دوشنبه, 04 مهر,1401

همايش ملى ابريشم در رشت

همايش ملى ابريشم در رشت
اولین همایش ملی ابریشم ایران توسط دانشگاه گیلان و با همکاری مرکز توسعه نوغانداری کشور و مرکز تحقیقات ابریشم ایران و با حضور معاون وزیر جهاد کشاورزی، رییس مرکز ملی فرش ایران، نمایندگان مجلس، مديران كل استانى و فعالان و علاقه مندان ...
حمید کارگر رئیس مرکز ملی فرش ایران در این همایش با تبيين وضعيت كنونى فرش ایران گفت: فرش دستباف به عنوان مشترى و مصرف كننده اصلى ابريشم ارتباط مستقيمى با نوغاندارى و پرورش ابريشم دارد و رونق توليد و تجارت فرش ابريشمى به معناى رونق و نياز به ابريشم است.
 
رئیس مرکز ملى فرش ايران بابیان اینکه ابريشم داخلى در شرايط فعلى هم از نظر كيفيت و هم از نظر كميت پاسخگوى نياز فرش دستباف نيست گفت: حدود يك چهاوم ابريشم مورد نياز در داخل تامين مى شود و بقيه از چين، ازبكستان و برخى كشورهاى ديگر وارد مى شود.
وى با تقدير از دانشگاه گيلان براى برپايى اين همايش گفت: پيوند بين مهارت بومى و صنعت قديمى با دانش و پژوهشهاى تازه اثربخش خواهد بود.
كارگر همچنين از تلاش مركز متبوعش براى اخذ موافقت وزارت جهاد كشاورزى در واردات ٥هزار جعبه تخم نوغان از چين براى اصلاح ژنتيكى پيله ابريشم داخلى خبر داد و گفت: امسال هم ١٥ هزار جعبه تخم نوغان به كشور وارد شده است.
 
 حسن رکنی معاون امور تولیدات دامی وزارت جهاد کشاورزی در این همایش با بیان اینکه همه‌ی گیلانیان درگذشته به صنعت نوغانداری مشغول بوده‌اند، گفت: باید گفتمان ما در حوزه‌های اقتصادی صنعت ابریشم، الیاف و سایر مشتقات ابریشم تغییر کند و امیدواریم با برنامه‌های جدید اقداماتی تأثیرگذار در حوزه صنعت ابریشم و نوغانداری با همکاری دانشگاهیان رقم بخورد.
 
دکتر رکنی یکی از ارکان اقتصاد را درگذشته ابریشم نام برد و افزود: ایران درگذشته مسیر ابریشم بوده و اقتصاد ابریشم در سال‌های گذشته رونق بسیار زیادی داشت که باید مجدداً در این زمینه کوشید.
 
معاون امور تولیدات دامی وزارت جهاد کشاورزی بابیان اینکه استان گیلان در صنعت نوغانداری پیشرو است، گفت: از مجموع ۱۸ هزار نفر فعال در این حوزه حدود ۸ هزار کشاورز در گیلان حضور دارند که اهمیت بالایی استان گیلان را می‌رساند.
 
معاون امور تولیدات دامی وزارت جهاد کشاورزی بابیان اینکه در تولید باید حرف تازه داشته باشیم، گفت: اگر با کمک دانشگاهیان همه‌ کارهای اقتصادی دانش‌بنیان شود شاهد رشد قابل‌ملاحظه‌ای در اقتصاد و رونق کشاورزان خواهیم بود.
 
معاون امور تولیدات دامی وزارت جهاد کشاورزی بابیان اینکه پرداختن به صنعت نوغانداری تنها رونق اقتصاد کشاورزی نیست، بیان کرد: می‌توان با پرداختن به صنعت نوغانداری فعالیت‌های جانبی نظیر گردشگری را فعال کرد و درآمدهایی را نیز ایجاد کرد.
 
