شنبه, 12 آذر,1401

رفوگري؛ ركني كمتر توجه شده در فرش ايران است

رفوگري؛ ركني كمتر توجه شده در فرش ايران است
سرپرست مركز ملي فرش ايران در ديدار با هيأت مديره انجمن رفوگران تهران گفت: در توجه به اركان مختلف توليد تا توزيع فرش دستباف چنان كه بايد و شايد به رفو و مرمت توجه نداشته ايم.

سرپرست مركز ملي فرش ايران در ديدار با هيأت مديره انجمن رفوگران تهران گفت: در توجه به اركان مختلف توليد تا توزيع فرش دستباف چنان كه بايد و شايد به رفو و مرمت توجه نداشته ايم.

حميد كارگر با اشاره به رويكرد تازه مركز ملي فرش ايران در تقويت نگاه فرهنگي و هنري در كنار وجوه اقتصادي و تجاري فرش دستباف گفت: بي گمان حتي مشاهده هنر دستان رفوگران ايراني در جان دادن دوباره به فرش هاي آسيب ديده نيز ارزش والاي اين چيره دستي و مهارت را در اذهان مخاطبان تقويت مي كند و به گونه اي ديگر مخاطبان را با تفاوت هاي اين حوزه با ديگر نمونه هاي ماشيني و مصنوعي آشنا مي كند.

وي خواستار همراهي انجمن رفوگران در تقويت رويكرد تازه مركز ملي فرش ايران شد و افزود: اميدوارم در بيست و سومين نمايشگاه فرش دستباف تهران به جاي غرفه اي مهجور، شاهد حضوري پررنگ تر و درخور توجه از استادان رفوگر باشيم.

كارگر همچنين با اشاره به قريب الوقوع بودن پخش برنامه هاي تلويزيوني درباره فرش دستباف خواستار مشاركت انجمن رفوگران در معرفي استادان مرمت كار در استان هاي مختلف و كارگاه هاي مناسب براي تصويربرداري شد.

سرپرست مركز ملي فرش ايران براي همراهي در ايجاد فرصتي براي نمايش عملي رفوگري فرش در موزه فرش ايران اعلام آمادگي كرد و بر لزوم تقويت ارتباط رفوگران با دانشگاه هاي ارايه دهنده گرايش مرمت در رشته فرش نيز تاكيد كرد.

رييس انجمن رفوگران تهران نيز در اين نشست ضمن تبريك انتصاب سرپرست مركز ملي فرش ايران به ارايه گزارشي از عملكرد انجمن يادشده پرداخت و پيشنهادهايي را براي بررسي به مركز ملي فرش ايران ارايه كرد.

مزيناني گفت: اين انجمن از سال 1382 تاسيس شده و هم اكنون 7 هزار و 500 عضو دارد كه 3 هزار نفر از آنان فعالند و در مجمع سالانه شركت مي كنند.

وي خواستار تداوم دوره هاي آموزشي طراحي شده براي مرمت فرش شد و از تصميم انجمن براي برگزاري نمايشگاه تخصصي رفوگري در ايام نزديك خبر داد.

رييس انجمن رفوگران تهران با برشمردن آسيب هاي ناشي از كاهش صادرات و كم رونقي بازار كه به حرفه رفوگري نيز لطمه زده است، خواستار كمك مركز ملي فرش در تخصيص تسهيلات كم بهره به رفوگران و نيز شمول مزاياي بيمه بيكاري بر اين گروه شد.

برچسب ها : مرمت فرش
مدیر تارنما امتیاز به خبر :

ارسال نظرات

نام

ایمیل

نظرات شما

علی مهری
علی مهری چهارشنبه, 24 اردیبهشت,1393 19:42
بهتر است از این قشر زحمت کش حمایت های بیشتری صورت گیرد .با توجه به کاهش صادرات فرش درامد این قشر جامعه کاهش قابل توجه یافته است. من خودم به شغل رفو گری مشغولم ولی حتی 30 درصد از هزینه زندگی من را نمی تواند جبران کند و در این شغل هم امکان افزایش قیمت به ان صورت وجود ندارد .تا کنون اقای مزینانی زحمات بسیاری برای ما کشیده است .از زحمات ایشان تشکر می کنیم