شنبه, 09 بهمن,1400

خلق كاربردهاى تازه براى دستبافته ها

خلق كاربردهاى تازه براى دستبافته ها
رييس مركز ملى فرش ايران در كنفرانس جامع طراحى از لزوم نگاه نو به فرش دستباف ايران و پيدايش كاربردهاى گوناگون براى دستبافته هاى ايرانى سخن گفت.
به گزارش روابط عمومى مركز ملى فرش ايران، حميد كارگر با اشاره به پيشينه آفرينندگى و خلاقيت در ميان هنرمندان فرش ايرانى گفت: اگر در گذشته هاى تاريخى از دستبافته ها براى پرده، خورجين، سفره، نمكدان، چنته و انواع كاربردها استفاده مى شده است، چرا امروز تنها به بهره گيرى از آنها به صورت كفپوش بسنده كنيم؟
وى همچنين زايندگى دايمى در حوزه طراحى با توجه به ذائقه مخاطب را شرط بقا در بازار دانست و گفت: خلاقيت و ابداع تازه به معناى گذشتن از هويت و اصالت نيست. 
كارگر با ارايه تصاوير متعددى از حضور فرش يا طرح و نقش فرش در مبلمان و تزيينات شهرى، دكوراسيون داخلى، انواع پوشاك و جواهرات و يا استفاده از فرش در نمايشگاه هاى هنر مفهومى گفت: اين نمونه هاى داخلى و خارجى مى تواند اميدبخش باشد و نشان مى دهد كه مى توان همچنان با تكيه بر داشته هاى پيشين، در دنياى امروز نيز به گسترش مخاطبان و بازار انديشيد. 
رييس مركز ملى فرش ايران در بخش ديگرى از سخنان خود با توجه به حضور پرشمار دانشجويان طراحى صنعتى در كنفرانس گفت: فرش دستباف ايران با وجود قدمت بسيار هنوز در مواردى همچون بسته بندى و ارايه و نيز طراحى دار و ابزار ارگونوميك دچار كاستى است و با نگاهى بينارشته اى، مى توان چنين خلاءهايى را شناسايى و برطرف كرد. 
گفتنى است كنفرانس جامع طراحى با همكارى برخى از دانشگاه هاى كشور و به ميزبانى فرهنگستان هنر از ١٢ تا ١٤ ارديبهشت در تهران برگزار شد
خبرنگار آزمایشی امتیاز به خبر :

عکسهای مرتبط

ارسال نظرات

نام

ایمیل

نظرات شما

هم اکنون هیچ نظری ارسال نشده است. شما می توانید اولین نظردهنده باشد.