دکتر رکنی با بیان اینکه دنیا صنعت ابریشم را گسترش داده است بیان کرد: امروز در دنیا از صنعت ابریشم حتی در تهیه محصولات بهداشتی و آرایش نیز بهره می‌گیرند که ارزش اقتصادی آن چندین برابر صنعت مستقیم آن  است.
دکتر سیدضیاادین میرحسینی معاون پژوهش و فناوری دانشگاه گیلان و دبیر علمی این همایش ضمن عرض خیرمقدم به حضار،به صورت اجمالی به معرفی ظرفیت ها و موفقیت های دانشگاه گیلان در عرصه ملی و بین المللی پرداخت.
 
دکتر میرحسینی با اشاره به اینکه در توسعه پایدار تنوع بخشی به محصولات می تواند ضامن بقای صنعت باشد یادآور شد نتیجه بقای صنعت زمینه ساز اشتغال در کشور خواهد بود.
 
دبیر علمی همایش ملی ابریشم ایران در ادامه به صنعت نوغانداری اشاره کرد و با تاکید بر مشکلات این بخش از یک سو بر ظرفیت های این صنعت هم اشاره کرد و گفت: استفاده از پتانسیل های صنعت نوغانداری می تواند در اشتغال بسیار تاثیر گذار باشد.
 
معاون پژوهش و فناوری دانشگاه گیلان همچنین به توجه بسیاری از کشورها به ص
 
نعت گردشگری اشاره کرد و اذعان داشت که با سیاست گذاری صحیح،مدیریت صحیح و پشتوانه سازی می توان بسیاری از مشکلات پیش روی صنعت را مرتفع کرد.
 
دکتر محمدحسین قربانی رئیس مجمع نمایندگان استان گیلان هم در این همایش به لزوم پیوند مراکز علمی و تحقیقاتی برای توسعه صنعت نوغانداری تأکید کرد و گفت: وزارت جهاد کشاورزی مکلف به تدوین سیاست‌گذاری‌های نوغانداری کشور است.
 
دکتر قربانی با بیان اینکه گره خوردن این همایش با یک مرکز علمی قابل‌تقدیر است، اظهار کرد: اگر دانشگاه با صنعت گره بخورد در ابتدای مبنای توسعه هستیم.
 
وی با بیان اینکه تولید، کشاورزی و صنعت هرکدام به یک سمت و سویی در گذشته در حال حرکت بود، افزود: اینکه از توانمندی‌های دانشگاهیان برای سیاست‌گذاری توسعه نوغانداری استفاده می‌شود باید گفت در آینده شاهد رونق آن خواهیم خواهد بود.
 
رئیس مجمع نمایندگان گیلان با یادآوری اینکه گیلان خاستگاه ابریشم ایران بود، گفت: صنعت ابریشم باید به مراکز علمی و دانشگاهی پیوند بخورد و باید مجدداً صنعت ابریشم به روال گذشته خود برگردد.
 
نماینده مردم آستانه‌اشرفیه در مجلس شورای اسلامی یادآور شد اکثر پیله‌های ابریشم در گیلان به چله ابریشم تبدل می‌شده و تصریح کرد: سه کارخانه ابریشم‌کشی در گیلان وجود داشت اما متأسفانه با عدم واگذاری به بخش خصوصی همه آن‌ها تعطیل‌شده‌اند.
 
دکتر قربانی با تأکید به اینکه مراکز تحقیقاتی نباید به دور خود دیوار بکشند، گفت: به حول قوه الهی چندین مرکز تحقیقاتی در گیلان مستقر هستند و باید با ارتباط‌گیری مؤثر با مراکز علمی و صنعتی اقتصاد کشور و استان را به حد مطلوب برسانند.
 
وی بابیان اینکه ابریشم می‌تواند تحرکی خوبی در حوزه اشتغال گیلان ایجاد کند، بیان کرد: گیلان از استان‌های بیکار کشور است و توسعه نوغانداری می‌تواند اشتغال گیلان را رقم بزند.
 
گفتنى است در اين همايش طى دو روز مقالات برگزيده ارايه خواهد شد و نمايشگاهى در معرفى توانمديهاى ابريشم كشور نيز در رشت برپا شده است
خبرنگار آزمایشی امتیاز به خبر :

ارسال نظرات

نام

ایمیل

نظرات شما

هم اکنون هیچ نظری ارسال نشده است. شما می توانید اولین نظردهنده باشد.