طراحی سایت
شنبه 29 خرداد 1400
EN

اخبار

تلاش زنجان برای راه‌اندازی پایانه صادراتی فرش

تلاش زنجان برای راه‌اندازی پایانه صادراتی فرش
گزارش روزنامه صمت از ایجاد پایانه صادراتی فرش زنجان

در نخستین جلسه کارگروه توسعه صادرات زنجان موضوع راه‌اندازی پایانه صادرات فرش مطرح شده است، به همین منظور مسئولان در تلاش‌اند تا با خلق مزیت‌ها و مشوق‌های جدید امکان جذب و صادرات فرش سایر استان‌ها و مناطق شمال غرب کشور از این پایانه صادراتی فراهم شود.

به گفته کارشناسان، در زمینه صادرات فرش، باید فعالیت بیشتری داشت چراکه فرش دستباف ایرانی در جهان زبانزد است و از نظر تولید نیز مشکلی در این زمینه وجود ندارد. این در حالی است که دولت نیز باید حمایت‌های لازم را از این هنر-صنعت ایرانی داشته باشد. همچنین صادرکنندگان باید حضور فعال‌تری در بازارهای داخلی و خارجی داشته باشند و تلاش کنند نیاز و سلیقه مخاطبان بازارها را شناسایی کرده و با کمک مسئولان تبلیغات فرش را همسو با بازارهای هدف در جهان گسترش دهند.

در حال حاضر ایجاد پایانه صادراتی فرش یکی از راهکارهای افزایش ورود فرش زنجان و سایر استان‌ها به بازارهای هدف تعیین شده است تا شاید بدین طریق بتوان زمینه افزایش صادرات غیرنفتی کشور را بیش از پیش مهیا کرد.

ضرورت حمایت از فرشبافان زنجان

رییس اتاق بازرگانی استان زنجان می‌گوید: راه‌اندازی پایانه صادرات فرش زنجان با توجه به قدمت و پیشینه‌ای که فرش استان دارد یکی از اقداماتی است که به عنوان راهکاری برای توسعه صادرات این هنر-صنعت از سوی کارگروه توسعه صادرات استان زنجان تعیین شده است.

غلامحسین جمیلی در گفت‌وگو با صمت می‌افزاید: شهرستان زنجان در زمینه تولید و صادرات فرش قدمت بسیاری دارد. با توجه به همین مزیت پیشنهاد شد زنجان به‌عنوان پایگاه صادراتی فرش شمال غرب کشور مطرح شود، خوشبختانه از سوی مرکز ملی فرش این پیشنهاد مورد استقبال واقع شد. رییس اتاق بازرگانی استان زنجان تصریح می‌کند: براساس ظرفیت‌هایی که در حوزه فضای فیزیکی ازجمله شرکت نمایشگاه‌های بین‌المللی و بقیه ساختارهایی وجود دارد، مطمئن هستیم با احداث پایانه صادراتی فرش در استان، می‌توان اقدامات موثری در جهت تدارک مسیر مستقیم و خطوط دسترسی آسان‌تر به بازارهای هدف صادراتی داشت.

جمیلی با بیان این مطلب که شهرستان‌های زنجان همه از قابلیت بسیاری برای صادرات فرش دستباف برخوردار هستند بنابراین باید امکان حضور آنها را در بازارهای صادراتی مهیا کرد، ادامه می‌دهد: هدف از احداث پایانه صادراتی فقط صادرات فرش استان زنجان نیست بلکه در بعد کلان‌تر به صادرات فرش دستباف ایران ازجمله استان‌های شمال غربی کشور توجه شده است. رییس اتاق بازرگانی استان زنجان بیان می‌کند: در نتیجه با رویکردی که امروز در فضای بین‌المللی و تجارت با کشور ما حادث شده و با توجه به اینکه اقبال عمومی از فرش ایران در بازارهای جهانی وجود دارد و هیچ فرشی نمی‌تواند جایگاه فرش دستباف کشور را به‌دست بگیرد بنابراین لازم است روند احداث پایانه‌های صادراتی تسریع شود تا بتوانیم پس از دوران پسابرجام همچنان نقش موثری در صادرات فرش دستباف کشور داشته باشیم. وی تاکید می‌کند: بافندگان فرش دستباف استان زنجان نیازمند حمایت‌های جدی هستند تا بتوانند ارزش‌افزوده بیشتری ایجاد کرده و سهم مناسب‌تری از حاصل دسترنج خود کسب کنند.

فرش‌ها باید نشان‌سازی شوند

مدیرعامل شرکت سهامی فرش ایران می‌گوید: معتقد هستم که باید پایانه‌های صادراتی فرش در سراسر کشور راه‌اندازی شود تا امکانات صادرات به صورت مستقیم ایجاد شود اما به‌طور قطع راه‌اندازی این پایانه‌ها مشروط بر این است که بازار هدف داشته باشیم و بدانیم به چه کشورهایی می‌خواهیم فرش صادر کنیم.

