دوشنبه, 04 مهر,1401

تجلیل از فعالان فرش دستباف استان زنجان

تجلیل از فعالان فرش دستباف استان زنجان
مراسم تجلیل از فعالان فرش دستباف استان زنجان با حضور قائم مقام مرکز ملی فرش ایران و رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان زنجان، فرماندار، مدیرکل تامین اجتماعی و عامل خوشه فرش این استان در محل نمایشگاه دایمی فرش دستباف زنجان برگزار...

به گزارش روابط عمومی مرکز ملی فرش ایران؛ مجتبی فیض اللهی گفت: تولید فرش دستباف مصداق بارز اقتصاد مقاومتی است؛ چرا که این هنر- صنعت نقش مهمی را در بحث ایجاد اشتغال پایدار و کاهش بیکاری و ارزآوری ایفا می‌کند؛ بطوری که با حداقل سرمایه در صنعت فرش می‌توان اشتغال ایجاد کرد.

قائم مقام مرکز ملی فرش ایران در این مراسم افزود: در زمان کنونی که اقتصاد مقاومتی یکی از موضوعات مهم به‌شمار می‌آید توسعه هنر- صنعت فرش دستباف از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است.

وی افزود: سال‌های ۱۳۹۱ و ۱۳۹۲ هنر- صنعت فرش دستباف با مشکلاتی از نظر صادرات مواجه شد که با بالا رفتن قیمت تمام شده شاهد روند نزولی صادرات بودیم ولی پس از توافق برجام شاهد رشد در صادرات فرش دستباف هستیم. سال گذشته ۲۳.۸ درصد افزایش داشتیم و امسال نیز در شش ماهه نخست سال ۱۳.۳ درصد افزایش ثبت شده است.

فیض اللهی خاطرنشان کرد: در حال حاضر در مجموع ۳۲۰ هزار نفر بیمه شده قالیبافی هستند و رایزنی برای افزایش این تعداد به بیش از ۵۰۰ هزار نفر ادامه دارد و این در شرایطی است که یک میلیون قالیباف در کشور مشغول فعالیت در این حوزه هستند.

وی افزود: تبلیغات، کمک به فرایند بازاریابی، تلاش در جذب تسهیلات و رفع موانع تولید و تجارت از جمله برنامه‌ها و اقدامات مرکز ملی فرش ایران برای بهبود وضعیت بازار فرش و کمک به قالیبافان است.

در ادامه این مراسم فغفوری رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان زنجان اظهار داشت : پس از پایش صورت گرفته در استان هم اکنون 11 هزار نفر تحت پوشش بیمه قالیبافی هستند.

وی یادآور شد : در 7 ماهه سال جاری بیش از 8 میلیون دلار صادرات فرش دستباف از استان زنجان صورت گرفته است.

فغفوری با اشاره به راه اندازی واحد رنگرزی در استان یادآور شد : با راه اندازی اولین کارخانه رنگرزی فرش دستباف در استان، انقلابی در هنر- صنعت فرش دستباف اتفاق خواهد افتاد.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان با بیان اینکه طرح فرش بیدگینه ، قلتوق و خمسه ثبت ملی شده اند خاطر نشان ساخت: هم اکنون مراحل اجرایی ثبت 4 طرح نیز در حال اجراست.

در ادامه فرماندار زنجان نیز گفت: صنعت فرش اهمیت ویژه‌ای در تقویت اقتصاد ملی داشته و در این میان فرش زنجان اعتبار و ارزش خاصی در کشور دارد.

وی خاطرنشان کرد: صنعت فرش با مشکلاتی مواجه است که می‌توان به نداشتن خدمات پس از فروش، تحریم‌های داخلی که شامل مالیات و‌ بیمه می‌شود، نبود تبلیغات، کم بودن مجتمع‌های کارگاهی فرش، بهره نبردن از فرصت فضای مجازی جهت تبلیغات و فروش فرش و غیره اشاره کرد. 

