پنجشنبه, 11 آذر,1400

برگزاری دوره آموزش مربیان قالیبافی

برگزاری دوره آموزش مربیان قالیبافی
دوره آموزش مربیان قالیبافی به همت مرکز ملی فرش به صورت ملی در استان البرز برگزار شد.
به گزارش روابط عمومی مرکز ملی فرش ایران؛ استفاده از مربیان و استادکاران و فارغ التحصیلان فرش بومی استان ها، تربیت و آموزش مربیان، به روز رسانی اطلاعات و انتقال آخرین قوانین به مربیان از جمله اهداف این دوره می باشد.
در این گزارش آمده است؛ از استانهای البرز، کردستان، سیستان و بلوچستان سه مربی؛ هرمزگان، بوشهر، چهارمحال و بختیاری و کهگیلویه و بویراحمد دو مربی و از سایر استانها هرکدام یک مربی در این دوره حضور دارند.
همچنین سرفصل های دوره عبارتند از؛ ویژگی های مواداولیه مورد استفاده در فرش دستباف که شامل آشنایی با پشم، ابریشم و پنبه، معایب و آسیبهای ناشی از مواداولیه نامرغوب می باشد.
در سر فصل مربوط به بافت، مباحثی از قبیل چله کشی، گلیم بافی، روشهای متداول بافت در نقاط گوناگون ایران، پوددهی، شیرازه پیچی، انتخاب مناسب مواداولیه با رج شمار بیان شد.
آشنایی با عوامل موثر در ارزیابی فرش دستباف؛ آشنایی با بیمه قالیبافان و ارائه آخرین مباحث قانونی در مورد بیمه قالیبافان؛ آشنایی با بازاریابی و شیوه های دستیابی به سلیقه مشتریان از دیگر سرفصل دوره بود.
آخرین سرفصل دوره آشنایی با رنگرزی طبیعی و ویژگی های رنگرزی طبیعی و رنگزاها و ارائه آخرین مباحث مورد نظر در رعایت استانداردهای رنگرزی طبیعی بود.
شایان ذکر است؛ در اولین روز از دوره کارگاه بافت برگزار شد که در آن مباحث قبل از تولید شامل انتخاب مواداولیه، انتخاب دار و ابزار مناسب و چله کشی مطرح شد. مراحل تولید شامل زیرسازی، زنجیره زدن، گلیم بافی، شیرازه پیچی، پوددهی، گره زدن و نقشه نیز بیان شد.
در ادامه مباحث مربوط به عیوب فرش و چگونگی رفع آنها در حین بافت مطرح و به شکل کار گروهی در دسته های چندنفره برای مربیان تشریح شد.
در بخش عوامل موثر در ارزیابی فرش دستباف با تاکید بر طرح و رنگ، با استفاده از تصاویر فرش مناطق گوناگون تلاش شد تا این عوامل برای مربیان حاضر در دوره بیان شود.
در بخش بیمه قالیبافان نیز ضمن بیان آخرین اخبار و تحولات مربوط به بیمه قالیبافان و قوانین آن نسبت به آشنایی هرچه بیشتر با مشکلات،تنگناها و راهکارها اقدام شد و تلاش شد با پرسش و پاسخ نکات موردنظر مربیان رفع ابهام شود.
در آخرین روز دوره نیز دو بخش آشنایی با بازاریابی و شیوه های دستیابی به سلیقه مشتریان و آشنایی با رنگرزی طبیعی و ویژگی های رنگرزی طبیعی و رنگزاها و ارائه آخرین مباحث مورد نظر در رعایت استانداردهای رنگرزی طبیعی برای مربیان بیان شد.
شایان ذکر است؛ در این دوره مباحث بافت توسط استادقشقایی فر؛ مباحث عوامل موثر در ارزیابی فرش با تاکیدبرطرح و رنگ توسط استاد علیزاده مباحث بیمه قالیبافان توسط آقای انصاری؛ بازاریابی آقای زیلابی و رنگرزی دکتر اکرامی مطرح شد.
براساس این گزارش؛ این دوره در مرکز تربیت مربی شهرستان کرج از 19 الی 21 بهمن ماه با حضور 42 نفر  به مدت سه برگزار شد.
خبرنگار آزمایشی امتیاز به خبر :

فیلم

ارسال نظرات

نام

ایمیل

نظرات شما

هم اکنون هیچ نظری ارسال نشده است. شما می توانید اولین نظردهنده باشد.