محمدرضا عابد در گفت‌وگو با صمت می‌افزاید: در استان زنجان صادرات از طریق کامیون انجام می‌شود، راه‌اندازی پایانه صادراتی زمینه خوبی است که فرش زنجان به‌صورت مستقیم به کشورهای اروپایی و بازارهای هدف صادر شود. مدیرعامل شرکت فرش سهامی ایران با بیان اینکه این پایانه‌ها در استان‌های دیگر هم وجود دارد، تصریح می‌کند: منظور از راه‌اندازی این پایانه‌ها این است که یک گمرک اختصاصی در استان راه‌اندازی شود تا فرش از این پایانه‌ها صادر شود. وی خاطرنشان می‌کند: این پایانه اختصاصی در استان‌های جنوبی و مرکزی وجود دارد، راه‌اندازی پایانه صادراتی ویژه فرش در استان زنجان زمینه بسیار خوبی برای صادرات ایجاد می‌کند مشروط بر اینکه زیرساخت‌ها مانند امکانات سرویس و قالیشویی در استان وجود داشته باشد زیرا بسیاری از فرش‌ها برای صادرات باید آماده‌سازی، شسته و مرمت شوند بنابراین اگر این امکانات فراهم شود می‌توانیم شاهد افزایش صادرات در زمینه فرش باشیم. عابد اظهار می‌کند: عمده‌ترین مشکلی که در زمینه صادرات فرش در زنجان وجود دارد این است که در زنجان، فرش با طرح و مدل استان‌های دیگر تولید می‌شود، از این جهت باید تلاش شود فرش‌های تولیدشده در این استان که براساس نقشه و طرح فرش سایر استان‌ها بوده با نام همان استانی که تولید می‌شود صادر شود. وی ادامه می‌دهد: ما معتقدیم با توجه به کیفیت فرش‌هایی که در استان تولید می‌شود، فرش‌ها باید نشان‌سازی شوند و به نام خود استان زنجان فرش‌ها صادر شود، بنابراین فرش ابریشم زنجان در دنیا معروف و شناخته می‌شود.

به گفته مدیرعامل شرکت سهامی فرش ایران، بهترین راه برای شناخته‌شدن فرش زنجان در دنیا تبلیغات در حد وسیع و شناسنامه‌دار شدن فرش‌ها است، اگر برای این فرش‌ها تبلیغات شود مردم آگاه می‌شوند که فرش ابریشم بسیار مطلوب در استان زنجان بافته می‌شود به‌طور قطع میزان صادرات فرش این استان رشد قابل‌توجهی پیدا خواهد کرد.

عابد تاکید می‌کند: نباید روی فرش‌های محلی مثل بیدگنه، قلتق و افشار که از فرش‌های قدیمی زنجان است و در دنیا شناخته شده فقط کار کرد، بلکه باید در زمینه تولید فرش‌های جدید استان زنجان تلاش بیشتری کرد تا در بازارهای جهانی شناخته شوند و بتوان فرش زنجان را با نام خود این استان در بازارهای هدف عرضه کرد.

قیمت تمام‌شده عامل کاهش رقابت‌پذیری

 در همین حال برای بررسی نظر سایر صاحبنظران به سراغ رییس اتحادیه فرش دستباف استان قم رفتیم که وی در پاسخ به این سوال که احداث پایانه صادراتی فرش در استان زنجان چقدر می‌تواند برای افزایش صادرات این کالا موثر باشد، می‌گوید: صادرات بستگی به شرایط بازار هدف دارد، در حال حاضر مشکل صادرات فرش این است که شرایط اقتصادی بازار اروپا مطلوب نیست و بازاری برای فروش این کالا وجود ندارد.

غلامرضا اخوان در گفت‌وگو با صمت با بیان اینکه فرش دستبافت ابریشم زنجان از استان قم و به نام استان ما صادر می‌شود، می‌افزاید: مشکل دیگر صادرات وجود رقیب‌ها در بازارهای هدف است زیرا بعضی از کشورها قیمت تمام‌شده کالاها را ارزان‌تر به فروش می‌رسانند به هر حال مشکل صادرات فرش، مشکل بیرونی است نه مشکل داخلی. رییس اتحادیه فرش دستباف استان قم تصریح می‌کند: یکی از مشکلات هزینه تولید بالای فرش دستباف است که شاخص رقابت‌پذیری را از بین می‌برد. بسیاری از کشورها ازجمله چین، هند، پاکستان، تبت و افغانستان که امروز نقش رقیب را برای فرش ایرانی و قم بازی می‌کنند، کیفیت چندانی نداشته و تنها از مزیت هزینه تمام‌شده پایین برای رقابت با کشور بهره می‌برند. وی با بیان اینکه مواد اولیه وارداتی تنها ۵ تا ۱۰درصد از قیمت نهایی محصولات صادراتی استان را تامین می‌کند، ادامه می‌دهد: مواد اولیه گران‌قیمت، هزینه‌های انرژی بالا و تسهیلات با نرخ سود بالا موجب افزایش هزینه تمام‌شده تولید فرش و درنهایت قیمت تمام‌شده این کالا می‌شود.

نکته پایانی

به گفته کارشناسان، باید تلاش شود فرش ایران به همه کشورهای هدف معرفی شود تا بتوانیم بیشتر در بازارهای جهانی و بین‌المللی صادرات فرش داشته باشیم برای اینکه این اهداف محقق شود مهم‌ترین کاری که باید در این زمینه انجام شود تبلیغات در حد وسیع در بازارهای جهانی است، همچنین نشان‌سازی فرش یکی دیگر از برنامه‌هایی است که باید بیشتر به آن توجه شود.

 فهیمه ملک‌محمدی

خبرنگار آزمایشی امتیاز به خبر :

فیلم

ارسال نظرات

نام

ایمیل

نظرات شما

هم اکنون هیچ نظری ارسال نشده است. شما می توانید اولین نظردهنده باشد.