بیات یادآور شد: نباید از نظر دور داشت که برخی اقدمات بازدارنده است، اگر خواهان صنعتی مستمر و پایدار در صنعت فرش هستیم باید بدان توجه داشته و مشکلات آن را حل کنیم.

مدیرکل تامین‌اجتماعی استان زنجان نیز گفت: در سال ۸۸ قانونی در جهت حمایت از قالیبافان تصویب شد که متاسفانه این قانون در دولت نهم و دهم خوب اجرا نشد و به جای اینکه قالیبافان واقعی تحت پوشش سازمان تامین‌اجتماعی قرار گیرند، افرادی که دارای مشاغل مختلف بودند، از بیمه تامین‌اجتماعی سوء استفاده کردند. از سال ۹۳ نیز با همکاری سازمان صنعت، معدن و تجارت و اتحادیه قالیبافان شهری و روستایی، پایشی در راستای شناسایی قالیبافان حقیقی انجام دادیم.

علیاری تصریح کرد: با انجام برنامه پایش به نتیجه‌ای رسیدیم که نتیجه مربوط به سطح کشور می‌شود. برخی از افرادی که تحت پوشش سازمان تامین‌اجتماعی بیمه قالیبافان قرار گرفته بودند و از ۲۰ درصد حق بیمه معافیت و کمک دولت استفاده می‌کردند، نه تنها فرشباف نبودند، بلکه حتی یک گره زدن ساده در فرشبافی را نیز نمی‌دانستند که طی برنامه پایش این افراد شناسایی شدند.

وی ادامه داد: طی برنامه پایش افراد حقیقی تحت پوشش بیمه سازمان تامین‌اجتماعی قرار گرفتند و در کنار آن افرادی که صلاحیت لازم برای بیمه شدن را داشتند اما جا مانده بودند تحت پوشش این بیمه قرار گرفتند،‌ بر اساس انجام برنامه پایش در استان، ۱۱ هزار بیمه شده را تحت عنوان قالیبافان و صنایع‌دستی تحت پوشش خود قرار داده است.

در ادامه این مراسم، معاون صنایع کوچک شرکت شهرک‌های صنعتی استان زنجان اظهار کرد: خوشه‌های صنعتی استان از سال ۹۰ از طریق نقش‌های فراگیر کشوری شناسایی شد که در این ارتباط شش خوشه شناسایی شده که به ترتیب اولویت در حال توسعه خوشه‌ها هستیم که شامل روی، فرش، کفش، چاقو، مس و صنایع لبنیاتی می‌‌شود.

ایرج احمدی افزود: در سال ۹۱ مطالعات امکان‌سنجی خوشه فرش انجام گرفت و در سال ۹۳ عامل توسعه طی یک مناقصه‌ای مسئول این خوشه انتخاب شد و طی ۳۶ ماه ۷۰ برنامه اجرایی کردند که برای این ۷۰ برنامه اعتبار بالغ ۵۰۰ میلیون تومان از اعتبارات داخلی شرکت شهرک‌های صنعتی و از اعتبارات ملی سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران هزینه شده است.

کریم میرزایی، طراح فرش نیز در ادامه این مراسم اظهار کرد: در استان زنجان طراحی نقشه فرش کار سختی است، فرش امروز نیاز به تدبیر بسیار بزرگی دارد. در تبریز طراحان بزرگی حضور دارند که در این عرصه لازم است برندینگ فرش‌مان را مجدد احیا کنیم.

شایان ذکر است در پایان این مراسم از فعالان عرصه فرش دستباف استان، تولید کنندگان و پیشکسوتان تجلیل شد.

خبرنگار آزمایشی امتیاز به خبر :

عکسهای مرتبط

ارسال نظرات

نام

ایمیل

نظرات شما

هم اکنون هیچ نظری ارسال نشده است. شما می توانید اولین نظردهنده باشد.