چهارشنبه, 06 مهر,1401

مرکز ملی فرش ایران یاور نوغانداران خواهد بود

مرکز ملی فرش ایران یاور نوغانداران خواهد بود
سرپرست مرکز ملی فرش ایران در دومین همایش ملی صنایع ابریشم در شهرستان بایگ تربت حیدریه، از آمادگی این مرکز برای همراهی با فعالان حوزه ابریشم کشور خبر داد.

سرپرست مرکز ملی فرش ایران در دومین همایش ملی صنایع ابریشم در شهرستان بایگ تربت حیدریه، از آمادگی این مرکز برای همراهی با فعالان حوزه ابریشم کشور خبر داد.

حمید کارگر که به نمایندگی از وزیر صنعت، معدن و تجارت در بایگ تربت حیدریه حضور یافته بود، با اشاره به اینکه هنر- صنعت فرش دستباف مهمترین مشتری و بهره بردار ابریشم تولیدی در کشور است گفت: هرچند که وزارت جهاد کشاورزی اصلی ترین متولی ابریشم در کشور است اما مرکز ملی فرش ایران به علت اهمیت این ماده اولیه در تولید فرش دستباف نمی تواند به آن بی توجه باشد.

وی با اشاره به دغدغه تولیدکنندگان ابریشم در کشور گفت: ابریشم داخلی پاسخگوی نیاز هنر- صنعت فرش دستباف کشور نیست و از این رو ناگزیر از واردات خواهیم بود اما می توان حامی تغییرات تعرفه های واردات به نفع تولید ابریشم داخلی بود و ما موافق افزایش تعرفه در فصل نوغانداری و کاهش آن در سایر فصول سال هستیم.

سرپرست مرکز ملی فرش ایران در پاسخ به درخواست فعالان ابریشم در تربت حیدریه برای توجه به پژوهش در این حوزه گفت: تاکنون برخی طرح های پژوهشی در این حوزه به انجام رسیده است اما همچنان آماده اجرای طرح های مطالعاتی، پژوهشی و دانشجویی در حوزه ابریشم کشی سنتی برای افزایش کیفیت نخ و شناخت مشکلات و ارایه راهکارها هستیم.

"کارگر" توجه نداشتن به مقوله بازاریابی و تبلیغات را از چالش های حوزه های مختلفی از جمله نوغانداری و فرآوری ابریشم دانست و افزود: پیشنهاد می کنم اهالی این حرفه برای معرفی تولیدات خود و بازاریابی مناسب از فرصت برپایی بیست و سومین نمایشگاه فرش دستباف تهران استفاده کنند و مرکز ملی فرش ایران آماده ارایه غرفه مناسب برای این امر است.

وی درباره مشکل بیمه فعالان این عرصه هم گفت: با همکاری سازمان فنی و حرفه ای در حال کمک به تدوین استانداردهای آموزشی هستیم تا شغلی مانند صمغ گیر ابریشم به نام خود و نه به نام قالیباف مشمول بیمه شود.

سرپرست مرکز ملی فرش ایران در این همایش همچنین افزود: بنا به خواست فعالان این حوزه آماده برگزاری کارگاه های آموزشی نیز در حوزه زنجیره تأمین ابریشم از تابندگی تا ریسندگی و صمغ گیری هستیم.

"کارگر" در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره مجدد به تولیگری وزارت جهاد کشاورزی در این حوزه، خواستار همراهی نهادهای استانی و محلی در این امر شد و با اشاره به لزوم تعامل بین نهادی در این امر از آمادگی مرکز ملی فرش ایران برای این تعامل و مراوده خبر داد.

وی از فعالان ابریشم خواست تا برای اجرایی شدن این ایده ها مرکز ملی فرش ایران را از آرا و پیشنهادهای اجرایی و عملیاتی خود بهره مند کنند.

گفتنی است؛ "کارگر" در حاشیه این همایش از کارگاه تولید فرش دستباف یکی از دانش آموختگان فرش در تربت حیدریه بازدید کرد.

اتاق خبر امتیاز به خبر :

ارسال نظرات

نام

ایمیل

نظرات شما

رشید کرم پوری
رشید کرم پوری یکشنبه, 04 خرداد,1393 19:51
اصل اول در تقویت و ساخت یک صنعت توجه به مسائل بنیادین وپایه ای آن است . ابریشم هم از این جمله مسائلی است که توجه به ان برای ساخت و تقویت یک هنر صنعتی مانند فرش لازم وضروری است حال این کمک میتواند به وسیله مسائل علمی باشد خواه مادی وبازاریابی