شنبه, 12 آذر,1401

نمایشگاه بیست و ششم به پایان رسید

نمایشگاه بیست و ششم به پایان رسید
بیست و ششمین نمایشگاه فرش دستباف ایران با همه رویدادهایش و با امید به توسعه صادرات فرش دستباف به پایان رسید.

به گزارش روابط عمومی مرکز ملی فرش ایران؛ بیست و ششمین نمایشگاه فرش دستباف با همه رویدادها و بازدیدهایش به پایان رسید و برگ دیگری به دفتر رخدادهای هنر ـ صنعت فرش دستباف افزوده شد. در این رویداد سالانه، افزون بر جنبه های تجاری و اقتصادی، فعالیت های علمی، فرهنگی و هنری نیز نمودی درخور توجه داشت.

وزیر صنعت، معدن و تجارت در آیین گشایش این نمایشگاه بر اهمیت توسعه صادرات هنر- صنعت فرش دستباف کشور تاکید کرد و گفت: سیاست‌گذاری های جدید با همکاری دولت و مجلس باید در جهت توسعه صادرات فرش دستباف ایران باشد؛ چرا که این هنر- صنعت در توسعه فرهنگ ایرانی و انتقال آن به جهان نقش بسیار مؤثری دارد.

محمد شریعتمداری با تاکید بر حضور در بازارهای بین ‌المللی گفت: در بودجه 97 با کمک نمایندگان حتما به فکر تصویب مصوباتی برای توسعه صادرات فرش دستباف خواهیم بود.

وزیر صنعت، معدن وتجارت با بیان اینکه برگزاری نمایشگاه فرش دستباف یکی از بزرگترین وقایع این هنر- صنعت در جهان است که با این ابعاد برگزار می شود، تصریح کرد: این هنر- صنعت به دلیل اشتغال گسترده، نقش فوق‌العاده‌ای در توسعه اقتصاد ملی ایران دارد.

براساس این گزارش؛ این نمایشگاه در مساحتی بیش از ۳۰ هزار مترمربع با مشارکت نزدیک به 730 تولیدکننده و صادرکننده فرش دستباف برگزار شد و در ایام برگزاری این رخداد شماری از نمایندگان مجلس شورای اسلامی، مدیران دولتی، سفرای کشورهای خارجی و... نیز در کنار شهروندان به بازدید از این رویداد پرداختند.

در کنار جنبه های تجاری و اقتصادی این نمایشگاه، شایسته است به برخی رخدادهای جنبی نیز اشاره شود:

خدمات ویژه برای برپایی بهینه

مرکز ملی فرش ایران به عنوان متولی برگزاری نمایشگاه های سالانه فرش دستباف تمام تلاش خود را انجام داد تا بهترین شرایط را برای برپایی این رویداد فراهم کند؛ انتشار پوستر نمایشگاه از ماه ها قبل و درج آن در نشریات تخصصی فرش خارج از کشور مانند هالی و کارپت ایکس ال، ثابت نگه داشتن تعرفه واگذاری غرفه ها همانند چهار سال گذشته، عدم دریافت ورودی از بازدیدکنندگان، انجام تبلیغات محیطی در سطح پایتخت، انجام تبلیغات و اطلاع رسانی روی شبکه های اجتماعی، پخش آرم آگهی این نمایشگاه در شبکه های رادیویی و تلویزیونی، ارایه تسهیلات مناسب به تجار خارجی، دعوت از رسانه های خارجی مقیم ایران، و... بخشی از این فعالیتها بود.

 

سالن (5) جذابیتی چشم نواز

نمایش فرایند تولید فرش

مرکز ملی فرش ایران با استقرار در سالن 5 نمایشگاه فرش دستباف، کوشید تا فضایی هنری، تبلیغی و آموزشی در نمایشگاه ایجاد کند. راه‌اندازی غرفه نمایش فرایند تولید فرش از ریسندگی و طراحی تا بافندگی و مرمت، از غرفه های دیدنی بود.

غرفه فرایند تولید آتلیه ای خلاقانه  بود تا بازدید کنندگان بعد از آشنایی با چگونگی تولید فرش دستباف، عکسهایی به یادگار ثبت کنند. راه‌اندازی راهروی نمایش فرآیند تولید فرش از ریسندگی سنتی و طراحی تا بافندگی و مرمت، عشق به بافت و تولید فرش را در دل هر بیننده ای می کاشت و رویای بافندگی را در ذهن دوستداران اهل هنرزنده می کرد.

