پنجشنبه, 20 بهمن,1401

سرنوشت "خانه فرش" لرستان در دست اعتبار

سرنوشت "خانه فرش" لرستان در دست اعتبار
هنر فرش‌بافی در لرستان دارای قدمت زیادی است به‌طوری‌که از این هنر به‌عنوان یکی از صنایع‌دستی این دیار یاد می‌شود، هنری که درگذشته با نشانه‌ها و طرح‌های بومی استان بافته می‌شده است.
 

به گزارش خبرنگار ایسنا، نبود بازارچه فرش دائمی در لرستان یکی از دغدغه‎های فرش‎بافان و دوستداران آن است که با وجود وعده‎ها سال‎هاست که به نتیجه‎‏ای نرسیده و این وعده و وعیدهای پوچ رج‎های ناملایمی بر قامت بازار فرش لرستان زده است.

تولید سالانه 10 هزار متر مربع فرش در لرستان

محمدرضا صفی‎خانی، رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت لرستان در این باره به خبرنگار ایسنا گفت: تار و پود فرش لری با فرهنگ، تمدن و احساسات مردم این استان شکل گرفته اما در معرفی این هنر و توانمندی تاکنون موفقیت چشمگیری حاصل نشده است.

وی اضافه کرد: بر اساس آمار رسمی سالانه 10 هزار متر مربع فرش در استان تولید می‌شود و 23 هزار بافنده فرش در لرستان فعالیت دارند.

صفی‎خانی افزود: احیا فرش لری یکی از اولویت ‎ های این سازمان است به نحوی که به عنوان یک برند و سمبل به بازار بین المللی معرفی شود.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت لرستان با تاکید بر اینکه هم‎افزایی در تولید فرش دستباف استان بیش از هر زمان دیگری ضرورت دارد، ادامه داد: لازمه این مهم، تقویت و تجمیع فعالان زنجیره تامین فرش دستباف در سایه مدیریت متمرکز است که پیش از این در قالب بازارچه دائمی تولید و نمایش اوانمندی‌های حوزه فرش پیش‎بینی شده است.

وی یادآور شد: سوله لازم برای ایجاد مرکز فرش از طریق اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی به سازمان صنعت، معدن و تجارت واگذار شده اما شهرداری عنوان کرده که در این فضا تغییر کاربری صورت گرفته و باید عوارض پرداخت شود. در صورت راه‎اندازی خانه فرش استان، غرفه‎ها بصورت رایگان در اختیار متقاضیان قرار می‎گیرند.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت لرستان گفت: امیدواریم امسال در قالب برنامه‎های اقتصاد مقاومتی بتوانیم این بازارچه را به افتتاح برسانیم.

راه‌اندازی خانه فرش استان نیازمند همکاری شهرداری است

بهزاد منصوری، معاون سازمان صنعت، معدن و تجارت لرستان نیز با اشاره به اینکه راه‌اندازی خانه فرش استان نیازمند همکاری شهرداری است، گفت: شهرداری خواستار پرداخت عوارض تغییر کاربری است. احراز مالکیت و تاییدیه اسناد مالی برای این پروژه باید عملیاتی شود.

 وی ادامه داد: استاندار از شهردار خرم‎آباد خواستند که برای راه‎اندازی خانه فرش همکاری لازم را داشته باشد و سازمان صنعت، معدن و تجارت نیز در این خصوص تعلل نکند.

24 غرفه در بازارچه فرش خرم‎آباد راه‎اندازی می‎شود

منصوری خاطرنشان کرد: نقشه بازارچه فرش استان با آپشن‎های بروز طراحی شده و شامل مواردی از جمله دو کارگاه تولیدی، 24 غرفه فروش، حوزه تجاری، رستوران و امکانات رفاهی است.

معاون توسعه بازرگانی سازمان صنعت، معدن و تجارت لرستان تصریح کرد: این پروژه در دو طبقه راه‎اندازی خواهد شد که طبقه اول با معماری سنتی و طبقه دوم با معماری و سازه‎های جدید احداث خواهد شد.

وی با اشاره به اینکه خانه فرش یک پروژه عام المنفعه است و شامل قسمت ‎ های مختلف آموزشی است، اضافه کرد: این بازارچه مجموعه‎ای کامل از نمایشگاه، فروش و مرکزی برای تجمیع و تمرکز طراحان فرش استان است.

افتتاح خانه فرش منوط به تحقق اعتبار

منصوری با بیان اینکه در حال حاضر در حال انجام کارهای نرم‎افزاری راه‎اندازی خانه فرش و تخصیص اعتبار به آن هستیم خاطرنشان کرد: برای انجام این پروژه به یک میلیارد و 200 میلیون تومان اعتبار نیاز داریم.

معاون سازمان صنعت، معدن و تجارت لرستان با اشاره به اینکه این سازه نیازمند ساختار انحصاری برای ایجاد بازارچه فرش است ولی تاکنون منابع مالی در اختیار ما قرار نگرفته است، یادآور شد: ایجاد مجتمع های فرش در بسیاری از مناطق استان ضرورتی اجتناب ناپذیر است و با توجه به جمعیت استان نیاز بوده ۳ نقطه در شهرستان خرم آباد و ۲ نقطه در شهرستان بروجرد به  این مجتمع ‎ها اختصاص یابد.

وی گفت: هر شهرستان استان در بازارچه فرش یک غرفه مخصوص خواهد داشت تا ظرفیت‎های آنها به نمایش گذاشته شود.

علی آشتاب، مدیر کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی لرستان نیز به خبرنگار ایسنا گفت: سوله 2000 متری برای احداث خانه فرش استان در روبروی اداره تعاون لرستان به سازمان صنعت، معدن و تجارت واگذار شده است.

وی ادامه داد: کاربری این سوله آموزشی است و با شهردار در خصوص تغییر کاربری آن رایزنی خواهیم کرد. باید مبلغی بایت تغییر کاربری این سوله به شهرداری پرداخت کنیم که در جلسه‎ای که با شهردار برگزار خواهد شد این موضوع را مطرح خواهیم کرد تا از مساعدت ایشان بهره‏‎مند شویم.

مدیر کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی لرستان یادآور شد: راه‎اندازی خانه فرش برای استان یک الزام است که باید هرچه سریعتر به نتیجه برسد.

وی خاطرنشان کرد: فرش لری اصالت و هویت مردم این استان را بیان می‎کند و سند افتخاری برای جوانان و فرزندان این دیار است.

 برای پیگیری موضوع و با وجود تماس‎ های مکرر خبرنگار ایسنا، شهردار خرم‎آباد حاضر به پاشخگویی نبودند.

نیاز به راه‌اندازی خانه فرش نه تنها در مرکز استان بلکه در سایر شهرستان‌های لرستان با توجه به قدمت فرش لری و معروفیت آن،یک نیاز مبرم است که امید می‌رود دستگاه‌های ذیربط با تعامل بیشتر در این خصوص به توافق رسیده و این مطالبه فرش‌بافان و اتحادیه‌های فرش را  محقق کنند.

برچسب ها : فرش، لرستان
خبرنگار آزمایشی امتیاز به خبر :

ارسال نظرات

نام

ایمیل

نظرات شما

هم اکنون هیچ نظری ارسال نشده است. شما می توانید اولین نظردهنده باشد.