پنجشنبه, 11 آذر,1400

قلب تپنده هنر در تار و پود فرش

قلب تپنده هنر در تار و پود فرش
ماندگاری هنر صنعت – فرش نیازمند حمایت همه جانبه دولت است.

به گزارش روابط عمومی مرکز ملی فرش ،راضیه علیرضایی رییس سازمان صنعت ،معدن و تجارت استان خراسان رضوی با بیان  اینکه این نمایشگاه؛ نمایشگاه  فرش دستباف نیست؛ بلکه محل تلاقی  هنر و صنعت است تصریح کرد: در واقع برگزاری چنین نمایشگاه هایی محل آشتی و شناسایی توانمندیهای ایرانی ها است که در بطن تار و پود  فرش متبلور شده است.

رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان خراسان رضوی اظهار داشت:  به روز بودن دانش فرش ایرانی راه را به سمت  بازار بین الملل هموار کرده است.

همچنین یحیی نیکدل، رییس سازمان صنعت،معدن و تجارت استان خراسان شمالی نیز  ضمن بازدید از این نمایشگاه گفت: ماندگاری هنر صنعت – فرش نیازمند حمایت همه جانبه دولت بوده و بهتر است برای افزایش علاقه در بافندگان قیمت مواد اولیه را کاهش داده تا افراد بیشتری جذب این حرفه شوند.

وی در ادامه اظهار داشت: هنر قالی بافی دسترنج هنرمندان گمنامی است که عمر خود را هزینه می کنند بدون آن که نامی از این بزرگان عرصه هنر باقی بماند اما این آثار ماندنی که هرگز لایق زیر پا ماندن نیستند همیشه یاد خالقشان را در وجودشان حفظ می کنند.

نیکدل به عدم تمکن مالی بافنده های استانهای کم برخوردار و حضورشان در نمایشگاه  اشاره و تصریح کرد: برای برخی از بافنده ها امکان حضور در نمایشگاه تهران به دلیل  بعد مسافت و مسایل اقتصادی  وجود ندارد که نیاز به حمایت دولت و مسئولین دارند.

وی با بیان اینکه به این هنر –صنعت به عنوان صادرات غیر نفتی کمتر توجه شده، تصریح کرد: به منظور ماندگاری هنر قالی بافی در ایران لازم است که دولت برای ترویج و پیشرفت این هنر زیبا و ارزشمند تلاش کند و با برنامه ریزی های مطلوب زمینه را برای علاقه مندان به هنر قالی بافی فراهم کرده و همچنین  به بازایابی توجه بیشتری شود. نیکدل در خاتمه با بیان اینکه پیشرفتهای قابل توجهی در نمایشگاه ایجاد شده ،تصریح کرد: اقدامات خوبی  در جهت فرهنگسازی این هنر –صنعت  از  سنین کودکی صورت گرفته که در خور توجه است.

خبرنگار آزمایشی امتیاز به خبر :

عکسهای مرتبط

فیلم

ارسال نظرات

نام

ایمیل

نظرات شما

هم اکنون هیچ نظری ارسال نشده است. شما می توانید اولین نظردهنده باشد.