شنبه, 01 مهر,1402

تلاش برای تثبیت فرش در طراحی صحنه فیلم ها

تلاش برای تثبیت فرش در طراحی صحنه فیلم ها
نشست با طراحان صحنه برگزیده بخش تجلی اراده ملی سی و ششمین جشنواره فیلم فجر برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی مرکز ملی فرش ایران به منظور همسو کردن حوزه های گوناگون هنری با هنر بومی و ملی فرش دستباف ايران، مرکز ملی فرش ایران در مجالی ویژه با طراحان صحنه چهار فیلم «دارکوب»، «مصادره»، «جاده قدیم» و «شعله ور» که در بخش تجلی اراده ملی؛ سی و ششمین جشنواره فیلم فجر برگزیده شده بودن از لزوم تقویت پیوند این دو هنر گفت.

در این نشست که به میزبانی موزه فرش ایران تشکیل شد، حمید کارگر رییس مرکز ملی فرش ایران با تاکید بر اینکه قدرت و توان رسانه و هنر بی‌مثال است، گفت: اگر بخواهیم ارزش‌های فرش ایرانی را به عنوان هنری ملی و بومی معرفی کنیم، باید از ابزارهای مختلفی که وجود دارد، استفاده کنیم و هنر سینما یکی از قدرتمندترین این راه‌ها به حساب می‌آید.

رییس مرکز ملی فرش ایران با اشاره به اینکه این مرکز در همه دوره‌های مدیریتی به دنبال ایجاد ارتباط میان هنر و صنعت سینما بوده است با ابراز امیدواری از توجه سینماگران به فرش ایرانی به عنوان هویت ملی ایران گفت: معرفی ویژگی‌های فرش دست‌باف ایرانی که خودش پر از طرح و رنگ است و جذابیت‌های بصری خوبی دارد، به ابزاری نیاز دارد که بتواند این زیبایی‌ها را به خوبی به تصویر بکشد و سینما به عنوان رسانه‌ای فراگیر و اثرگذار می‌تواند بسیار موثر باشد.

طراحان صحنه فیلم های یادشده در این نشست عنوان کردند: فرش هنر شناخته شده ای در دنیاست و سابقه ای چند هزار ساله در ایران دارد اما تاکنون در طراحی صحنه فیلم ها کمتر شاهد نگاه ویژه و پرجاذبه به آن بوده ایم.

درادامه این نشست دغدغه های طراحان صحنه و چگونگی استفاده بیشتر و هدفمند از فرش دستباف در فیلم های سینمایی مورد بحث و بررسی قرار گرفت و از جمله آن که چگونگی تهیه فرش های دستباف مناسب بر اساس نیاز فیلم ها مطرح شد که مرکز ملی فرش ایران آمادگی خود را برای تهیه فرش های مناسب به مقتضای فیلمنامه و درخواست عوامل تولید در سراسر ایران اعلام کرد.

افزون بر این، امکان برگزاری تور ویژه طراحان صحنه سینمای ایران در موزه فرش ایران و بیست و هفتمین نمایشگاه فرش دستباف ایران در سال 97 و نیز بررسی فیلمنامه های مصوب وزارت ارشاد برای گرایش دهی به تولید فرش هایی در خدمت فرش ایرانی مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

شایان ذکر است در این نشست که در موزه فرش ایران برگزار شد آیدین ظریف طراح صحنه فیلم دارکوب، اصغر نژاد ایمانی طراح صحنه فیلم مصادره، محمد رضا شجاعی طراح صحنه شعله ور برای آشنایی هرچه بیشتر با گنجینه دستبافته های ایرانی به بازدید تخصصی از موزه فرش ایران پرداختند.

گفتنی است؛ مرکز ملی فرش ایران در آيين پايانى بخش تجلی اراده ملی سی و ششمین جشنواره فیلم فجر از چهار فیلم جشنواره که در طراحی صحنه از فرش دستباف و نمادهای مرتبط با آن استفاده کرده بودند تقدیر کرد.

خبرنگار آزمایشی امتیاز به خبر :

عکسهای مرتبط

ارسال نظرات

نام

ایمیل

نظرات شما

هم اکنون هیچ نظری ارسال نشده است. شما می توانید اولین نظردهنده باشد.