شنبه, 01 مهر,1402

برگزاری نشست‌های تخصصی عکاسی فرش

  • 12 بهمن 1392
  • 18:17
  • 0 دیدگاه
  • 1030 بازدید
  • Article Rating
برگزاری نشست‌های تخصصی عکاسی فرش
همزمان با نمایش آثار برگزیده سومین دوسالانه عکس فرش دستباف ایران، نشست‌های تخصصی با حضور علاقه‌مندان در موزه فرش ایران برگزار شد.
همزمان با نمایش آثار برگزیده سومین دوسالانه عکس فرش دستباف ایران، نشست‌های تخصصی با حضور علاقه‌مندان در موزه فرش ایران برگزار شد.
به گزارش روابط عمومی مرکز ملی فرش ایران، این نشست‌ها برای اولین بار با موضوع تخصصی عکاسی فرش در ایران برگزار و با استقبال قابل توجهی از علاقه‌مندان مواجه شد.
در این نشست‌ها «رضی میری» و «صادق میری» به نقش فرش دستباف ایران در زندگی پرداختند و از اهمیت این کالای نفیس نزد عشایر گفتند.
صادق میری که کارشناسی عکاسی دارد و در خانواده میری در چند دهه اخیر به فعالیت جدی در زمینه فرش دستباف ایران پرداخته است، به نقش طبیعت در تولید فرش دستباف عشایر شاهسون و قشقایی پرداخت و با نمایش عکس‌هایی از موزه‌های بزرگ جهان که فرش را در خود جای داده‌اند و همچنین عکس‌های تبلیغاتی در این زمینه به این کارگاه پایان داد.
در نشست دوم «کاوه بغدادچی»، عکاس جوان قزوینی به نقش فرش در آثار عکاسان ایران اشاره کرد و به تحلیل و بررسی آثار عکاسی در دهه‌های گذشته تاکنون پرداخت؛ همچنین شاخه‌های مختلف عکاسی در این موضوع را بیان کرد.
بغدادچی با نمایش آثار مستند، فاین آرت و گزارش تصویری خبرگزاری‌ها درباره فرش به نشست خود خاتمه داد.
محمود مروتی، کارشناس ارشد عکاسی نیز با نقدی صریح و شفاف، عکس‌های سه دوره دوسالانه را مورد واکاوی قرار داد.
مروتی با اشاره به اینکه باید از کپی‌برداری‌هایی که لطمات جدی به این دوسالانه می‌زند خودداری کرد از داوران خواست در دوره‌های آتی از انتخاب هرگونه عکس که مشابه با دوره‌های قبلی باشد صرف‌نظر کنند. این کارگاه با ارایه اعداد و ارقامی درباره تعداد عکس‌های هنری و مستند سه دوره این دوسالانه به پایان رسید.
در آخرین نشست حاضران در برابر «حسن غفاری» عکاس ایلات و عشایر ایران نشستند.
غفاری که کارشناسی ارشد عکاسی دارد مراحل مختلف تهیه و تولید فرش در عشایر ایران را بیان کرد و در هر مرحله آثاری از خود از دوره‌های 70، 80 و 90 خورشیدی را به نمایش گذاشت.
غفاری با ذکر این مطلب که عکاسی از فرش نیازمند اطلاعات حداقلی درباره آن است از برگزارکنندگان خواست تا در دوره‌های بعدی شاخه‌ای با نام پرتره بافندگان به دوسالانه اضافه شود. غفاری همچنین از اهمیت نقش فرش در زندگی مردم ایران گفت.
محسن زین‌العابدینی، دبیر سومین دوسالانه عکس فرش دستباف ایران، هدف از برگزاری چنین نشست‌هایی را آشنایی هرچه بیشتر عکاسان با فرش دستباف ایران بیان کرد و افزود: «امیدواریم با تداوم برگزاری چنین نشست‌هایی ذهن عکاسان را نسبت به موضوع فرش آگاه‌تر سازیم.»
اتاق خبر امتیاز به خبر :

ارسال نظرات

نام

ایمیل

نظرات شما

هم اکنون هیچ نظری ارسال نشده است. شما می توانید اولین نظردهنده باشد.