پنجشنبه, 11 آذر,1400

چالش تابلوفرش در اشتغالزایی

چالش تابلوفرش در اشتغالزایی
نشست علمی– تخصصی «تابلو فرش از منظر اشتغالزایی» با هماهنگی مرکز ملی فرش ایران و به میزبانی موزه فرش ایران برگزار شد

به گزارش روابط عمومی مرکز ملی فرش ایران؛ در پنل تخصصی «تابلو فرش از منظر اشتغالزایی» محسن محسنی، عبداله احراری، کاظم صحتی و محسن حسن زاده حضور داشتند و به بررسی زوایای مثبت و منفی این پدیده پرداختند.

در این نشست محسن محسنی در تشریح تاریخچه تابلوبافی، اشاره ای به پیشینه فرش دستباف داشت وگفت: برای فرش باید بنایی هنری متصور شویم که شامل نقاشی، طراحی، رنگرزی و بافت است.

وی درباره اشتغال و تابلو فرش گفت: زمانی می توان از اشتغال در یک حرفه صحبت کرد که گستره عمومی داشته باشد و افراد کثیری را در کشور شامل شود.

محسنی تصریح کرد: مگر در ایران به جز حرفه قالیبافی حرفه دیگری است که گستره پوشش آن به این وسعت باشد. قالیبافی حرفه مکمل در کنار سایر فعالیت های روستاییان است ولی در بعضی مواقع این حرفه نه تنها مکمل نیست بلکه کمال درآمد است.

این پژوهشگر فرش افزود: اگر ما از تکنولوژی های جدید حداقل در حد یک کشور توسعه یافته نتوانیم استفاده کنیم باید به اشتغالات سنتی احترام بگذاریم.

در ادامه عبداله احراری در پاسخ به سوالی درباره اشتغال پایدار در فرش گفت: در فرش و تابلو فرش اشتغال به صورت پایدار مطرح نیست چرا که قالیبافی در کنار دو سه شغل دیگر بوده و بیشتر به صورت مکمل مطرح است.

وی همچنین گفت: آنچه تابلو فرش را تهدید می کند رنگرزی است و تهدید دیگر بسته هایی است که از یک نقشه و با قیمت نامتعارف عرضه می شوند.

احراری افزود: فرش ایرانی و تابلو فرش فاقد خلاقیت شده و کار آفرینانی که بتوانند تاثیرگذار باشند، هر روز کمتر می شوند در نتیجه تولید کنندگان فرش و تابلو فرش مجبورند منطقه خود را به عنوان ترمینال مطرح کنند به عنوان مثال فرش قم در ایلام، زنجان، تکاب و... تولید می شود ولی پول آن در شبکه قم توزیع می شود.

وی تصریح کرد: تولید کننده بخاطر اینکه نمی تواند از بافنده حرفه ای فرش در قم یا تابلو فرش در سردرود حمایت کند، آنها را هر چند وقت یکبار به منطقه ای دیگر منتقل می کند.

صحتی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه تنوع طرح در تابلو فرش کم است و در حوزه مذهبی هم بیشتر به یکی یا دو آیه شریفه مختص می شود گفت: تابلو فرش ها در طرح و نقش و استفاده از نوشته های مذهبی تنوع بالایی دارند و در این خصوص نباید تنها بازار تهران را ملاک قرار داد.

رییس اتحادیه تابلو فرش سردرود همچنین در توضیح برخی مشکلات مطرح شده گفت: با دانشکده فرش تبریز مذاکراتی داشتیم تا بتوانیم تابلو فرش را بارنگ گیاهی تولید کنیم اگر زیر ساختهای آن فراهم شود به آن سمت می رویم

وی همچنین افزود: پک های تابلو فرشی که عرضه می شود بیشتر شرکتی هستند که از سوی برخی شرکت ها تولید می شود و مورد تایید نیست. 

گفتنی است؛ در این نشست حضار نیز سوالات و دغدغه های خود را مطرح و درباره آنها با اعضای پنل بحت و تبادل نظر کردند
خبرنگار آزمایشی امتیاز به خبر :

فیلم

ارسال نظرات

نام

ایمیل

نظرات شما

هم اکنون هیچ نظری ارسال نشده است. شما می توانید اولین نظردهنده باشد.