 غرفه کودک- نقاشی

ارجای شعار فرهنگ سازی و آشناساختن کودکان با جذابیتها و ویژگیهای فرش دستباف در این نمایشگاه گسترده تر از دوره های پیشین مدنظر قرار گرفت. مرکز ملی فرش ایران برای یادآوری و نهادینه کردن فرش دستباف در اذهان کودکان با راه اندازی کارگاه نقاشی کودکان با موضوع فرش این خواسته را عملی کرد و البته کودکان زیادی را با خود همراه کرد. کودکانی که قلب و انگشتان کوچکشان را با بزرگی روح و بند بند انگشتان هنرمند بافنده فرش و در نقاشی‌های کودکانه‌شان گره زدند.

انتشار کتاب نقاشی های سالهای قبل نیز در همین راستا صورت پذیرفت.

کارگاه های آموزشی

مرکز ملی فرش ایران در سالن (5) نمایشگاه بین المللی تهران و در ایام برگزاری بیست و ششمین نمایشگاه فرش دستباف 10 کارگاه مختلف با عنوان آشنایی با بورس کالای ایران و بررسی مزایای بورس کالا برای عرضه و معاملات فرش دستباف، آشنایی با ویژگی های فرش دستباف،آشنایی با بازار و تجارت فرش دستباف در کشور چین، روش های نگهداری فرش دستباف، آشنایی با ابزار و شیوه ی بافت فرش دستباف استان های جنوب و غرب ایران، ارایه روش های بهینه ی استفاده مواد رنگزای طبیعی و شیمیایی پر کاربرد در رنگرزی خامه فرش دستباف، آشنایی با ابزار و شیوه بافت فرش دستباف استان های مناطق مرکزی ایران، آشنایی با روش های بهره گیری از تجارت الکترونیک در بازاریابی و فروش فرش دستباف، آشنایی با مناسبات شرکت در نمایشگاه های فرش دستباف و آینده پردازی برای نوآوری در طرح و نقش فرش دستباف را برگزار کرد که با استقبال مخاطبان و فرش‌دوستان و اصحاب رسانه های عمومی و تخصصی روبه رو شد.

 پروژه واقعیت مجازی دکور و فرش دستباف ایران

از اقدامات جدید مرکز ملی فرش ایران؛ نمایش فرش بصورت دکور شده در محیط خانه می باشد. این امکان به کمک فناوری واقعیت مجازی )  Virtual Reality  ( در قالب دکورهای مجازی متنوع می باشد. در طرح واقعیت مجازی، فرش دستباف در دکوراسیون خانه ایرانی بر روی زمین قرار می گیرد و کاربر می تواند با استفاده از هدست واقعیت‌مجازی  وارد محیط شود و راه برود، نقشه های فرشها را از گالری انتخاب و تغییر دهد. همچنین قادر است تابلو فرش ها ، رنگ  پارکت و مبلمان را نیز تغییر دهد.

 در واقع هدف اصلی در این طرح رسیدن هرچه سریعتر خریداران به انتخاب و هدف خود می باشد.

در حالت واقعی خریدار فرش را در فروشگاه می بیند و تصوری از آن در محیط خانه ندارد به کمک این فناوری می تواند فرشها را در یک محیط دکور شده مجازی مشاهده نماید.

همنشینی فرش و مبلمان

در غرفه (فرش و مان) همزمان با بیست و ششمین نمایشگاه فرش دستباف ایران همنشینی دستبافته‌های ایرانی با مبلمان و دیگر ملزومات زندگی امروز در معماری معاصر ایران و جهان به نمایش گذاشته شده بود.

در این غرفه تلاش شده بود با توجه به گستردگی در سبک‌ها و عناصر وابسته در طراحی داخلی و همچنین سلایق و فرهنگ‌های متفاوت مخاطبان و افزون بر آن تنوع بالای فرش دستباف و دیگر زیراندازهای ایرانی؛ به چنین مهمی دست یابد.

