش ایران تبریک می گوییم امیدواریم در سایه همدلی و پشتوانه فکری وعلمی ایشان در سال جدید گامهای موثری در راستای اعتلای فرش دستباف به عنوان پرچم دوم ایران اسلامی برداشته شود