چهارشنبه 28 آذر 1397
EN

اخبار

پاویون مرکز ملی فرش ایران برای نخستین‌بار در نمایشگاه IMM کلن برپا شد

پاویون مرکز ملی فرش ایران برای نخستین‌بار در نمایشگاه IMM کلن برپا شد
گزارش ویژه روزنامه گسترش تجارت از پاویون مرکز ملی فرش ایران در شصت و هشتمین نمایشگاه بین‌المللی تخصصی مبلمان و دکوراسیون داخلی IMM در شهر کلن آلمان

برای نخستین بار پاویون مرکز ملی فرش ایران در نمایشگاه IMM کلن آلمان برپا شد. به گزارش «گسترش‌تجارت» شصت و هشتمین نمایشگاه بین‌المللی تخصصی مبلمان و دکوراسیون داخلی IMM در شهر کلن آلمان از ۲۵ دی تا یکم بهمن ۱۳۹۶ برگزار شد.

براساس این گزارش؛ در این نمایشگاه، پاویون مرکز ملی فرش ایران در فضایی به وسعت ۵۵ مترمربع به منظور مذاکره و ارتباط با طراحان و دکوراتورهای اروپایی به عنوان اصلی‌ترین مخاطبان نمایشگاه کلن برای معرفی فرش دستباف ایرانی و تثبیت جایگاه و قابلیت‌های آن در طراحی و دکوراسیون داخلی و همچنین برگزاری نشست‌ها و جلسات مختلف با نهادهای مرتبط حاضر در نمایشگاه برپا شد. در این نمایشگاه از ۳۰ کشور از جمله کشورهای بوسنی و هرزگوین، برزیل، بلژیک، جمهوری آذربایجان، اتریش، کرواسی، چین، کانادا، بلغارستان، فنلاند، اندونزی، ایتالیا، اوکراین، ترکیه، تایوان، مالزی، روسیه، لوکزامبورگ، انگلستان، امریکا و... حضور دارند. براساس این گزارش افزون بر طراحان داخلی، برخی از رسانه‌ها و تشکل‌های این حوزه نیز با حضور در پاویون فرش ایران به گفت‌وگو در این زمینه پرداختند. نمایشگاه IMM کلن در بیش از ۱۳۰ هزار مترمربع فضای نمایشگاهی، حدود ۱۱۰۰ مشارکت‌کننده و بیش از ۸۰ هزار بازدیدکننده تخصصی داشت که شامل طراحان و دکوراتورها، خریداران و رسانه‌های تخصصی بودند. همچنین براساس گزارش «گسترش‌تجارت» آخرین آمار صادرات فرش دستباف ایران به دنیا نیز حاکی از رقم ۳۰۴ میلیون دلاری با رشد ۳۱ درصدی در ۹ماه امسال نسبت به مدت مشابه سال گذشته است.
در حاشیه شصت و هشتمین نمایشگاه بین‌المللی تخصصی مبلمان و دکوراسیون داخلی IMM در شهر کلن آلمان، گفت‌وگوهایی برای توسعه حضور فرش ایرانی در سبک زندگی نسل جدید اروپا انجام شد و فعالان مبلمان و دکوراسیون اروپا شیفته دستبافته‌های ایرانی شدند. «گسترش‌تجارت» در گپ‌وگفت کوتاهی با رئیس مرکز ملی فرش ایران به دستاوردهای این رویداد مهم هنر- صنعت فرش دستباف ایرانی پرداخته و ابعاد مختلف آن را بررسی کرده که در ادامه می‌خوانید.
حمید کارگر با بیان اینکه برپایی پاویون فرش دستباف کشورمان در نمایشگاه IMM کلن بستری مناسب برای جلب توجه فعالان حوزه مبلمان و دکوراسیون به فرش‌های ایرانی فراهم کرد، به «گسترش‌تجارت» گفت: این نخستین بار است که مرکز ملی فرش ایران با هدف تبلیغ، اطلاع‌رسانی و ارتباط‌گیری با فعالان دکوراسیون و طراحی داخلی در این رویداد حضور یافته و با توجه به ارتباطات مناسب ایجادشده، این رویه می‌تواند در رویدادهای مشابه آتی نیز دنبال شود.


آمادگی کلن برای میزبانی فرش
رئیس نمایشگاه کلن با حضور در پاویون ایران و در دیدار با رئیس مرکز ملی فرش ایران از آمادگی نمایشگاه کلن برای ارائه تسهیلات ویژه به فعالان فرش ایران در رویدادهای نمایشگاهی خبر داد.
اوو دیتریشن گفت: ما در آلمان فرش را به نام ایران می‌شناسیم و امروز بیشتر با ویژگی‌های این دست‌بافته‌ها آشنا شدم و با خوشحالی از اینکه ایران در فهرست مشارکت‌کنندگان این نمایشگاه است، مایلیم امکانات و تسهیلات بیشتری برای تداوم این حضور ارائه کنیم.
در شماره آینده از فرش ایران خواهیم نوشت
سردبیر نشریه Mobel Kultur (فرهنگ مبلمان) نیز با حضور در پاویون فرش ایران در حضور کارگر، از تصمیم و علاقه‌اش برای درج مطالبی درباره فرش ایران خبر داد.
ساشا تاپکن گفت: با اشتیاق فراوان در شماره بعدی نشریه، گزارشی درباره فرش ایران با هدف آشنا کردن طراحان مبلمان و دکوراسیون با تنوع و ویژگی‌های فرش ایرانی منتشر خواهیم کرد.


