شنبه 28 مهر 1397
EN

اخبار

رييس مرکز ملی فرش ایران با مهندس شيرين صور إسرافيل نويسنده و پژوهشگر فرش دستباف ديدار كرد

 رييس مرکز ملی فرش ایران با مهندس شيرين صور إسرافيل نويسنده و پژوهشگر فرش دستباف ديدار كرد

به گزارش روابط عمومی مرکز ملی فرش ایران، رییس مرکز ملی فرش ایران با حضور در دفتر استاد شيرين صوراسرافيل از تلاش های ارزنده ایشان در زمينه هاي مختلف علمی، پژوهشی و تحقيقي تقدير نموده و ايشان را میراثی ارزشمند و گرانبها برای فعالان ، ذينفعان و دانشجویان اين مرز و بوم دانست .

در این دیدار استاد صوراسرافيل با بیان خاطرات خود از فرش به عنوان يك سوژه اجتماعي و جامعه شناختي نام بردند " هر چه كه زمان مي گذشت احساس مي كردم در دريايي پا گذشته ام كه پاياني ندارد علاقه ام به مطالعات ميداني و پرهيز از  پشت ميز نشيني، كمك حالم بود ".

صوراسرافیل معتقد است : اطلاعات تاريخي و اجتماعي زيادي در مورد فرش  دستباف وجود دارد كه مورد توجه نبوده است . وي گفت : فرش ميراث ملي و هنري ست و شكل بومي و سنتی آن بسيار به مسائل علمي نزديك است همچنین به گفته ایشان وجود طراحان ارزنده اي نظير ارچنگ، رستم شيرازي، رفوگران ، رنگرزان و پرداخت کاران حرفه ای باعث شد تا فرش ايران، زينت بخش كاخ ها، موزه ها و منازل اروپائيان باشد در اين زمينه تلاش پهلوی اول و اروپائيان ( كه از فرهنگ بهتري برخوردار بودند و در معرفي و استفاده فرش در كاخ ها ،كليساها نقش داشتند ) تاثيرگذار بوده است .

صوراسرافیل درادامه گفت : حفظ ريشه ها و احياي سنت ها و به خدمت گرفتن تكنولوژي مفيد است اما فرش با تكيه بر هويت و سنت در دنيا علاقه مندان را به خود جذب مي كند .

صوراسرافيل در ادامه چنين گفت : تمام دنيا خريدار فرش ايران هستند . براي مقابله با تحريم و مشكلات موجود بايد كيفيت فرش ايران تغيير كند و  پرهيز از جفتي بافي، رنگرزي بي ثبات، استفاده نادرست از نقشه هاي ساير مناطق واستفاده از مواد طبيعي و اصيل، در دستور كار قرار گیرد .

فرشته دستپاك ضمن اعلام مراتب تقدیر و تشکر از زحمات و تلاش و ارزوي توفيق و تندرستي براي ايشان، بر لزوم برنامه ريزي، جهت نشست هاي تخصصي فرش دستباف در پاويون فرش بيست و هفتمين نمايشگاه فرش دستباف در قالب كافه فرش، و بعد از ايام نمايشگاه، تاکید و لزوم انتقال تجربيات به دانش اموختگان فرش و همكاري با بزرگان را محور مداقه قرار داد .

خبرنگار آزمایشی امتیاز به خبر :

فیلم

ارسال نظرات

نام

ایمیل

تصویر امنیتی
کد امنیتی را وارد نمایید:

نظرات شما

هم اکنون هیچ نظری ارسال نشده است. شما می توانید اولین نظردهنده باشد.