یکشنبه, 06 فروردین,1402

آموزش قالیبافی به ۱۱۶۰ نفر در همدان

آموزش قالیبافی به ۱۱۶۰ نفر در همدان
رئیس اداره فرش همدان گفت: از محل اعتبارات سال ۹۲ تعداد یک‌ هزار و ۱۶۰ نفر در قالب ۱۶۰ هزار و ۷۸۰ نفرساعت، آموزش‌های لازم را در زمینه فرشبافی فرا می‌گیرند.

رئیس اداره فرش همدان گفت: از محل اعتبارات سال ۹۲ تعداد یک‌ هزار و ۱۶۰ نفر در قالب ۱۶۰ هزار و ۷۸۰ نفرساعت، آموزش‌های لازم را در زمینه فرشبافی فرا می‌گیرند.

به گزارش باشگاه خبرنگاران؛ احمد علی‌بابایی با اشاره به برگزاری دوره‌های آموزشی فرشبافی در همدان اظهارکرد: از محل اعتبارات سال 92، 18 دوره آموزشی فرشبافی و قالیبافی در استان در شرف برگزاری است.

وی با بیان اینکه برگزاری هر دوره آموزشی 138 ساعت زمان می‌برد، گفت: آموزش قالیبافی به میزان 99 هزار و 360 نفرساعت، از محل اعتبارات مرکز ملی فرش انجام می‌شود.

رئیس اداره فرش سازمان صنعت، معدن و تجارت همدان گفت: علاوه بر اعتبارات مرکز ملی فرش ایران، از محل اعتبارات استانی نیز برگزاری 11 دوره آموزشی را در نظر داریم که در این دوره‌ها 60 هزار و 720 نفرساعت آموزش انجام می‌شود.

وی تصریح کرد: در مجموع از محل اعتبارات سال 92 تعداد یک‌هزار و 160 نفر در قالب 160 هزار و 780 نفرساعت، آموزش‌های لازم را در زمینه فرشبافی و قالیبافی فرامی‌گیرند.

وی با اشاره به شرایط ثبت‌نام اعلام کرد: علاقه‌مندان با در دست داشتن دو قطعه عکس، فتوکپی شناسنامه و کارت ملی می‌توانند به شرکت‌های تعاونی فرش دستباف مراجعه و نسبت به ثبت نام اقدام کنند.

علی‌بابایی از شرط محدودیت سنی برای ثبت‌نام کنندگان خبر داد و ابراز کرد: افراد بالای 18 سال و کمتر از 40 سال می‌توانند در این دوره‌ها شرکت کنند.

وی سقف تعداد شرکت‌کنندگان در این دوره‌های آموزشی را یک‌هزار و 160 نفر دانست و بیان کرد: بقیه ثبت نام‌کنندگان، در دوره‌های بعدی آموزش خواهند دید.

رئیس اداره فرش سازمان صنعت، معدن و تجارت استان همدان برگزاری این دوره‌های را کاملاً رایگان دانست و گفت: در این دوره‌ها فراگیران با مواد اولیه فرش، ابزار و چله‌کشی، گلیم‌بافی، ساز و کار بافت فرش، نقشه‌خوانی، بهداشت محیط، ایمنی کارگاه، حقوق اجتماعی بافنده، انواع و اقسام طرح‌ها آشنا می‌شوند.

علی‌بابایی با بیان اینکه سعی شده در این دوره‌های آموزشی از مربیان مجرب استفاده شود، گفت: در پایان دوره به قبول‌شدگان، گواهی پایان دوره داده می‌شود.

وی عمده هدف مرکز ملی فرش ایران و سازمان‌های صنعت، معدن و تجارت در استان‌ها را ترویج فرهنگ‌ بافت فرش و تربیت بافندگان دانست.

رئیس اداره فرش سازمان صنعت، معدن و تجارت همدان کمک به واحدهای تولیدی فرش دستباف و ایجاد اشتغال پایدار و مولد را از دیگر اهداف این مهم ارزیابی کرد.

وی با اشاره به علاقه‌مندی موجود در سطح استان در زمینه فرش دستباف و فراگیری نحوه بافت آن گفت: فارغ‌التحصیلان دانشگاهی هم به این رشته علاقه‌مندند و به عنوان یک کار هنری آن را دنبال می‌کنند.

علی‌بابایی در پایان سخنانش ابرازکرد: ما نیز به عنوان متولیان توسعه فرش دستباف در استان وظیفه داریم در این زمینه اقدامات موثری انحام دهیم.

اتاق خبر امتیاز به خبر :

ارسال نظرات

نام

ایمیل

نظرات شما

هم اکنون هیچ نظری ارسال نشده است. شما می توانید اولین نظردهنده باشد.