گره صلح

 رونمايى و گره زنى فرش «صلح جهانى» توسط وزیر صنعت، معدن و تجارت و دیگر مهمانان این رویداد از دیگر برنامه های نمایشگاه بود. در حاشیه نمايشگاه با تاكيد بر پيام رياست محترم جمهورى مبنى بر آرى گفتن به صلح جهانى، فرشى با اين مضمون طراحى شده بود كه مهمانان و بازديدكنندگان داخلى و خارجى نمايشگاه نيز بر آن گره می زدند که پس از تكميل بافت، راهی يكى از نهادهاى بين المللى خواهد شد.

رونمایی ها

در این نمایشگاه از کتاب های «مبانی روش تحقیق در فرش دستباف»، «فرش و مان» و «نقش خیال» و برخى ديگر از تازه هاى نشر در حوزه فرش دستباف در كنار فناورى هايى همچون استفاده از «واقعيت مجازی» در چيدمان فرش در دكوراسيون نیز رونمایی شد.

جشنواره فرش برتر

نمایش فرش های برتر نیز در سالن (5) بود. 61 تخته فرشی که پس از پالایش 275 تخته فرش و با انتخاب های هیات داوران برای نمایش در میان فرش های برتر برگزیده شده بودند، آنقدر زیبایی و لطافت در خود داشتند که چشمان بیننده را مسحور کنند و قلبش را تسخیر؛ تابلوهای نقاشی ای که با هیچ اثر هنری دیگری قابل مقایسه نیستند؛ آثاری که داستان ها و فیلمنامه ها می توان برای آنها نگاشت.

آیین پایانی هفتمین جشنواره فرش برتر نیز، چهارم شهریور ماه با معرفی و تقدیر از برگزیدگان این رویداد در حاشیه بیست و ششمین نمایشگاه فرش دستباف برگزار شد.

اين رويداد كه به صورت ملي در عرصه فرش دستباف كشور تجلي مي کند هر ساله اهميت بيشتري مي يابد و اقبال هنرمندان به شركت در جشنواره تاييدي بر جايگاه خوب اين واقعه هنري است.

نشست و هم اندیشی تجار

نشست تخصصی بازرگانان برون مرزی فرش دستباف با حضور معاون توسعه صادرات کالا و خدمات و مدیرکل دفتر توسعه صادرات محصولات صنعتی، معدنی سازمان توسعه تجارت ایران و بیش از 50 نفر از بازرگانان فرش ایران در خارج کشور از دیگر رویدادهای حاشیه ای این نمایشگاه بود.

تنوع قیمتی فرش برای سطوح مختلف مشتریان، لزوم عدم تمرکز و تاکید بر ریزبافی، توجه به اندازه های متناسب با معماری و فرهنگ زندگی زندگی مشتریان در بازار های هدف، پرهیز از تکرار و درجازدن در طرح و نقش و رنگ بندی، لزوم دعوت از طراحان و دکوراتورهای خارجی برای حضور در ایران، و بازدید از نمایشگاه های ایرانی ، تاکید بر لزوم پاسخ دهی مناسب و به موقع به سفارش های خارجی، انجام فعالیت های فرهنگی در بازارهای هدف در کنار فعالیت تجاری و ...از جمله موارد مطرح شده در این نشست بود.

نشست های تخصصی و جانبی

در حاشیه بیست و ششمین نمایشگاه فرش دستباف ایران، نشست های متعددی نیز با فعالان و اصحاب این هنر- صنعت برگزار شد. از جمله نمایندگان انجمن های طراحان و نقاشان کشور گرد هم آمده و درباره مسایل و مشکلات هم اندیشی کردند.

همچنین فعالان فرش برخی از استانها در جلسات جداگانه ای با رییس و مدیران مرکز ملی فرش ایران به گفت و گو پرداختند.

سالن فرهنگ و دانشگاه

سالن (5) نمایشگاه بین المللی تهران میزبان دانشگاهیان حاضر در بیست و بیست و ششمین نمایشگاه فرش دستباف نیز بود؛ دانشجویان کارآفرین رشته فرش در کنار دانشگاه های ارایه دهنده این رشته با حضور در این رویداد به ارایه و معرفی توانمندی های خود پرداختند. دانشجویانی که تعالی‌بخشی فرهنگ و هنر را در هنر ـ صنعت فرش سرلوحه فعالیت های خود قرار داده اند.

برچسب ها : فرش، نمایشگاه 26
خبرنگار آزمایشی امتیاز به خبر :

ارسال نظرات

نام

ایمیل

نظرات شما

هم اکنون هیچ نظری ارسال نشده است. شما می توانید اولین نظردهنده باشد.