ارتباط هنری و تجاری بین طراحان فرش و مبلمان
رئیس اتحادیه Furniture Club (باشگاه مبلمان) نیز در بازدید از پاویون فرش ایران از لزوم برقراری ارتباط و پیوند بین فعالان و طراحان مبلمان و دکوراسیون اروپا با فعالان فرش ایران سخن گفت.
آندریاس ریب خطاب به رئیس مرکز ملی فرش ایران، خواستار ایجاد پل ارتباطی بین این دو گروه شد و آمادگی اتحادیه خود برای شکل‌دهی به این گفت‌وگوها را اعلام کرد.


از نشریه تخصصی آلمان تا «فرشمان» ایران
تیم اشتاینرت، سردبیر نشریه Carpet xl (فرش xl) هم دیگر فعال هنر- صنعت فرش آلمان بود که با حضور در پاویون ایران در این نمایشگاه و مذاکره با کارگر، با تحسین این حرکت نو در معرفی فرش ایران و برقراری پیوند با دکوراتورها، انتشار کتاب «فرشمان» از سوی مرکز ملی فرش ایران را ستود.
اشتاینرت وعده داد از این پس در نشریه تخصصی خود فضای بیشتری را به خدمت معرفی فرش ایران درآورد.
کارگر درباره «فرشمان» یادآور شد: امسال برای نخستین بار از سوی مرکز ملی فرش ایران و با هدف نمایش همنشینی فرش ایرانی با دکوراسیون‌های معاصر، کتابی با عنوان «فرشمان» به زبان انگلیسی منتشر شد.
وی با بیان اینکه این کتاب شهریور امسال و در حاشیه نمایشگاه فرش تهران توسط وزیر صنعت، معدن و تجارت رونمایی شد، ادامه داد: در این کتاب تلاش شده تنوع فرش‌های ایرانی و قدرت تطابق و همنشینی آنها با دکوراسیون‌های مختلف به تصویر کشیده شود.


مذاکره درباره تولید و تجارت فرش ایرانی
رئیس مرکز ملی فرش ایران و اعضای هیات مدیره واردکنندگان فرش ایران در اروپا، در نشستی تخصصی به میزبانی سرکنسولگری جمهوری اسلامی ایران در هامبورگ به بحث و بررسی درباره آخرین وضعیت تولید و تجارت فرش ایران پرداختند.
کارگر در این نشست به تشریح آخرین وضعیت اخذ حقوق گمرکی از فرش‌های مرجوعی، ثبت مهر اتاق بازرگانی در بروکسل برای بهره‌مندی از معافیت مالیاتی فرش‌های ابریشمی در اروپا و فرآیند اجرای پویش تبلیغاتی برای فرش ایران در اروپا پرداخت.
اعضای هیات‌مدیره اتحادیه واردکنندگان فرش ایران در اروپا نیز در این نشست به بیان نظرات، دیدگاه‌ها و دغدغه‌های خود پرداختند. سید سعید سیدین، سرکنسول ایران در هامبورگ هم در این نشست از آمادگی دستگاه دیپلماسی کشورمان در آلمان برای همراهی در رفع مشکلات تجارت فرش ایرانی خبر داد.


 هم‌اندیشی فعالان فرش دو کشور
در حاشیه نمایشگاه بین‌المللی تخصصی مبلمان و دکوراسیون داخلی IMM کلن، هم‌اندیشی فعالان فرش ایران در آلمان نیز با حضور رئیس مرکز ملی فرش ایران، سرکنسول ایران در هامبورگ و جمعی از بازرگانان فرش ایران در آلمان برگزار شد و هر یک از حاضران به بیان نظرات و دیدگاه‌های خود پرداختند.
مشکلات گمرکی و مالیاتی در کنار مباحث پیشنهادی در نوع حمایت‌های دولت از فرآیند تبلیغات تا حضورهای نمایشگاهی و گرایش به تجارت آنلاین فرش دستباف در کنار بررسی وضعیت تولید و تجارت فرش در کشورهای رقیب از جمله مباحث مطرح‌شده در این هم‌اندیشی بود.

زهرا طهرانی

خبرنگار آزمایشی امتیاز به خبر :

فیلم

ارسال نظرات

نام

ایمیل

تصویر امنیتی
کد امنیتی را وارد نمایید:

نظرات شما

هم اکنون هیچ نظری ارسال نشده است. شما می توانید اولین نظردهنده باشد.